Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Nový problém Haiti: znásilňování. Ženy si pod postelí schovávají mačety

Svět

  9:49
PORT-AU-PRINCE/PRAHA - Bernice Chamblainová má pod svou matrací neustále schovanou mačetu. To aby se dokázala ubránit násilníkům. V posteli navíc ukrývá pytel rýže – bojí se, že jediného jídla, které má k dispozici pro sebe a svou dceru, by se mohli v noci zmocnit zloději. „Snažím se příliš nespat,“ říká 22letá Haiťanka, která nyní žije v jednom z uprchlických táborů poblíž letiště v metropoli Port-au-Prince.

Spíci haitská žena foto: ČTK

Kromě nedostatku jídla a přístřeší pro lidi postižené nedávným ničivým zemětřesením se Haiti nyní potýká i s dalším závažným problémem. Ženy i mladé dívky se stále častěji stávají terčem násilí – přepadávají je ozbrojené bandy, které jim kradou kupony na jídlo, mnohem častěji je ale i znásilňují. "Muži, kteří utekli z vězení, obcházejí tábory a způsobují problémy. Bojíme se, ale co můžeme dělat? Většina našich manželů, přátel či otců je mrtvých," dodává Bernice Chamblainová.

"Násilí na ženách bylo problémem již před zemětřesením. Nyní jsou ale ženy a dívky mnohem zranitelnější," uvedla pro britský list The Independent Sara Spencerová z International Rescue Comittee, mezinárodní organizace pomáhající uprchlíkům. Jeden ze zahraničních lékařů, kteří na Haiti pomáhali, Olivier Hagon, se dokonce švýcarskému listu Le Temps svěřil, že jen pár dní po otřesech ošetřoval mladou dívku, nebylo jí více než dvanáct, která byla zraněna v oblasti pohlavních orgánů. Údajně ji znásilnil muž, který ji těsně předtím vytáhl z trosek.

V některých z uprchlických táborů, například nedaleko městečka Mariani, si muži zřizují i ozbrojené hlídky, které stráží jejich ženy. "Po zemětřesení jsme se začali bát, začalo se hodně mluvit o znásilněních a krádežích v ostatních táborech," popisuje 24letá Martine Josilová. Právě ona přesvědčila více než dvacítku mužů z jejich tábora, aby zde v noci začali hlídkovat. "Nechceme být znásilněny, tak jsme je požádali, aby nás chránili," dodává. Muži, a dokonce i pár žen, stráží tábor, ve kterém nyní žijí asi tři tisíce lidí, ve skupinkách po pěti. Jsou vybaveni mačetami, železnými tyčemi a noži, vždy po setmění se ujišťují, že každý je v pořádku ve svém stanu, a kontrolují všechny cizince, kteří se u tábora objeví.

Problém násilí na ženách se snaží řešit i mezinárodní uprchlické organizace. V Port-au-Prince již byla proto zřízena dvě speciální centra, která mají znásilněným ženám poskytovat pomoc. V souvislosti se znásilněními se lékaři obávají také šíření viru HIV. Nemoc AIDS má více než pět procent dospělé populace na Haiti, jde o vůbec největší počet v zemi mimo Afriku. Znásilnění zde bylo uznáno jako trestný čin teprve v roce 2005.

Ozbrojené skupiny mužů ale přepadávají ženy i kvůli jídlu. "Asi ve čtyři hodiny ráno jsme narazily na skupinu mužů. Vytáhli na nás nože a řekli: Dejte nám své kupony na stravu. Musely jsme jim je dát. Teď nemáme nic, žádné kupony a žádné jídlo," postěžovala si jedna z přepadených, 28letá Paquet Marlyová.

Mnoho ulic stráží američtí vojáci, nemohou být ale všude. Lidé z organizace ActionAid se proto rozhodli vytvářet speciální výdejní místa jen pro ženy. A v případě, že se Haiťanky bojí vyjít i do míst, kde se pomoc distribuuje, dobrovolníci roznášejí jídlo přímo po městě.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!