Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Polákům zbraně, Čechům nic

Česko

KOMENTÁŘ

Předseda polské vlády Tusk zvolil tvrdá vyjednávání, Topolánek malou domů do Brd

Česká republika podepíše na summitu Severoatlantické aliance v Bukurešti nejméně jednu ze dvou dohod o umístění amerického protiraketového radaru v brdských lesích. Poláci s největší pravděpodobností žádnou takovou dohodu o protiraketové základně USA na svém území v nejbližších týdnech a měsících nepodepíší. Až se však nakonec s Američany dohodnou, dostanou za to zbraně, které udělají z polské armády nejlépe vyzbrojené vojsko v celé postkomunistické Evropě. A co dostaneme my Češi? Nic.

Po pádu vlády Jaroslawa Kaczynského se sice nezměnil obsah jednání se Spojenými státy, ale změnil se tón. Jaroslaw Kaczynski byl tak poblouzněn představou Polska v novém sevření mezi Německem a Ruskem, že USA a jejich vojáci na polském území se mu jevili jako jediná skutečná záruka bezpečnosti a nezávislosti, kterou může dnešní svět Polákům dát.

Ne že by na tom nic nebylo, ale snaha získat si velkého spojence většinou nebývá tím nejlepším vyjednávacím východiskem. Donald Tusk Kaczynského rusofobií a germanofobií netrpí, a i když také on si uvědomuje sílící Rusko začínající pár desítek kilometrů od Gdaňska, o základně vyjednává úplně jinak. Pro Tuska je sjednání dohody o americké vojenské základně věcí obchodu, říkají ti, kteří věří, že polský premiér chce smlouvu s USA opravdu uzavřít.

Mnozí Američané, kteří s Poláky vyjednávají, jsou natolik překvapeni obratem v polském přístupu, že dokonce připouštějí, že šéf polské vlády americkou základnu nechce a záměrně dává Washingtonu těžko splnitelné podmínky.

Výsledek Tuskovy návštěvy v USA zatím ukazuje na to, že předseda polské vlády základnu v Polsku chce, pokud ji Američané dobře zaplatí zbraněmi pro polskou armádu. A George W. Bush v pondělí veřejně a osobně přislíbil, že Spojené státy zaplatí. Jak to bude nakonec, to se teprve ukáže. Pokud má být americká protiraketová obrana v našem směru funkční, nějakou základnu s antiraketami USA ve střední Evropě potřebují. A moc jiných možností než Polsko se nenabízí.

Dobrá kampaň nestačí Úspěch, nebo naděje Tuska na úspěch odhaluje největší slabinu postoje současné české vlády k americkému radaru. Vláda udělala dobrou, neokázalou a v Polsku oprávněnou závist budící informační kampaň o radaru a celém protiraketovém systému.

To však nemůže zakrýt zásadní otázku, na kterou česká vláda nemá a nebude mít odpověď. Co z toho bude Česká republika mít, že na jejím území bude americký radar? Ne že by se žádná odpověď nenašla. Lze prohlásit, že tím přispíváme k naší bezpečnosti a bezpečnosti našich spojenců, byť ještě dlouho tím hlavním příspěvkem bude především zvýšení bezpečnosti samotných Spojených států. Topolánkova vláda by také mohla prohlásit, že tady prostě chce základnu USA mít, protože mít na svém území americké vojáky se ve střední Evropě může vždycky hodit. To si možná někteří lidé v kabinetu myslí, ale rozhodně to neříkají nahlas.

Obě věci by i mohly platit a nevylučují se s tím, že by za souhlas s umístěním radaru mohla česká vláda s Američany také něco vyjednat. Prostě proto, aby mohla svým občanům říci – Ano, budeme tu mít radar, na který Rusové možná namíří své rakety, ale za to riziko to stojí. Protože, a teď tak trochu fabuluji, od USA za to dostaneme protiraketový systém Patriot, který jen tak někdo nemá, Washington nám poskytne miliardu dolarů na modernizaci naší armády nebo s námi podepíše dvoustrannou obrannou dohodu jdoucí nad rámec NATO.

Místo toho mává premiér Mirek Topolánek papírem o údajném zrušení amerických víz, což je sama o sobě blamáž a nikoli skutečný bezvízový styk. A už vůbec to není výsledek jednání o radaru.

Co českému lidu nestačí V České republice i v Polsku jsou přibližně dvě třetiny lidí proti americkým protiraketovým základnám. Pokud se Tuskovi podaří jeho tvrdá vyjednávání dotáhnout do úspěšného konce, odpor Poláků může poklesnout a o to jde možná v celém tomto „obchodu“ především.

Topolánkova vláda se chová, jako by ji tento rozměr problému nezajímal. Vždyť přece lidu vysvětlila, že radar neškodí zdraví a že sestřelovat íránské rakety letící na USA je dobrá věc. Obávám se, že českému lidu to stačit nebude. Odpověď typu „Američané nám za radar nic nedali, protože jsme nic nechtěli“, vypadá zásadově, ale trochu hloupě. Stejně jako tvrzení, že obce v Brdech dostaly miliardu mimořádných vládních dotací jen tak.

***

Podaří-li se Tuskovi dotáhnout jednání do úspěšného konce, odpor Poláků k základnám může poklesnout a o to jde možná v celém tom „obchodu“ především

O autorovi| Luboš Palata, redaktor LN e-mail: lubos.palata@lidovky.cz

Autor: