Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

OSN: Děti v Čadu nejsou sirotky

Svět

  9:05
PAŘÍŽ/NDJAMENA - Drtivá většina dětí, které chtěla francouzská organizace Zoeina archa vyvézt z afrického Čadu, má své rodiče. Čadská policie kvůli evakuaci zadržela tento týden 17 Francouzů a Španělů. Ti ale obvinění z únosu odmítají a tvrdí, že jen chtěli zachránit sirotky ze súdánského Dárfúru.

Ne obchodu s dětmi. Stovky čadských žen protestují proti evakuaci dětí, kterou považují za zločin. foto: AFP

Červený kříž, UNICEF a úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky vydaly včera překvapivé společné prohlášení: 91 dětí z celkových 103 má podle něj alespoň jednoho rodiče. „Nejsou to sirotci, kteří by žili sami v čadské poušti. Žili se svými rodinami,“ uvedla mluvčí UNICEF Annette Rehrlová. Navíc prý ani nemusí být pravda, že jde o Súdánce. Většina dětí žila na čadské straně hranice, nikoliv ve válčícím regionu Dárfúr.

„Děti žijí ve vesnicích na čadském území, nevíme ale, jestli odtamtud pocházejí a jakou mají národnost,“ řekla mluvčí Červeného kříže Anna Schaffová. Její kolegové mluvili s 21 dívkami a 82 chlapci celé dny. Některé děti jim v sirotčinci, kam byly dočasně umístěny, prozradily, že byly z domova vylákány na sušenky a sladkosti. Červený kříž ujistil, že děti jsou zdravotně v pořádku a jen několika z nich ošetřili drobná zranění. Všem dětem je od jednoho do deseti let.

Devět zatčených Francouzů (šest humanitárních pracovníků a tři novináři) a osm členů posádky letadla, které mělo děti odvézt do Francie, čadské úřady viní z únosu, resp. ze spoluúčasti na něm. Evropanům tak hrozí až dvacetiletý trest vězení a nucených prací.

Co je Zoeina archa
Organizaci založil dobrovolný francouzský hasič Eric Breteau v reakci na tsunami v jižní Asii v roce 2004. Skupina založila čtyři pomocné tábory v indonéském Acehu. Pracuje pro ni asi 70 lidí. Letos v dubnu ohlásila kampaň na evakuaci 10 000 sirotků ze súdánského Dárfúru. Do Čadu proto odjel sedmičlenný tým pracovníků. Děti neměly být adoptovány, ale jen dočasně umístěny do pěstounské péče. Francouzské ministerstvo zahraničí však v srpnu varovalo, že nemá záruky, že jde skutečně o sirotky.
reuters
Záležitostí se nyní zabývají francouzští diplomaté, kteří se snaží své krajany z Čadu dostat. Prezident Nicolas Sarkozy už proto ve středu večer volal svému čadskému protějšku Idrissu Débymu a naléhal, aby jeho podřízení brali v úvahu presumpci neviny. Včera pak Déby prohlásil, že doufá, že novináři a posádka letadla budou „brzy propuštěni“. Je prý nutné rozlišovat mezi na jedné straně letuškami a novináři, kteří dělali svou práci, a na druhé straně pracovníky neziskové organizace. „Nemůžu ale tlačit na čadskou justici,“ dodal prezident. Jako zprostředkovatel jednání se nabídl libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, Paříž ho však s díky odmítla. Dobré vztahy s Čadem jsou přitom pro Francii nesmírně důležité - prezident Sarkozy pokládá za jednu ze svých priorit zastavení genocidy v Dárfúru. K tomu, aby se podél hranice Čadu s Dárfúrem rozmístily mírové jednotky EUFOR, však potřebuje souhlas prezidenta Débyho.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!