Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

O fíglu taxikářů v New Yorku a rostoucí oblibě bicyklu

Svět

  13:22
Předvolební kampaň v Británii vrcholí a po politicích se do popředí zájmu dostávají jejich rodiny, či přesněji řečeno manželky.

Newyorské taxi foto: Shutterstock

Kreativci, kteří stojí za kampaněmi jednotlivých stran, začali strhávat pozornost právě na ně, všímá si dnešní vydání listu The Wall Street Journal v článku "British candidates enlist wives to hit campaign trail".

Pravdou je, že právě koncem minulého týdne vyrukovali konzervativci s klipem, který lidem přibližuje rodinné zázemí Davida Camerona. Vystupuje v něm jeho manželka Samantha, jinak původem šlechtična, která ve svých devětatřiceti letech pracuje jako manažerka firmy, specializující se na luxusní kancelářské potřeby. Samantha v klipu připravuje čaj a na pozadí fotografií svých dětí mluví o tom, jak se s manželem chystají navštívit nějaký dětský kroužek. Hm, řeknete si, copak tím asi voličům sděluje? Pohledná, vždy velmi dobře oblečená dáma, obklopená luxusem... Jako bych slyšel řeči "obyčejných" lidí - ty náno zazobaná, co ty víš o životě?

Pravdou ale je, že Samantha Cameronová si něco takového může dovolit. Je to mnohem poctivější a hlavně přesvědčivější, než kdyby zašla mezi bezdomovce a slibovala, že jim změní život. Že její rodina patří k majetnějším, to se prostě nedá nijak zakamuflovat. Zároveň je ale pravda, že je vzornou matkou. Navíc matkou, která si hodně vytrpěla (jen pro připomenutí, jejich první syn Ivan trpěl nemocní, která vyžadovala takřka čtyřiadvacetihodinovou péči denně a loni v únoru zemřel).

Sarah Brownová, manželka současného premiéra a šéfa labouristů, se do kampaně zapojila už dřív a doprovází svého muže takřka na všech mítincích. Taky pravidelně přispívá na webové stránky Twitteru a její příspěvky prý mají velkou čtenost (deník The Wall Street Journal napsal, že je čte až milion lidí). Do kampaně se nakonec zapojila i manželka šéfa liberálních demokratů Nicka Clegga, Miriam Gonzalesová, i když se dál naplno věnuje hlavně právnické praxi. PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE:

Taxikáři jsou vděčný terč všude na světě. A můžou si za to sami, protože kradou jako straky. A nejen to, často se k tomu i bezostyšně hlásí. Zrovna tak bezostyšně, jako taxikáři v New Yorku, které při podvádění načapal bulvár The New York Post. Článek "Cabbies "pass" up fast lanes to rip off riders" lidem vysvětluje, že taxíky nemusejí při vjezdech do tunelů nebo na mosty stát kolonu na placení mýta s ostatními auty. Taxikáři mají na placení poplatků speciální karty (tzv. E-Z), ale nepoužívají je, aby zákazníka natáhli.

A to hned dvojím způsobem - jednak čekáním v koloně (se zapnutým taxametrem, pochopitelně) a jednak tím, že za vjezd na most či do tunelu zaplatí víc než kdyby použili kartu (řádově až o dolar), což zvyšuje konečnou sumu za jízdu, a tím samozřejmě i příslušné dýško. "Jak bychom vydělávali, kdybychom občas něco takového neudělali?" řekl deníku jeden z přistižených taxikářů Satish Kumar.PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Není proto divu, že v New Yorku roste obliba bicyklu. Podle blogu jednoho z autorů píšících pro deník The New York Times dnes ve městě každý den sedne na kolo téměř čtvrt milionu lidí. Pravda, statistika je z loňska, ale méně jich letos nebude, spíš víc. Dokazuje to srovnání s rokem 2008, oproti němuž počet cyklistů ve městě narostl o plných 28 procent. "Přibylo pruhů pro cyklisty a jsou lépe značené," přiblížil tajemství úspěchu mluvčí hnutí "městských cyklistů" Wiley Norvell. Nabízí se samozřejmě ještě jeden, mnohem pragmatičtější důvod, a tím je ekonomická krize a s ní související rostoucí ceny benzínu.PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!