Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

OSN dalo požadavku Srbska zelenou

Svět

  18:01
NEW YORK - Valné shromáždění OSN schválilo iniciativu Srbska, které chce požádat Mezinárodní soudní dvůr v Haagu o právní názor na legálnost vyhlášení kosovské nezávislosti. Informovala o tom agentura Reuters. Západní mocnosti se nyní podle agentury obávají, že soudní posuzování zpomalí proces integrace Kosova mezi ostatní svrchované státy.

OSN. foto: Reprofoto

Rozhodnutí OSN dnes přivítal srbský premiér Mirko Cvetkovič, naopak kosovský prezident Fatmir Sejdiu vyjádřil nad podporou srbského požadavku lítost. Jako zbytečnou označily srbskou iniciativu Spojené státy. Také Česká republika, která se hlasování zdržela, považuje podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové soudní posouzení kosovské nezávislosti v současné době za "kontraproduktivní".

Bývalá jihosrbská provincie Kosovo vyhlásila jednostranně nezávislost v únoru letošního roku, srbský parlament ale tento krok označil za neplatný. Srbský ministr zahraničí Vuk Jeremi† však v srpnu uvedl, že Srbsko je připraveno uznat nezávislost Kosova, pokud ji ovšem potvrdí právě soudní dvůr OSN. Bělehrad tvrdí, že rozhodnutí nezávislé soudní instituce pomůže zklidnit napětí v regionu.

Soud bude potřebovat až dva roky
Analytici očekávají, že haagský soud bude na svůj verdikt potřebovat jeden až dva roky. Při dnešním hlasování Valného shromáždění OSN 77 zemí podpořilo srbský požadavek, šest zemí bylo proti a 74 se hlasování zdrželo. Většina zemí EU včetně České republiky se hlasování zdržela. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové má česká vláda za to, že v současnosti není rozumné, aby se věc projednávala u soudu v Haagu, protože to bude trvat "měsíce až roky". "Je to kontraproduktivní," řekla Opletalová. Podle ní se česká vláda domnívá, že se věci musejí nyní posunout vpřed.

Mezi státy, které Srbsko podpořily, bylo například Slovensko, Řecko,
Rumunsko či Španělsko. Naopak Spojené státy a Albánie hlasovaly proti srbskému požadavku. Velvyslankyně USA při OSN Rosemary DiCarlová podle agentury Reuters uvedla, že srbský požadavek je "zbytečný a nepomůže". "Nezávislost Kosova je nezvratná," řekla DiCarlová.

Srbskou iniciativu dnes odmítl také kosovský prezident Fatmir Sejdiu, podle něhož soudní přehodnocení kosovské nezávislosti nepřispěje k stabilitě v Kosovu, ani na Balkáně.

Rozhodnutí Valného shromáždění naopak přivítal srbský premiér Mirko Cvetkovič. Podle něj je Srbsko "velmi spokojeno", že jeho snahy nepřišly vniveč a že je mezinárodní společenství přijalo jako "legitimní a logické". Kosovo zatím uznalo téměř 50 zemí, ale většina států mezinárodního společenství vyjadřuje pochybnosti nad tím, zda bylo vyhlášení nezávislosti Kosova v souladu s  mezinárodním právem.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...