Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Uprchlíky zastřelit a vás oběsit. Neziskovky čelí odpůrcům migrantů

Česko

  6:00
PRAHA - Záplavy nenávistných e-mailů a nepříjemné telefonáty. S tím se musí vypořádat některé tuzemské neziskové organizace pomáhající migrantům. „Dva pánové volali a vysmívali se nám po telefonu, když nám v Afghánistánu zavraždili kolegy,“ popisuje jeden z případů Tomáš Urban z mediálního oddělení organizace Člověk v tísni.

Téměř 1350 běženců bylo rovněž zachráněno u břehů indonéské provincie Aceh, tisíce dalších migrantů ale pořád na lodích setrvávají. foto: Reuters

Evropa čelí náporu imigrantů z Afriky a Blízkého východu. V Bruselu se proto začalo diskutovat o kvótách na přijímání uprchlíků, které budí po celé unie bouřlivé diskuze. Některé neziskovky angažující se v pomoci uprchlíkům kvůli nové situaci čelí řadě sprostých nadávek. „Téma uprchlíků trochu vystřídalo Romy, ale ta nenávistná vlna má daleko větší razanci.,“ řekl serveru Lidovky.cz Urban.

Podobné zkušenosti mají i Sdružení pro integraci a migraci. „Setkáváme se s tím. Nesměřuje to pouze k přijímání uprchlíků z Blízkého východu či Afriky, ale i proti migrantům obecně. Odpůrcům také vadí co děláme, že vůbec migranty a migrantky podporujeme a poskytujeme jim jakékoliv služby a pomoc,“ prozradila ředitelka Magda Faltová.

O četnosti nenávistných e-mailů mnohdy rozhoduje aktivita neziskovky v médiích. „Po nějakém rozhovoru je to třeba i dvacet, třicet, denně. A vydrží to pár dní. Jinak chodí tak tři až pět zpráv,“ popsala Faltová. Chod organizace to neovlivní. „Zpomaluje to. Je to otravné, ale zvládáme to,“ míní.

Poslední dobou se přidávají k e-mailům i telefonáty. „Dva pánové volali a vysmívali se nám po telefonu, když nám v Afghánistánu zavraždili kolegy,“ tvrdí Urban. Jeho kolegyně Kristýna Brožová mu dává za pravdu. „Ty telefonáty jsou teď novinkou. Přijde mi, že se agresivita odpůrců zvětšuje,“ dodává.

V březnu se dokonce objevil i první vážnější útok na neziskovku. Jak informoval server iDnes.cz do Organizace pro pomoc uprchlíkům přišel záhadný bílý prášek a na místě museli zasahovat hasiči.

Zásah v mešitě

Podle Faltové začaly přicházet do neziskovky agresivnější reakce proti migrantům z muslimských zemí po loňském zásahu policie v pražské mešitě (více ZDE). „Tehdy jsme vyzývali vládu, aby to prošetřila a na to odpůrci islámu aktivně reagovali vlnami spamu, které trvaly tak týden,“ popisuje začátky trendu Faltová.

A jaké nenávistné vzkazy neziskové organizace většinou dostávají? „Někteří rozzlobení pánové nám píší na facebookový profil, že chtějí uprchlíky zastřelit a nás oběsit,“ tvrdí Urban. „Označují nás za zrádce národa. Některé ženy se nás ptají na tři roky staré aktivity, kdy jsme převáželi zraněné lidi ze Sýrie. Tvrdí, že máme pomoci raději českým dětem,“ přidává do výčtu.

Někdy mají zprávy i osobnější charakter. „Říkají, že jsem hnusná a frustrovaná kr***. Člověk si ale na to překvapivě zvykne,“ míní Faltová. „Chodí i vzkazy, že nás sledují nebo, že v první řadě se musíme zbavit neziskovek,“ dodává. Trestní oznámení ale zatím žádná z oslovených organizací nepodávala.

Syrský uprchlík vyndavá dítě z lodi.

Některé nevládky zabývající se migrací a imigranty zkušenost s vlnami nenávistných vzkazů nemají. „Přichází pár e-mailů. Pravděpodobně je to tím, že naši zástupci jsou hodně vidět a máme šanci si své stanovisko přes média vyargumentovat,“ spekuluje Martina Pařízková z Amnesty International.

Negativní reakce může ovlivnit i jen její samotný název. „Nenávistná reakce může být spuštěna i různými asociacemi. Například Amnesty International, která se nezabývá pouze migrací, může při výstupu v médiu vyvolávat u odpůrců menší pohoršení, než organizace zaměřující se pouze na migranty,“ spekuluje odborník na média Tomáš Trampota.

Radikalizace společnosti

Organizace Člověk v tísni se bojí radikalizace české společnosti proti cizincům. „Vnímáme to jako rostoucí problém. Obtížně se s ním bojuje, neboť strach a nenávist ve společnosti často nestojí na racionálních a pravdivých argumentech,“ řekl Urban. 

Univerzita zrušila akci antiislamistů. Zaplatíte nám odškodné, vyhrožují

Před vlnám nenávisti proti imigrantům - převážně z muslimských zemí, varuje i zpráva o extrémismu vydaná ministerstvem vnitra. „Hlavní slovo v tomto tématu získala nová populistická uskupení akcentující směs nacionalismu a xenofobie,“ píše se ve zprávě. Mezi extrémisty počítá i sdružení Islám v České republice nechceme vedené známým protimuslimským aktivistou Martinem Konvičkou.

Ten zlostné reakce posílané neziskovkám neodsuzuje. „V situaci, kdy se zastánci ilegální migrace neštítí fyzického násilí, je zlostný telefonát naprosto ghandiovskou reakcí,“ argumentuje Konvička.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!