Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Poradna Jeronýma Klimeše

Jeroným Klimeš

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Klinický psycholog Jeroným Klimeš se specializuje na partnerské vztahy. Je autorem knih Partneři a rozchody a Psycholog a jeho svědectví o Kristu. V této časově neomezené poradně bude jednou týdně odpovídat na vaše dotazy. Ptejte se na všechno, co vás trápí a zajímá. Nevíte si s něčím rady? Potřebujete něco vysvětlit? Nestyďte se a pište.

položených otázek: 1584 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Vložení vlastní otázky



Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


Zbývá znaků.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (18.3.2009 15:30) Jana
Vážený pane doktore, zajímalo by mě, jak se lze vzrovnat s "následky" projevů cholerika. Ve chvílích zlosti a vzteku padají silná i vulgární slova, po uklidnění je mi řečeno, že v takových chvílích přece létají slova bez přemýšlení a že je nesmím brát vážně... "vždyť mě přece znáš, vždyť vidíš jinak moji lásku..." Jenže když je člověk v pondělí kráva a v úterý láska a toto se pravidelně opakuje, oslabuje to po určité době mé city. Navíc se mi stírá rozdíl mezi tím, co vlastně platí a co je jen prázdné útočné slovo. Sama jsem vyrůstala v prostředí, kde platilo "važ slova" a tak v soužití s člověkem, který má za slovním vyjádřením tu váhu úplně odlišnou, je pro mně velmi obtížné. Náš vztah není v počátcích, máme již malé děti a společnou představu o budoucnosti. Děkuji.
ODPOVĚĎ (9.7.2009 16:58)
Vážená Jano,

Cholerici pravda rychle vybuchují, ale většina z nich umí své emoce ovládnout, když je na veřejnosti, v zaměstnání ap. Předpokládám tedy, že v zaměstnání neříká šéfové krávo, i když si to o ní možná myslí. Položme si tedy otázku:

Proč neříká „krávo“ té, kterou za krávu považuje, a naopak říká „krávo“ Vám, kterou za krávu nepovažuje? Za mládí jsem kydal prasata. To nejsou moc čistotná zvířata, ale přesto rozlišují místo, kde spí, od místa, kam serou. Možná by bylo dobré Vašemu muži připomenout, že kdyby měl inteligenci alespoň jako prase, tak by věděl, že není rozumné si dělat do vlastního hnízda.

Víte, tihle chlapi mě štvou, protože většinou dostanou rozum, až když uvidí ženu s kufry mezi dveřmi. Pak mi pláčí na rameni: „Pane doktore, prosím zachraňte...“

s úctou

jk
OTÁZKA (20.5.2009 17:23) Martina
Dobrý den, potřebovala bych od Vás poradit. Zamilovala jsem se do jednoho muže. Je to učitel němčiny, učí mě. Odhaduji, že je mu něco málo přes 30. Přítelkyni nemá, a řekla bych, že asi ani žádnou nikdy neměl. Samozřejmě to nemohu tvrdit stoprocentně, ale domnívám se. Vím, že bydlí s matkou, ale jestli bydlí i s otcem a bratrem, to netuším. Je velice inteligentní, o všem má přehled. Působí docela chladně. Je velmi upřímný, hodně věcí ale pohaní a zkritizuje. Připadá mi někdy také trochu zmatený. Je slušný – vždy pozdraví a poděkuje. Cítím, že ke mně má důvěru a věří mi, když má někoho o něco požádat (a pokud u toho samozřejmě jsem), tak jsem to vždy já. Je přísný, hned člověka opravuje, když něco řekne špatně, vyžaduje naprostou přesnost (třeba ve výslovnosti), je to puntičkář. Připadá mi, že ženy nemá moc rád, někdy mám pocit, že si o nich myslí, že jsou to „nuly“. Jednou se zmínil o nějaké hodině fyziky, a řekl, že ženy by měly sedět vzadu, protože tomu stejně nerozumí. Připadalo mi, že ženy chtěl zesměšnit. Když se třeba na něco při hodině zeptá mužů (teď nemyslím gramatiku ani nic z němčiny, ale třeba „Co víte o …?“ nebo „Kdy byla založena…?“), a ten to neví, většinou nic nenamítá. Ale pokud má na otázku odpovědět žena, která ale odpověď nezná, tak jí říká, že by to měla vědět, prostě jak je možné, že to neví, atd. Nebo když třeba položil otázku (samozřejmě v němčině): „Co jste už dokázala?“ a žena odpověděla: „ Ještě nic“, tak řekl: „Jak to?“, „Jak to?“ Z toho plyne, že on si asi myslí, že už něco měla ve svém věku dokázat. Na druhou stranu si myslím, že je ten učitel galantní (přidrží ženě dveře apod.). Opravdu zvláštní vztah k ženám. Někdy mám pocit, že o ženy nemá zájem. Vždy, když ho vidím nebo potkám, tak jde sám, asi upřednostňuje spíše samotu. Někdy máme společnou cestu na autobus, připojí se ke mně a jdeme spolu. Jindy mě ale připadá, že mě úplně přehlíží, někdy mám pocit, že se mně vyhýbá, jen aby se mnou jít nemusel. Vůbec tomu nerozumím. Když [tato otázka byla zkrácena]
ODPOVĚĎ (9.7.2009 16:52)
Vážená Martino,

