Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ochranka čínského prezidenta napadla demonstranty v Bratislavě

Svět

  16:10
BRATISLAVA - Bitka a slovní hádky doprovázely protest slovenských nevládních organizací před prezidentským palácem v Bratislavě, kde je dnes na návštěvě čínský prezident Chu Ťin-tchao. Podle očitých svědků napadli demonstraci s největší pravděpodobností i členové uvítacího výboru čínské delegace, když aktivisté rozvinuli transparenty s hesly kritizujícími porušování lidských práv v Číně.

Pacifikace demonstrantů v Bratislavě foto: AFP

Do potyček zasáhla slovenská policie, která zadržela nejméně tři Slováky a jednoho Číňana. Odvedli údajně s pouty na rukou také Ondreje Dostála z Konzervativního institutu, napsal informační server Sme. Podle slovenských informačních serverů bylo sice Číňanů zadrženo několik, vzápětí však byli zase propuštěni.

Podle agentury AP předaly nevládní organizace, mezi nimi i Amnesty International, předem slovenské vládě petici s 15.000 podpisy, vyzývající slovenské představitele jednat s Chu o stavu lidských práv v jeho zemi.

Není však pravděpodobné, že to učiní, protože nechtějí poškodit snahu o posílení obchodních vztahů mezi oběma státy, dodala AP.

Zásah čínské ochranky, která strhla jeden z transparentů přinesl server sme.sk

Na Hodžově náměstí před prezidentským palácem se shromáždila podle videozáběrů serverů nejméně stovka Číňanů s rudými čínskými vlajkami a transparenty vítajícími prezidenta Chu. Svého druhu pořadatelskou službu vykonávali Číňané v černých oblecích a červených kšiltovkách, údajně ze svazu čínských podnikatelů na Slovensku. Právě ti opakovaně napadali slovenské aktivisty a strhávali jim transparenty, upozorňující na porušování lidských práv v Číně, shodují se zdroje.

"Nejde o protičínskou demonstraci, ale o vyjádření solidarity s čínskými občany, jejichž práva jsou porušována," uvedl aktivista Eduard Chmelár.

Podle videozáběrů na Sme.sk byla slovenských demonstrantů na náměstí jen hrstka, možná čtyři pět lidí; další údajně museli zůstat opodál. Záběry ukazují, jak se čínští "pořadatelé" v černých oblecích zprvu projdou kolem slovenských aktivistů, náhle skočí a strhnou roztažený látkový transparent.

To vše bez reakce jediného slovenského policisty v záběru, který s aktivisty pokojně mluví; není ale jasné, zda je přemlouvá k odchodu, nebo je řeč o něčem jiném.

Na jiném místě, údajně v Banskobystrické ulici, demonstrovala skupina přívrženců meditačního hnutí Fa-lun-kung, které je v Číně perzekvováno. Na dláždění rozprostřeli transparent Přestaňte mučit a zabíjet lidi cvičící Fa-lun-kung v Číně! Podle serveru Čas byli napadeni čínskými přívrženci pekingského režimu a několik z nich bylo krvavě zraněno. Jedna žena byla ošetřována sanitkou.

"Lidé se dožadují ochrany policie, která je zatím značně neúčinná," píše server Čas. Slováci se tak prý navzdory přítomnosti policistů cítí při demonstraci ohrožováni. I když policie některého z čínských násilníků zadrží, vzápětí k mužům zákona přistoupí některý z čínských "pořadatelů" a po dohodě s policisty pak je zadržený výtržník propuštěn, uvádí server.

Hádky a potyčky odpůrců a přívrženců čínského režimu se tak neustále opakovaly, dodává.

Demonstraci policie ukončila poté, co ji starosta městské čtvrti označil za nepovolenou a vyzval všechny demonstranty, aby se rozešli. Následně policie vytlačila z náměstí všechny lidi bez ohledu na to, zda měli nějaký transparent.

Později policie oznámila, že zadržela šest Slováků a tři Číňany. Jeden z Číňanů byl zadržen za krádež letáků aktivistovi Ondrejovi Dostálovi. Tento ředitel Konzervativního ústavu byl také zadržen, a to pro neuposlechnutí výzvy veřejného činitele k rozchodu. Zadržení byli později propuštěni.

Jednalo se o hospodářské spolupráci

"Slovensko má eminentní zájem o zvýšení hospodářské spolupráce zejména v oblasti investic," prohlásil po jednání prezident Ivan Gašparovič.

Kooperace by se podle něj mohla týkat telekomunikací, automobilového průmyslu, letectví, strojírenství a stavebnictví. Ve stavebnictví například čínské účasti na projektech veřejně-soukromého partnerství (PPP) při stavbě dálnic a železnic.

Gašparovič vyjádřil naději, že čínské investice by mohly zvrátit hospodářský pokles, který zemi postihl během nynější krize.

O otázce lidských práv v Číně, která patří k nejkontroverznějším při návštěvách čínských politiků, se prezidenti podle očekávání nezmínili. Chu jen zdůraznil, že vztahy se Slovenskem se budou rozvíjet na základě nezasahování do vnitřních záležitostí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!