Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Otec zastřeleného Roma: Žádám vládu a prezidenta o spravedlnost

Česko

  18:30
TANVALD - Stovky Romů, antikonfliktní tým, policie, anarchisté... taková byla kulisa posledního rozloučení s romským mladíkem, který byl na Nový rok za zatím nevyjasněných okolností zastřelen v severočeském Tanvaldu.

Ladislav Tatár, otec zastřeleného mladíka. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Do zasněženého Tanvaldu se v sobotu ráno podle odhadů policie sjely dvě stovky Romů. Na zádušní mši, která v jedenáct hodin odstartovala poslední rozloučení s mladým Romem, nedorazila totiž jen rodina.

U kostela sv. Františka z Assisi v tanvaldské části Šumburk se tak setkali Romové z celé republiky. "Přijeli jsme z Nového Boru, chceme podpořit naše bratry," řekl reportérovi serveru Lidovky.cz postarší Rom s cigaretou v ruce.

Na klidný průběh obřadu dohlížela vedle policejních jednotek a městských strážníků také zhruba třicetičlenná skupina romských dobrovolníků s žlutými a zelenými páskami na rukách. Kromě vynesení jedné z pozůstalých, která se v kostele zhroutila a omdlela, však žádnou práci neměli.

Organizátoři museli vynést z kostela ženu, která omdlela

Podle tradice měly na sobě dvě dívky na pohřbu svatební šaty.

Do Tanvaldu přijela podpořit místní Romy také skupinka anarchistů z Prahy. "Není nám jedno, že tu někdo jen tak střílí do lidí," vysvětloval jeden z nich.

Pohřební nevěsty a klepání rakví

Po zádušní mši vynesla na ramenou rakev s ostatky šestice Romů, kteří s ní několikrát poklepali o práh kostelního portálu, aby zajistili, že duše mrtvého z domu odejde a už se nevrátí. Podle dalšího zvyku je také doprovázely dvě mladé dívky jako družičky oblečené do bílých svatebních šatů.

Průvod více než dvou stovek lidí poté za asistence policie vyrazil na hřbitov. Po uložení rakve se truchlící vydali k místu tragédie, poblíž vlakové tratě u tanvaldského tunelu.

Kvůli smutečnímu procesí dokonce museli muži zákona uzavřít část hlavní silnice z Tanvaldu na Harrachov, dopravu na místě to ale nijak nezkomplikovalo.

Portrét zastřeleného nesl v čele průvodu nejdříve jeho bratr, poté ji předal jinému pozůstalému.

Na pohřbu zahrála romská kapela.

Jen jedinkrát se zdálo, že by klidný průběh rozloučení mohl přerůst v potyčku. Mezi anarchisty a Romy se totiž rozšířila informace, že policie u místního nádraží zadržela asi dvacetičlennou skupinku neonacistů.

Nádražní budova ovšem byla jedno z předem vytipovaných míst, která policie důsledně hlídala. Tím druhým byl dům střelce, kolem kterého šli pozůstalí cestou ze hřbitova na místo novoroční tragédie, a proto u něj hlídkovalo několik policistů se psy.

Průvod procházel kolem domu střelce.

Místo, kde byl romský mladík zastřelen.

Truchlící v místě střelby do sněhu položili zapálené svíčky a otec zesnulého Ladislav Tatár vyzval všechny přítomné k minutě ticha. Poté promluvil k novinářům.

"Žádám vládu a prezidenta, ať udělají všechno pro to, aby tu byla spravedlnost. Protože tohle je tragédie. Není normální, aby se tady střílelo na děti," vyzval Tatár a dodal, že je z události zarmoucen.

ČTĚTE TAKÉ:

"Chtěl bych poděkovat všem Romům, kteří mě podpořili," řekl na závěr Tatár. Organizátor pietního průvodu Kamil Bílý poděkoval všem účastníkům za klidný průběh.

"To je vše, co můžeme dělat, teď už musí jednat další," ukončil Bílý akci.

Otazníky kolem střelby

Stále není jasné, co se vlastně hodinu a půl po začátku roku 2012 na ozubené trati u tanvaldského tunelu stalo.

Hlavně okolnosti, za jakých bývalý bobbista, třiašedesátiletý Jan S., na dva romské bratry Tatárovy vystřelil.

Ten starší leží v nemocnici a nic si nepamatuje. Napjatým Tanvaldem se začala šířit nepotvrzená zvěst, že Romové nejdřív vnikli do garáže Jana S. u tratě a on po nich začal střílet.

Podle Romů byl ale zastřelený mladík bezproblémový a spolehlivý.

Autor: