Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Důstojnost člověka. Proč Merkelová tak hájí neomezené právo na azyl

Evropa

  9:07
PRAHA - Důstojnost člověka je nedotknutelná. Nápis s těmito slovy, odlitými v betonu, se skví na budově státního zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem. Dal ho tam umístit žalobce Fritz Bauer, důležitý muž poválečného Německa.

Kancléřka Angela Merkelová. foto: Hannibal HanschkeReuters

Éru třetí říše strávil ve skandinávském exilu, kde spolupracoval s Willym Brandtem. Po válce jako první získal stopu na Adolfa Eichmanna a byl výraznou osobou v takzvaném osvětimském procesu. Ve čtvrtek šel do kin celovečerní film o něm. Bauer si ten nápis nezvolil náhodou. Je to citát první věty prvního článku německé ústavy: „Důstojnost člověka je nedotknutelná. Ctít ji a chránit ji je závazek veškeré státní moci.“

Ten dlouhý úvod je nezbytný pro pochopení aktuální věci. Vysvětluje, proč kancléřka Merkelová tak úporně brání neomezené právo na azyl. Proč včera pro rozhlas řekla, že ořezání práva na azyl nepřipadá v úvahu, ač ji k tomu vybízejí různé hlasy a jí samé klesá popularita. Není to její samoúčelná obsese. Opírá se o ústavu.

Nechceme nijak uprchlíkům omezovat právo na azyl, tvrdí Merkelová

Tu ústavu Spolkové republice de facto nadiktovali vítězní západní spojenci, čímž do německého právního řádu vpašovali přirozené právo. A to si vyžaduje interpretace. Je nedotknutelná důstojnost člověka slučitelná třeba s výzkumem embryonálních buněk, s umělými potraty či policejními odposlechy? To jsou v Německu zásadní otázky. Teď k nim přistupuje i neomezené právo na azyl, což je problém ještě brizantnější, neboť jeho dopady daleko překračují německé hranice.

Berlín stojí před zásadním praktickým rozhodnutím. Jak neporušit požadavek ústavy a přitom nedopustit zahlcení Německa a části Evropy neomezeným přílivem migrantů? Jak odlišit ty, jejichž důstojnost je ohrožena, od těch, kteří jdou za lepším? Kancléřka dala slovy pro rádio jasně najevo, že ústavně zakotvený azyl je pro Německo posvátný. Ale na evropské úrovni se „lokomotiva Evropy“ o jisté utěsnění stará.

Dnes v Bruselu jednají evropské špičky s tureckým prezidentem Erdoganem. Shodnou-li se na akčním plánu Evropské komise, budou vnější hranici EU společné hlídat řecké a turecké lodě, v Turecku vzniknou nové, evropskými penězi spolufinancované tábory pro dva miliony běženců a EU se zaváže, že půl milionu z nich převezme do vlastní péče. Tak by se prý do jara mohla obnovit kontrola nad vnější hranicí EU. A tak by se i vlk obav o vnější hranici EU nažral a koza neomezeného azylu v Německu by zůstala celá. Uvidíme.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!