tomu zvláštnímu vztahu k ženám se říká ambivalentní – je to směsice přitažlivých sil a silného odporu. Proto se občas chová galantně a jindy jako hulvát. Někdy s Vámi jde od autobusu, jindy Vás přehlíží atd. Ze studentských zamilování není dobré dělat dalekosáhlé závěry, ale pozorujte, čemu dáváte přednost – 1) jestli tomu, aby muž byl spíše pasivní a vy jste si určovala, jak blízko se k němu přiblížíte, nebo 2) jestli vy chcete být spíše pasivní a čekáte, že naopak muž bude aktivnější a bude se o Vás aktivně ucházet.

Ten první případ bývá pro ženy zdrojem komplikací, protože to obvykle znamená, že dávají přednost větší partnerské vzdálenosti a pomalému sbližování. To v praxi znamená, že normální nápadníky odmítnou svou pomalostí a odfiltrují si nepoužitelné exoty – ženaté muže, nadřízené, kněze ap., kteří vlastně o žádný vztah neměli původně zájem.,

s úctou,

jk
OTÁZKA (18.5.2009 16:30) jirka
Dobrý den Pane doktore,mám problém s mou přítelkyní,před cca 3 měsíci mě podvedla a lhala mi do očí,že to není pravda,až tuto sobotu jsem zjistil,že to pravda je,chci jí odpustit,ale mám problém s tím,že nedokážu překousnout jen pomyšlení na to,že se "válela" s tím dotyčným a jsem celkem v rozpacích,když si k ní mám třeba jen lehnout.Opravdu nevím,jak mám tohle vyřešit.Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ (2.7.2009 10:49)
Vážený Jirko,

Při čtení Vašeho dotazu, jsem si vzpomněl na jednu klientku. Ta se taky nemohla vzpamatovat z nevěry svého muže, a tak to s ním občas začínala rozebírat. On na ni: „Co to furt vytahuješ, vždyť už jsme si to snad řekli?!“ Tak mě znova a znova udivuje ta naivita podvádějících partnerů, kteří si představují, že když nevěra skončí, tak není co řešit. Že pokud není dítě, tak neexistují žádné trvalé následky nevěry. Jak vidíte, trvalé či dlouhodobé následky nevěry jsou tak zjevné, až to bolí. Budete je sám na sobě ještě dlouho pociťovat. Dokonce i když se s touto dívkou rozejdete, tak si je přenesete i do budoucího vztahu – například v podobě nedůvěry, pohotovosti k žárlivosti, menší ochotě investovat a spolehnout se na nový vztah ap.

Bohužel fakt, že vina leží na partnerce, ještě neznamená, že Vaše psychika nebude dlouhodobě narušena. Bohužel musíte to být vy, kdo musí tyto následky nevěry sanovat. Především měl byste zastavit tyto neustálé vracející se fantazie. Přečtěte si tento článek na toto téma: http://klimes.mysteria.cz/clanky/psychologie/nevera.pdf

s úctou jk
OTÁZKA (18.5.2009 23:12) Lucia Krivosudska
Dobrý deň,čítala som od vás knihu partnery a rozchody,veľmi ma zaujala.Som 16 rokov vydatá a mám dve deti.Manžel mi povedal,že má milenku,ale že najprv ma prestal lúbiť,až potom si ju našiel.Prišiel o prácu,povedal že už so mnou nemôže byť a odišiel s nou do Španielska za prácou.Ja som mu povedala,že ho s detmi lúbime a budeme nanho čakať.Povedal,že sa chce o nás starať.Máme za ním prísť na dovolenku do Španielska(samozrejme ona tam nebude).Dohodli sme sa že detom povieme,že do Španielska išiel sám za pracou.Znášam to dosť zle,psychologička mi povedala,že sa mam tváriť že mi na nom nezáleží,ale ja to tak necítim.Písali ste,že ak partner nie je manipulatívny typ,paradoxná fáza sa nedostaví.Bojím sa ,že je to môj prípad.Prosím poradte mi.
ODPOVĚĎ (2.7.2009 10:47)
Vážená paní Krivosudská, především je otázka, zda se vůbec jedná o rozchod. Pokud ne, nemá cenu hovořit o paradoxní fázi. Možná je to jen vleklejší partnerská krize.

Dokud se tato nevyhraněná situace neustálí, tak bych dětem říkal neutrální větu, že táta je ve Španělsku za prací. Jakmile se to nějak překlopí – on opravdu založí novou rodinu, nebo vy si najdete nového vážného partnera, tak pak bych dětem oznámil, že se tedy budou změny v rodinném uspořádání. Do té doby je pro ně tato situace lepší.

Neberte si k srdci jeho kecy o tom, že Vás nemiloval atd. To je jen pokus o manipulaci - hodit na Vás vinu za jeho odchod. Jinak na dovolené se k němu chovejte jako řádná žena. Milenku nevytahujte a nevyčítejte. Mít s nějakou ženou dvě děti a šestnáct let společného života je ohromná síla, která muže k té ženě trvale připoutává. Je dost pravděpodobné, že i jeho to bude táhnout zpět k Vám. I když samozřejmě budoucnost nevěštím.

s úctou jk
OTÁZKA (19.12.2008 22:33) Jindra
Pane doktore, moc se mi líbí, jak odpovídáte. Píšu vám můj problém, protože jsem se do něj úplně zamotala. Je mi 30, jsem rozvedená, jedno dítě, a žádný z mých předchozích partnerů nebyl nejlepší (podle mých rodičů příšerný). Chytře jsem si našla přítele přes internet (80 km od nás), známe se rok a půl, ale vídáme málo. Poslední půlrok častěji - víkendy jednou za 14 dní, jednou týdně. Problém - nemůžem se vídat častěji - rodiče jsou "na prášky", když u něj s dcerou přespíme (někdy jsem lhala, že jsme u kamarádky). Nemůžem se setkávat u nás, protože bydlím u rodičů. Odstěhovat se do podnájmu mi přijde řešení přes ruku, protože nechci dceři dávat jiný domov a po čase zas případně jiný domov s přítelem. Navíc, co když rodiče budou mít pravdu (ještě přítele neviděli), a vyklube se z něho nějaký "neřád"? Nebo na něj změním já názor? Načteno toho mám spoustu, přemýšlím nad tímhle ze všech stran, až už opravdu nevím, jak z toho. Asi jen chovat se dospěle? Přítele se vzdát v současné době nedokážu, neudělal nic, co by mě od něj odradilo, (do ničeho mě netlačí, je neuvěřitelný kliďas, dodrží slovo, chová se slušně, jezdil za mnou těch 80 km i na jeden den, je mi s ním dobře, dobře se mi s ním komunikuje i miluje, všechno co děláme spolu je tak v pohodě, až mě to zaráží, dvě hádky nás od sebe neodradily, dcera se na výlet k němu těší, ráda ho vidí, ale potřebuje víc času), když půjdu do podnájmu, bude to krušné pro mé dítě, a když se rozhodnu pro tyhle dvě věci, rodiče raním, vyslechnu si pár zraňujících vět, a možná i ztratím. Manžela jsem si probojovala, ale po třech letech společného bydlení a problémů (naše soukromé problémy jsme zvládaly, ale rodiče, nemoci blízkých a úmrtí ne) jsem to prostě vzdala a odešla k rodičům. Tady vidím chybu, ale tehdy jsem cítila nátlak ze všech stran, a vybírala jsem si taky to "nejlepší" řešení. Nemáte na to nějaký nezaujatý pohled?
ODPOVĚĎ (25.6.2009 13:55)
Vážená Jindro, marně pátrám ve Vašem popisu po čemkoli, na základě čeho bych měl říci – jako v předchozím případě: „Zmizte, dokud je čas!“ Vidím, že jediný důvod proti němu, je nepřízeň rodičů. To není dostatečný důvod. Poslechněte si ale pozorně argumenty rodičů. Co skutečně věcného proti němu mají? Pokud jsou to jen obecné kecy - nezdá se nám, tak nějak divně chodí a vůbec je nějakej jetej – tak takové řeči můžete s klidným srdcem ignorovat. Pokud v následujícím čtvrt roku se neobjeví nic zásadně negativního, doporučoval bych společné bydlení, ale ne s přestupní stanici - rovnou se přestěhujte k němu od rodičů. Možná ještě rozumnější by bylo začít uvažovat rovnou o svatbě. Rodiče asi opět budou na prášky – no a co? Každopádně nemusíte mít strach. Pokud se k rodičům budete chovat s úctou, nemůžete je ztratit. Rodiče investují do dětí tolik energie, že je pro ně nepředstavitelné, že by se jich vzdali. Chvíli budou protestovat, pak se s tím smíří. Každopádně to od Vás předpokládá, abyste to moudře logisticky zvládla. s úctou jk
OTÁZKA (20.12.2008 14:46) Petra
Vážený pane doktore. Líbí se mi Vaše argumenty ve zveřejněných dotazech, a tak jsem se rozhodla, že se na Vás obrátím se svým problémem. Je jím žárlivost. Kdykoliv můj o pět let starší přítel (25letý) pochválí nějakou modelku, moderátorku či herečku, začně má fantas pracovat, aniž bych si to přála: "Takovou, kdyby potkal, určitě mě s ní podvede. Jistě je lepší v milování než já!" Navenek nedávám na sobě nic znát a dotyčnou pochválím také (je-li skutečně pěkná, což většinou bývá). Občas si tak říkávám "Za nějaký čas mě stejně podvede, až jej budu začínat nudit" nebo "Beztak se s někým stýká" a podobně... Snažím se mu důvěřovat, jelikož máme krásný vztah (jsme spolu rok) a ani jednou jsme se ještě nepohádali (až na pár jeho výbuchů a řevů - je Beran ;-) Víte, můj partner mi připomíná mého otce a poskytuje mi vše, co mi otec nikdy nedával. Nikdy mě nechválil, jen kritizoval a měl přehnané nároky (které doposud má a myslím, že i nadále mít bude). Mým velkým problémem je, že určité věci ráda tajím (na jiné lidi působím až záhadně) a dělá mi problém říct si o své potřeby. Jak se zbavit toho proklatě nízkého sebevědomí? Myslím, že jsem velmi přitažlivá, ale na druhou stranu jsou i přitažlivější ženy, že... Přeji Vám nádherný den a děkuji Vám za Váš čas!
ODPOVĚĎ (25.6.2009 12:00)
Vážená Petro, Vaším primárním problémem není žárlivost, ale slovo, které ve Vašem dotazu vůbec nezaznělo: sebenenávist. Zkušenost s otcem Vám vypálila do hlavy, že s Vámi nemůže nikdo být, že Vás nikdo nemůže milovat, že Váš partner, pokud za něco stojí, tak Vás musí co nevidět opustit. Není v tomto případě od věci hovořit o psychickém zmrzačení z dětství. Když bych se Vás zeptal, jestli se nemáte ráda, tak asi pravděpodobně řeknete, že se máte ráda až moc, že jste spíš egoistická. Ano, to je typická odpověď lidí, kteří se nemají rádi. Vaše sebenenávist není totiž uložena ve vašem jáství – v tom, co považujete sama za sebe, ale ve fantazijní postavě Vašeho partnera, a to tzv. mechanismem projekce. Najednou zjišťujete, že partner ve Vašich představách nevynechá žádnou příležitost, jak Vám ublížit, opustit Vás, podvést atd. Existuje na to řada metod práce s fantazijními postavami, viz má kniha Partneři a rozchody. Z nich bych vyzdvihl omluvu. V okamžiku, kdy se přistihnete, že partnerovi v hlavě připisujete ty nejhorší úmysly, tak se mu v duchu omluvte: „Promiň, Karle, já z tebe ve svých fantaziích dělám děvkaře a kurevníka. To ty nejsi a nezasloužíš si, abych ti to podsouvala. Jsem ti opravdu vděčná, že jsi se mnou a máš mě rád.“ Stejně tak se můžete omluvit těm holkám v televizi a popřát jim hodně zdaru v jejich životě. Vězte, že ho mívají často složitější, než si dokážete představit. s úctou jk
OTÁZKA (4.12.2008 19:34) Marcela
Dobrý den pane doktore, mám jeden problém s přítelem. Před dvěma měsíci se ke mně nastěhoval, všechno bylo v pořádku. Ale v poslední době řešíme neustále jeden problém, a to je jeho pití alkoholu. Má tendenci každý den pít, po práci chodí se spolupracovníky do hospody, bohužel je to taková skupina lidí, co chodí vlastně skoro denně. Řekla jsem mu, že mi to už dost vadí, vždy přizná, že dělá chybu, přísahá mi,že nebude pít, a další den se to opět opakuje. Dřív také často pil, ale na kratší dobu přestal, dokázal nepít. Ale teď, jak má novou práci a ten zmíněný kolektiv kolem sebe, tak se to opět vše opakuje, a já už nevím, co dělat, aby to pití omezil. Tvrdí, že je to jeho způsob odreagování, a že neví, proč mi to tak moc vadí. Dřív si i přiznal, že má s pitím problém, proto na tu kratší dobu přestal. Ale teď se to celé opakuje. Předem Vám moc děkuji za radu, sama už opravdu nevím, co mám dělat.
ODPOVĚĎ (18.6.2009 14:29)
Vážená Marcelo, doporučuji Vám zmizet dřív, než bude pozdě. Alkoholismus je vždy choroba celé rodiny. Především sledujte, jak žijete jakoby se dvěma muži – jeden je ten skvělý, kterého milujete, a ten druhý? To je ten ochmelka, který se postupně mění v lidskou trosku. Postupně jak on se propíjí do stále horších a horších stádií, tak vy budete degenerovat s ním do jiné verze lidské trosky. Teď Vás ještě nic nedrží, ale až Vás bude držet společný majetek a děti, tak už to půjde mnohem hůř. Přečtěte si nějaké osudy manželek alkoholiků na Internetu, nebo navštivte organizaci příbuzných alkoholiků Alanon, abyste věděla, co Vás čeká (http://klimes.mysteria.cz/alanon/). s úctou jk
OTÁZKA (4.12.2008 11:04) Josef
Dobrý den, lze považovat pětiletý mimomanželský vztah ženatého muže za přechozený? Vztah spočíval ve schůzkách o frekvenci 2x týdně, společné týdenní dovolené. Nyní spolu čtvrt roku žijeme. Díky za názor.
ODPOVĚĎ (18.6.2009 14:26)
Vážený Josefe, Přechozením trpí všechny nereprodukční vztahy, tedy i mimomanželské. Mohu potvrdit názor Plzáka či Kratochvíla, že pro nevěry je kritický čtvrtý rok, který málokterá nevěra přečká. Tato vyjímka by však mohl být Váš případ. Jestliže jste spolu čtyři roky udržovali mimomanželský vztah a nyní jste spolu začali žít společně, tak nebezpečím není jen přechození, ale především změna rodinného systému - budování společné domácnosti a hledání způsobů trávení volného času ap. Též postoje partnerů se v této době mění. Například v době nevěry žena ví, že na muže si nemůže dělat nároky jako manželka, ale to právě nyní končí. Od teď se může považovat za plnohodnotnou ženu a klást na Vás očekávání jako na svého řádného a oficiálního muže. Právě tyto změny systému budou dnes vážnější hrozbou pro Váš vztah než otázka přechození. s úctou jk
OTÁZKA (3.12.2008 9:28) Anna-Greta
Dobry den, muj dotaz je v porovnani s ostatnimi trochu hloupost, ale presto by mne zajimalo, zda se da muj problem nejak resit. Jsem cerstve vdana, s manzelem zijeme ve spolecne domacnosti pul roku. Mam problem s usinanim ve chvili, kdy nelezi vedle mne v posteli a je napriklad vedle v pokoji, dodelava praci, diva se na TV, pripadne je venku s kamarady. V tu chvili nejsem schopna "zabrat" a podvedome cekam, az prijde a pak teprve usnu. Je to velmi obtezujici ve chvilich, kdy potrebuji rano hodne brzy vstavat. Tato situace nenastava, pokud je na sluzebni ceste - kdyz vim, ze proste ten vecer doma nebude. V takovou chvili usnu uplne klidne. Da se s tim nejak pracovat? Dekuji.
ODPOVĚĎ (11.6.2009 14:43)
Vážená Anno-Greto, na této jednoduché situaci máte příležitost objevit hned tři psychologické zákony týkající se vzdálenosti a frustrace. První je etologický termín apetence, který říká, že jsme v klidu, když je objekt blízko, a aktivovaní, když je objekt daleko. Například dítě začne vyvádět, když ho násilím oddělíme od matky (viz třeba fáze hospitalismu). U averze je tomu naopak. Tam jsme aktivovaní, když nebezpečný či odporný objekt je blízko. Druhou zákonitostí tzv. cirkadianní kolísání apetence. Jakmile klesá aktivace, tak apetence nám velí zmenšit vzdálenost. Aktivace však klesá s večerní únavou, tedy ráno máme tendenci se rozutéci a večer máme potřebu se slézat. Protože k večeru narůstá apetence, tak Vás aktivuje, a tedy i probouzí, že manžel je před usnutím daleko. My všichni, nejenom děti, máme k večeru potřebu se slézat většinou do jedné postele a usínat společně. Večerní opuštěnost je tíživá, jak vidno, i pro dospělé, natož pro děti. Proto neměli bychom zejména děti nutit usínat samy v samostatných pokojích, dokud samy nezačnou toužit spát odděleně od rodičů, tzn. zpravidla až do puberty, minimálně do školního věku. Třetí zákon je tzv. relativní frustrace, který říká, že pociťovaná frustrace narůstá s dostupností objektu. Když je manžel na služební cestě, je naprosto nedostupný, tedy frustrace zmíněné apetence je menší, neaktivuje Vás tolik a vy můžete usnout. Naopak když je manžel téměř na dosah ruky, tak frustrace narůstá a vy usnout nemůžete. Nejlepší způsob, jak s tím pracovat, je respektovat přírodní zákony. Najít nějaký kompromis a chodit spát společně. Všimněte si, že gravitaci se lidi nesnaží okecávat, protože ví, že jim to nevyjde. Proč se tedy týrají a ignorují psychologické zákony? s úctou jk
