Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

OSN chce snížit emise skleníkových plynů až o 95 procent

Svět

  19:36
KODAŇ - Průměrná teplota na Zemi nesmí vzrůst o víc než 1,5 až dva stupně Celsia. Alespoň takový cíl si dala Rada bezpečnosti na kodaňském "klimatickém" summitu. Je proto prý třeba snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů o 50 až 95 procent oproti roku 1990.

Výkonný tajemník Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu (UNFCCC) Yvo de Boer na summitu v Kodani foto: ČTK

Uvádí se to v prvním oficiálním návrhu nové dohody o zmírnění klimatických změn ve světě, který dnes předložila účastníkům ekologické konference v Kodani k diskusi OSN.

O definitivní podobě návrhu by měli rozhodnout vedoucí představitelé států a vlád, kteří se do Kodaně sjedou ještě před závěrem summitu 18. prosince.

"Zúčastněné strany musí spolupracovat, aby zamezily nebezpečným změnám klimatu... nárůst průměrné globální teploty oproti úrovni v období před průmyslovou revolucí nesmí překročit (2°C) (1,5°C)," píše se v textu. To, že jsou čísla v závorkách, podle agentury Reuters naznačuje, že na nich ještě neexistuje shoda.

Razantní pokles
Aby se společného cíle dosáhlo, musejí celosvětové emise skleníkových plynů do roku 2050 razantně klesnout. Text nechává otevřené tři možnosti tohoto poklesu: 50 procent, 85 procent či dokonce 95 procent.

Na snižování emisí se mají podílet především vyspělé země. Do roku 2020 by měly podle různých variant zredukovat své exhalace o 25 až 45 procent oproti roku 1990. Rozvíjející se státy jako Čína a Indie již dříve odmítly přistoupit na snížení světových emisí o polovinu do roku 2050, pokud se bohaté státy nezavážou k podstatně větším redukcím než doposud.

Ohroženi stoupající hladinou moře
Se svým návrhem dohody dnes přišla i Asociace malých ostrovních států (AOSIS), které se cítí nejvíce ohroženy hrozbou stoupající mořské hladiny v důsledku růstu globálních teplot. Sdružení 43 států žádá rozvinuté země, aby do roku 2020 omezily emise o 45 procent oproti stavu v roce 1990 a finančně podpořily rozvojové ekonomiky částkou rovnající se jednomu procentu jejich národního důchodu.

Podle Reuters ale takto striktně formulovaný požadavek u průmyslových mocností nejspíš narazí stejně jako výzva AOSIS, aby se už v Kodani podepsala právně závazná dohoda na omezování vypouštění skleníkových plynů.

Aktivisté "v pozoru"
O prosazení co nejsilnější dohody o omezování exhalací skleníkových plynů budou v sobotu při svých demonstracích plánovaných v Kodani a v dalších světových městech usilovat ekologičtí aktivisté. Podle tiskových agentur se v dánské metropoli očekává 50 až 60 tisíc účastníků z celého světa.

Demonstranti se dnes snažili blokovat 15 podniků s velkými emisemi CO2. Pochodovali městem a za zvuků bubnů skandovali hesla jako "Naše klima není váš byznys" a korporace obviňovali z toho, že jsou "klimatickými zločinci". Ke kongresovému centru, kde jednají delegáti klimatického summitu, se ale nedostali.

Autor: