Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vnucujete žákům islám a nemáte záštitu ministerstva, útočí extremisté na školy

Česko

  6:00
PRAHA - Cílem projektu pro děti mělo být porozumění. Čtyři desítky škol teď ale kvůli zapojení do programu Edison, kterému byla v minulosti udělena záštita od ministerstva školství, čelí nátlaku ze strany extremistů. Ti rozeslali vedení škol výzvu, aby dětem nepodsouvaly islám.

Ve facebookové skupině s názvem „Miloš Zeman - prezident ČR“, která navzdory pojmenování není oficiální stránkou hlavy státu, se objevily fotografie žáků v doprovodu dospělých cizinců. Snímek autoři příspěvku doplnili zavádějícím komentářem: “Neziskovky v tichosti vyučují v českých školkách děti multikulturalismu a islámu!” a kontakty na školu, rodiče i jejich přátele. foto: HateFree

Představitelé krajně pravicových stran – Národní demokracie a strany Svoboda a síla - zaútočili na vedení čtyř desítek škol. Brojí proti projektu Edison, jehož cílem je podle jeho organizátorů „tolerance a příznivé společné soužití české společnosti s různými kulturami a národy“.

Skupina osmi vysokoškolských studentů z různých zemí světa pravidelně přijíždí do České republiky. Zde stráví týden na jedné mateřské, základní či střední škole. Praktikanti jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří si připravují prezentace o své zemi, vedou diskuze se studenty na různá témata, hrají s nimi hry.

Oživení výuky, pochvalují si organizátoři

Stojí tak alespoň na oficiálních stránkách organizace Aiesec, jejíž tým projekt pořádá pod dohledem ministerstva školství i České školní inspekce. „Díky multikulturní atmosféře, vyvolané zahraničními stážisty, oživuje výuku a zvyšuje zájem o studium mezi žáky a studenty a učí je nebát se odlišného,“ vyzdvihují hlavní přínos aktivit pro žáky koordinátoři projektu.

Právě návštěvy studentů si pochvalují i mnozí učitelé. „Žáci byli unešení, zajímali se o situaci v jiných zemích a sami se mě ptali, jak mohou lidem v zahraničí pomoci,“ líčí ředitelka brněnské školy, která se v poslední době stává terčem útoku. Proto nechce být šéfka základní školy jmenována (server Lidovky.cz ale její identitu zná – pozn. red.).

Ačkoli úřady s Edisonem problém nemají, členové extremistických stran považují podobné aktivity za pochybné. „Vadí mi, že v rámci projektu Edison je islám popisovaný jako náboženství, které je vcelku v pohodě. Jeho stinné stránky se už žákům ale nesdělují. Informace nejsou vyvážené. Islám je na druhé straně i o kamenování a tělesných trestech, ženy nemají podle koránu takovou váhu jako muži. To se ale dospívajícím dětem neříká. A to mi vadí,“ vysvětlil předseda teplické buňky Národní demokracie Marek Šavrda.

Zmíněnou krajně pravicovou stranu vede známý extremista Adam B. Bartoš, který dlouhodobě poutá pozornost policie, zejména kvůli svým antisemitským postojům. V loňském roce byl dokonce obviněn ze tří trestných činů proti lidskosti. Vláda navíc na základě usnesení Poslanecké sněmovny navrhla pozastavení činnosti partaje.

Bartošův stranický kolega v minulých dnech rozeslal vedením škol varovnou zprávu. „Dovoluji si vás upozornit, že projekt Edison, kterého se vaše škola účastní, nemá podporu ministerstva školství a dokument, kterým se zaštiťuje nezisková agentura Aiesec, již několik let není platný. Zmiňovaný problém se řešil na půdě Poslanecké sněmovny a informace z úst ministryně Valachové vrhá na projekt Edison zcela nové světlo,“ napsal Šavrda šéfům 43 škol v České republice, které se účastní nebo v minulosti účastnily projektu Edison.

Zpověď Valachové

Tím narážel na interpelaci ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) z konce února. „Projekt Edison, který zaštiťuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, údajně spojuje mladé lidi odlišných kultur a národností, aby se seznámili se zvyky, tradicemi a situací v jiných zemích a stali se tak generací, která prolomí prohlubující se mezikulturní bariéru. Oživuje výuku a zvyšuje zájem o studium mezi žáky a studenty a učí je nebát se odlišného. Krásná slova, ale co se za nimi skrývá,“ uvedla tehdy poslankyně Úsvitu Olga Havlová.

A pokračovala. „Obrací se na mě čím dál častěji rodiče z různých míst republiky, že jejich děti jsou ovlivňovány bez jejich vědomí zástupci muslimských zemí, kteří je seznamují s islámem. Nebýt těchto rodičů, tak jsem o tomto projektu ani nevěděla,“ dodala.

Jedním z nespokojených rodičů, který brojí proti podobným aktivitám ve škole, poskytl vyjádření i pro server Lidovky.cz. „Projekt se hlásí k multikulturalismu a multikulturní výchově. Multikulturalismus je už ze své definice myšlenkovým a politickým směrem a jeho cílená indoktrinace tak nemá v povinné školní výuce co dělat,“ řekl otec jednoho ze žáků školy zapojené do projektu Hynek Charouz.

Na to ministryně odpověděla slovy: „Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy s tímto projektem nemá nic společného, v žádném ho finančně nepodporuje a jediné, čeho jsme se dopátrali, tak je skutečnost, že v roce 2013, to znamená mimo tuto vládu, byla tomuto projektu udělena záštita, ovšem - samozřejmě - bez finančního nebo dalšího plnění.“

Pro server Lidovky.cz pak resort uvedl, že projekt Edison záštitu před čtyřmi lety skutečně dostal. „V popisu projektu bylo uvedeno, že se jedná o posílení motivace žáků ke zlepšování konverzačních dovedností v anglickém jazyce,“ uvedla mluvčí ministerstva Jarmila Balážová s tím, že nijak neupřednostňuje konkrétní kultury. Jeho součástí prý nejsou ani témata náboženství.

„Ministerstvo rozhodně nezaštiťuje žádné akce a projekty, které by propagovaly islám či jiné náboženství. Je také nutné rozlišit, co je seznámení žáků s rozmanitostí různých kultur, jejich tradicemi a hodnotami, a co by byla případná propagace určitého náboženství. Za to, aby výuka ve škole probíhala podle platného rámcového vzdělávacího programu, odpovídá vedení školy,“ sdělila dále Balážová.

Ředitelé škol na výzvu Národní demokracie ani krajně pravicové Svobody a síly zatím hromadně nereagovali. Šavrdovi, coby autorovi jednoho z dopisů, se zatím vrátila jediná reakce. „Jeden z učitelů nás nazval jako xenofoby a antisemity,“ sdělil serveru Lidovky.cz předseda teplické Národní demokracie.

Zato organizátoři akce už plánují další kroky. „Vzhledem k tomu, že negativní a nepravdivá kampaň může zasahovat do dobré pověsti a jména AIESEC, zvažujeme právní postupy ve věci, a to na úrovni civilního, popřípadě i trestního práva,“ sdělil koordinátor projektu Jakub Šnorbert.

Odkázal se mimo jiné i na zprávy České školní inspekce, která kontrolovala průběh akce poté, co se debata o nich vyostřila. A její závěr zní jasně: projekt je bez závad. „Vše bylo plně v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem pro základní vzdělávání, nic závadného, co by odporovalo státem definovaným principům vzdělávání nebo parametrům nestrannosti a objektivity, jsme neshledali, výuky byla naopak velmi podnětná, pestrá, pro žáky atraktivní,“ uvedl náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Organizátorům Edisonu kromě poškozování jejich jména ale vadí i další věci. Například to, že se v minulých dnech se manipulativní zprávy přesunuly i na sociální sítě, kam kdosi umístil fotografie žáků z akcí pořádaných v jedné z mateřských a základních škol Jihomoravského kraje.

Například ve facebookové skupině s názvem „Miloš Zeman - prezident ČR“, která navzdory pojmenování není oficiální stránkou hlavy státu, se objevily fotografie žáků v doprovodu dospělých cizinců. Snímek autoři příspěvku doplnili zavádějícím komentářem: “Neziskovky v tichosti vyučují v českých školkách děti multikulturalismu a islámu!” a kontakty na školu, rodiče i jejich přátele.

Fotografie nicméně po upozornění jiných uživatelů ze stránky zmizely, jak upozornil i server HateFree vyvracející hoaxy na internetu. Než se tak ale stalo, manipulativní příspěvek sdílely stovky lidí. Další stovky pak napsaly nenávistné komentáře a výhrůžky.

Ředitelce brněnské školy, která je mylně spojována se zveřejněnými fotografiemi, teď čelí útokům a ze strany nenávistných uživatelů Facebooku i některých nespokojených rodičů. Domnělou kauzu navíc popsaly manipulativní weby, jako jsou například Parlamentní listy.

‚Šikana na internetu‘

„Fotky nejsou naše a teď musíme čelit všemu tomu nátlaku a internetové šikaně, protože nic jiného to není, ačkoliv s tím nemáme nic společného. Možná zvolíme i nějaké právní kroky, protože se nám to hrubě nelíbí,“ uvedla ředitelka brněnské školy, která si nepřála být ze strachu před poškozením pověsti instituce jmenována.

Organizace AIESEC se s kritikou projektu nesetkala poprvé. Již dříve členové prostřednictvím svých stránek veřejně uvedli: „První články, které se o projektu EDISON vyjadřovaly, několikrát opakovaly, že projekt existuje za účelem indoktrinace islámu do českých škol a školek. Tato informace ovšem není pravdivá.“

Posláním projektu EDISON je podle jejích zástupců „mezikulturní porozumění jednotlivých kultur a jejich sblížení“. „Žádná kultura zde není upřednostňována a náboženství nehraje ve výběru zahraničních prezentujících žádnou roli. Jako organizace věříme ve svobodu vyznání a nediskriminujeme nikoho na základě víry,“ stojí v oficiálním prohlášení organizace.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!