OTÁZKA (30.11.2008 20:46) Marián
Dobrý den, mr. Klimeši. Můj bratr pravděpodobně trpí nemocí bájná lhavost. Lže takovým způsobem, že už mu nedokážu věřit ani v naprosto nejbanálnějších otázkách. Nejvíc mě zaráží, že někdy jeho lži naprosto postrádají jakýkoliv motiv. Přijde mi, že se to časem zhoršuje. Dnes ani nevím, jakým způsobem si vydělává, velmi často mění své výpovědi. Namátkou jsem zkoušel volat do práce, kde údajně dělá a tam o jeho jménu nikdo neslyšel. Nevíte, co s tím? Pochybuju, že bych ho dostal k psychologovi nebo psychiatrovi.
ODPOVĚĎ (11.6.2009 14:25)
Vážený Mariáne, bájivá lhavost (pseudologia phantastica) je průvodní jev tzv. syndromu barona Prášila (Münchhausenův syndrom), někdy i schizofrenií ap. Spontánní reakcí okolí je dokazovat dotyčnému, že lže v naivním očekávání, že trapné odhalení zastaví jeho sklon k vymýšlení. Velice rychle zjistíte, že tudy cesta nevede. Snění totiž představuje útěk od zlého světa. Nepříjemné odhalení pravdy je tedy pro nemocného jen další důvod, proč se z reality katapultovat do absolutního jinde. Proto psychologové hledají jinou cestu. Raději vstoupí s dotyčným do jeho světa snů – povídají si s ním, i když vědí, že to vše jsou výmysly. Neboří je ale, jen povídají si o tom, co v tom snovém světě vidí. Maximálně poté, co se klient vypovídá, opatrně řeknou: „Jo, to by bylo krásné, kdyby ten svět takový byl, že?“ Potom, když se v tom světě snů s dotyčným spřátelí, tak mu mohou pomoci z něho nějak vystoupit, či omezit toto snění, aby dotyčného neohrožovalo. Podobně jako třeba exhibicionisti, i tito lidi nemusí nefantazírovat takto vždy, ale jen ve krizových a zátěžových obdobích, čím u Vašeho bratra bude asi rostoucí nespokojenost se svým životem. Stejně tak i v budoucnu, po vyléčení se může objevit relapsy, tj. občasné sklouznutí zpět k fantazírování. s úctou jk
OTÁZKA (25.3.2009 17:21) Anna
Vážený pane doktore, už od dětství mě pronásledují dvě témata: emacipace žen a mimořádný strach z porodu. Proč jsem tak velice citlivá na jakékoli neodůvodněné podceňování žen a nespravedlnosti z toho plynoucí, když nemám žádné osobní negativní zkušenosti v tomto směru? Proč mě už od puberty pronásleduje hrůza z nepředstavitelné bolesti při porodu a proč jsem jako mladá byla tak chytlavá na hororové příbéhy na toto téma, ačkoliv mě tím nikdo nestrašil? Děti mít nemohu a když jsem to zjistila, trochu se mi ulevilo. I když - později jsem poznala gynekoložku, která by mi snad i s tou neplodností pomohla -díky novým lékům- ale hlavně jí věřím, že bych s ní i tu svou fobii možná přemohla. Děkuji Vám za odpověď a přeju Vám pevné zdraví.
ODPOVĚĎ (4.6.2009 10:24)
Vážená Anno, to je opravdu složitý dotaz. Je hodně pravděpodobné, že obě témata budou spolu souviset. Strach z porodu je narůstající problém, protože obecně se zvyšuje procento žen, které jej mají. To se pak projevuje tím, že přenášejí a nejsou schopny rodit jinak než císařským řezem. Porodníci tvrdí, že to poznají na první pohled – diagnosa SC. Dost často jsou to elegantní, sociálně úspěšné ženy, které si hodně zakládají na svém zevnějšku, takže odhalení a uplné otevření si při porodu je pro ně nepředstavitelné. Zajímavý je Váš popis – opakujete strukturu: Mám nějaký utkvělý problém, ale nemohu najít trauma, které by to vyvolalo. Je tedy možné, že to může souviset s otázkou Vaší ženské identity, kterou máte problém na sebe přijmout. Na odhalování takových raných jevů jsou dobré různé projektivní či vizualizační techniky. Třeba koláže – moje dětství, dívčí válka, naše rodina, Adam a Eva ap. Podobně byste mohla zkusit nějakou techniku s automatickým textem... s úctou jk
OTÁZKA (21.4.2009 22:54) Petr S.
Vážený pane doktore, v jedné z březnových odpovědí jste se zmínil o změnách osobnosti u léčených alkoholiků. Alkoholik starý svět usekne a katapultuje se do absolutního jinde, zkráceně cituji. To jsem udělal a daří se mi abstinovat čtvrtý rok. Změnil jsem bydliště, práci, telefonní číslo. Usekl jsem všechny vztahy - s přítelkyní, s kamarády i příbuznými. První rok jsem se cítil dost osaměle, pak jsem si bohužel zvykl, aniž bych si vůbec všiml jak. Teď mám obavy, zda budu ještě někdy schopný nějaký vztah navázat. Odvykl jsem si normálně mluvit s lidmi, přestože nejsem žádný zaražený introvert, v práci úspěšně komunikuji s mnoha lidmi, ale výhradně v pracovní, neosobní rovině. Vlastně si tam s nikým ani netykám. Občas nějaká ta porada nebo pracovní schůzka plynule přejde do soukromých hovorů a tyhle situace mi v poslední době způsobují už i fyzické potíže - zamotá se mi hlava a dostavám závratě, když se mě někdo zeptá, jak budu trávit víkend (ačkoliv jsem chvíli před tím vesele a v plné kondici plkal o logistických problémech firmy). V mém donedávna oblíbeném obchodě s čajem jsem se málem složil, když mě čajovníci začali lákat na diskusní večer o pu-erhu. Teď kupuji čaj přes internet. Musel jsem přestat kvůli stejným potížím chodit do knihovny. Knihovnice měly snahu komunikovat a já se bál, že jim tam omdlím. V posledním roce jsem nedokázal dorazit ani na jedno (přes internet domluvené) rande, neboť na fázi těšení se spolehlivě navázala fáze deprese, nechuti vidět kohokoliv a při snaze o sebepřekonání jsem se začal motat na ulici doslova jako opilec. Když udělám čelem vzad a řeknu si, že nemusím s nikým mluvit, když nechci, jsem rázem jako rybička. Myslíte, že se s tím dá ještě (bylo mi 40) něco dělat, nebo jsem prostě v rámci léčby závislosti přejel na jinou kolej i ve vztazích s lidmi ?
ODPOVĚĎ (4.6.2009 10:17)
Vážený pane S., abyste podával optimální výkon, tak Vaše motivace nesmí být ani moc malá, ani moc velká. U Vás je problém, že je příliš silná. Po léčbě jste sice změnil sociální návyky – to je dobré, ale bohužel máte problém najít svůj nový styl a především novou partnerku. Právě popisovaná změna při obratu – přibližování – enormní stres, oddálení okamžitá úleva - nasvědčuje, že za vším je strach ze selhání. Tady by myslím pomohla terapie, která by Vás fází seznamování provedla, že byste především mohl o těchto stavech s někým mluvit. Předpokládám, že jsem jediný, nebo jeden z mála, komu se takto svěřujete. Jinak předpokládám, že tyto sociální problémy jsou spíš hodně staré. Ty jste asi měl ještě před tím, než jste začal pít. Dost možná, že pití mělo být lékem na tyto problémy. Takže toto není nějaká nová kolej. To je spíš staronová kolej. Prostě starý životní úkol, který si musíte tak jako tak vyřešit. Zkrátka pokračování té léčby z alkoholismu. s úctou jk
OTÁZKA (22.4.2009 9:31) Vašek
Dobrý den, mám problém se svoji partnerkou a chtěl bych vás požádat o radu. Předem musím říci, že je nám spolu moc hezky a věřím jí(nemám důvod nevěřit), ale vadí mi pár věcí které mi nepřijdou normální. Jsme spolu 3 měsíce a předtím měla s bývalým přítelem vztah 6 letý. Vím, že k němu má blízko, ale už by s ním nic bližšího nechtěla mít. Problém je MOBIL. Někdy večer když jsme spolu a můžeme si užívat jeden druhého, tak si dokáže SMSkovat pořád až do noci s bývalým přítelem a jinak když nejsme spolu tak má kolem 10h provolaných s ním měsíčně(má tarif s ním neomezené volání). Zatímco my si sotva napíšeme pár SMS denně. Myslíte že je normální že spolu stále mají společný účet volání a ikdyž kamarádsky, tak si pořád volají a píší? Ničí nám to vztah, ale nechci dělat naschvály a psát si také s někým. Ví že mi to vadí...Mám jí říci mobil nebo já? Nebo myslíte že to časem ustoupí? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (28.5.2009 11:21)
Vážený Vašku, stále stejná zásada: „Nelezte do vztahu s někým, kdo se právě rozešel.“ Samozřejmě nevím, proč ti dva se rozešli, ale každopádně z jejich smskování je zřejmé, že konec svého vztahu nemají ještě moc ujasněný. Doporučení: Myslím, že nic nezkazíte tím, kdy své holce řeknete, že Vám opravdu vadí to její smskování s bývalým. Vy jí nešmírujte telefon, ale ona by měla na oplátku nechat tohoto psaní především ve Vaší přítomnosti. Partnerské vztahy jsou svou povahou výlučné, tedy není dobré mixovat stávajících a bývalé partnery. Vy osobně si dejte interní lhůtu: Pokud to nezmizí během dalších tří měsíců, tak bych zvážil, jestli má smysl v tom vztahu dál setrvávat. s úctou jk
OTÁZKA (23.4.2009 19:57) Marie
Dobrý den, v roce 1974 mi po těžkém porodu v 7 měsíci zemřela dcera, v té době jsem měla 7letého syna a 5 letou dceru.Ztráta třetího dítěte však byla hrozná, dlouho jsem se z toho dostávala,ne však úplně, to nejde.Později se manžel se mnou rozvedl.Celý další život není dne kdy bych na holčičku nevzpoměla,nepíše se mi to lehce.Nyní jsem v důchodu.žiji sama, s dětmi a vnučkami mám velmi dobrý vztah. Ale stále mi chybí moje třetí dítě, strašně moc. Nemohu se s tím smířit, je stále věkem horší a horší. Žije se mi s tím strašně těžko.
ODPOVĚĎ (28.5.2009 11:17)
Vážená Marie, třetí dítě je dnes už jen fantazijní postava. Ta se Vám zjevuje podle toho, jak moc jste frustrovaná jinými věcmi – tady bych předpokládal celkově samotu a ztrátu životního smyslu v důchodu. Každopádně bych pečlivě pozoroval, kdy se Vám to třetí dítě zjevuje v hlavě, na čem to závisí, jakou to má logiku, co tomu předcházelo ap. S tím fantazijním dítětem si ale můžete také povídat. Přivítejte ho, řekněte mu, že jste ráda, že zase přišlo, ale nesnažte se ho ve fantazii ani přitáhnout, ani vyhnat. s úctou jk
OTÁZKA (3.3.2009 9:47) Dagmar
Dobrý den, Zvažuji již delší dobu návštěvu psychologa, ale nejsem si jistá, jestli nejsem spíš už případ pro psychiatra. Jsem již dva roky doma po autonehodě, kdy se mi od základu změnil život. Přišla jsem o práci, přátele a můj muž si raději našel práci, kdy je doma všeho všudy pět dní do měsíce (tak nemusí nic řešit a dívat se na mě jak chátrám...). Vím, že to lidi jako já (myslím tím po nějaké nehodě) to mají těžké, musí se k tomu postavit čelem a řešit svoji situaci. Ale mě se jednoduše nechce. Nechce se mi mezi lidi (když už musím, jedině s hudbou v uších a pomalu se zavřenýma očima, vadí mi, doopravdy, třeba v autobuse se modlím, ať si ke mě nikdo nesedne),nechce se mi nic dělat, vše vykonávám jen jako stereotyp. Prý to je deprese. Ale já mám pocit, že to pomalu chci vzdát. Už mě nebaví běhat po doktorech, cítit se pod psa. Opravdu přemýšlím (tajně, jen tak pro sebe) o tom, že si vezmu život. Měla bych vyhledat něčí pomoc, ale nemám dobré zkušenosti s psychology, protože já vím, co by mi pomohlo, nepotřebuji rozebírat vztahy s matkou, nebo se šťourat v minulosti. Nevím spíše to, JAK se k tomu donutit, jak se přinutit vstát a nejednat jen jako robot. Proto si myslím, že by mi možná pomohl spíše psychiatr. Jen si to nedokážu přestavit, že někam přijdu a znovu budu nmuset poslouchat ty řeči o tom, co bych měla, jak bych měla jednat, fungovat, najít si něco pozitivního...jak říct lékaři, že tyhle řeči mi jsou pro mne k ničemu? Nechci se sama pokládat za někoho, kým nejsem, ale dříve jsem to byla já, na koho se lidé obraceli s problémy, dneska už vím, že jen říkat, že to bude lepší a radit (najdi si nějaké koníčky, nové přátele...blablabla), prostě nepomáhá. Já bych i chtěla něco změnit, ale opravdu se nemůžu přinutit.A tak se obracím na vás, co teď? Jak vlastně rozlišit, který z doktorů je pro mne vhodnější? Poraďte mi prosím, na koho se vlastně obrátit? Díky za váš čas, cením si toho. Dagmar
ODPOVĚĎ (28.5.2009 11:11)
Vážená Dagmaro, ano, popisujete příznaky deprese. Deprese však podobně jako horečka či poruchy komunikace patří mezi nespecifické příznaky. Když doktorovi popíšete příznaky vysoké horečky, tak Vám taky neřekne, co Vám je a co máte dělat. Horečka, deprese či poruchy komunikace jsou totiž vedlejším příznak tisíce chorob, takže z prostého popisu horečky či deprese nic nevyčtu. Klíčová věta je, že autonehoda Vám od základu změnila život. Jak? Úraz mozku? Jste na vozíku? Fobie z aut? Když neznám detaily, nemohu bohužel poradit... s úctou jk