Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Obama ztrácí bílé voliče. Nedaří se mu prosadit potřebné reformy

Svět

  7:20
WASHINGTON/PRAHA - Americký prezident Barack Obama ztrácí podporu ve své vlastní straně. Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění se od něho začali odvracet ti, kdo jej loni v listopadu nadšeně volili, přesněji bílí voliči Demokratické strany. Jednou z příčin je podle analytiků fakt, že se prezidentovi nedaří v Kongresu prosadit slibovanou a tolik potřebnou reformu zdravotnictví.

Kritický týden. Obamu čeká náročný program. Ve středu má v Senátu přednést projev, kterým chce kongresmany přesvědčit, aby zvedli ruce pro jeho návrh reformy zdravotnictví. foto: White House

"Zatímco mezi černošskou populací se Obama dál těší stabilní podpoře, u bílých voličů jde takřka o volný pád," komentoval výsledky průzkumu Neil Newhouse ze společnosti Public Opinion Strategies. Od dubna prezident mezi bílými demokraty ztratil v průměru 11 procentních bodů.

"Nic teď není tak důležité jako to, jestli se prezidentovi v Kongresu podaří prosadit reformu zdravotnictví," řekl americkým novinářům jeden z poradců prezidenta Baracka Obamy John Podesta. Problém je v tom, že právě s reformou zdravotnictví Obama tvrdě narazil, a to nejen u republikánů, ale i u řady svých kolegů demokratů. "Přesto teď musí napnout všechny své síly a politický um k tomu, aby prosadil něco, co je momentálně nejdůležitější, a sice zajistit zdravotní péči a pojištění pro ty, kterým se dnes nedostává," dodal další Obamův poradce David Axelrod.

Obamu čeká v nejbližší době i spousta jiné práce - má rozhodnout o tom, jestli a kolik dalších vojáků poslat do Afghánistánu, slíbil, že zváží další sankce vůči Íránu, v plném proudu jsou přípravy na ekonomický summit zemí G20 a chystá další jednání s Rusy o nové smlouvě o odzbrojení. To všechno jsou ale pro Američany -zvlášť pro ty, kteří Obamu loni v listopadu volili - nanejvýš abstraktní témata. Daleko důležitější jsou pro ně domácí problémy, jmenovitě právě nefunkční systém hrazení zdravotní péče.

Pracoval i na dovolené
A právě s tím se Obamovi nedaří pohnout. Slíbil, že systém co nejdřív reformuje. Slib sice splnil, ale výsledek většinu lidí zklamal -představuje prý neúměrnou zátěž pro státní pokladnu. Fakt, že ho kvůli návrhu reformy začali kritizovat i někteří demokraté, se rychle promítl do průzkumů popularity, ve kterých si Obama znatelně pohoršil. Není proto divu, že se právě z reformy zdravotnictví stala nakonec klíčová věc. Deník The New York Times o ní v pondělí dokonce psal jako o "kritickém okamžiku Obamova prezidentství".

Americké zdravotnictví potřebuje reformu jako sůl. Američané si nemusejí platit pojistné a spousta z nich si jej dnes ani nemůže dovolit (některé pojišťovny dokonce zájemce o pojistku rovnou odmítají -jsou pro ně prostě moc "rizikoví", nemluvě už o přísných vstupních vyšetřeních, která mají odhalit potíže, jež by mohly signalizovat problémy do budoucna, a tím nákladnou zdravotní péči). V takovém případě ale musejí být připraveni na to, že uhradí plné náklady na ošetření.

Drtivá většina Američanů samozřejmě nemá na to, aby jednorázově zaplatila například 12 tisíc dolarů za porod, a tak se zadluží (nezřídka to končívá i bankrotem). Ve finále pak nemocnice jednoduše odmítají přijmout pacienty bez pojistky. Obama chce velmi stručně řečeno prosadit "pojištění pro všechny", tj. aby na něj dosáhli i ti, kteří si jej dnes nemohou dovolit nebo jsou momentálně bez práce. Jeho první pokusy získat na svou stranu kongresmany nebyly moc úspěšné. Navíc v srpnu přišel o jednoho z klíčových spojenců - senátor Edward Kennedy, který před dvěma týdny podlehl rakovině, nejenže jeho reformu podporoval, ještě byl vynikající vyjednavač, a mohl mu tudíž pomoci ji prosadit.

Obama ale nenechal nic náhodě. Přestože byl oficiálně na dovolené, probíral prý po telefonu svůj návrh a další strategii jak se šéfkou Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou, tak i s lídrem demokratické většiny v Senátu Harrym M. Reidem. Celou neděli pak prý strávil prací na projevu, kterým bude zítra hájit svou reformu v Senátu. A na pondělí si pro jistotu naplánoval schůzku se všemi, kteří mu s reformou pomáhali nebo ji aspoň konzultovali. Mnozí demokraté Obamovi vyčítají, že se snaží získat na svou stranu i republikány. "Měl by se místo toho soustředit na to, aby přesvědčil členy své vlastní strany," řekl například bývalý šéf demokratů Howard Dean.

"Lidé si na prezidentovi cení ze všeho nejvíc síly," naznačil, že nejsnazší cesta je nehledat kompromis a prosadit to, co projde u demokratů.
Takové řeči se republikánům pochopitelně nelíbí. A nejenže Obamově reformě vytýkají konkrétní nedostatky, ještě s gustem komentují jeho klesající popularitu mezi voliči.

"Když byl Obama zvolen prezidentem, došla řada demokratů k závěru, že jde o předzvěst zásadního ideologického posunu," rýpl si Charles Black, bývalý stratég republikána Johna McCaina. "Jestli si mysleli, že jeho popularita a dobrá vůle, kterou prokázal, stačí samy o sobě k prosazení liberální politiky, pak jsou na omylu," dodal.
Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč