Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zlikvidujte to, nařídil policejní ředitel. Majetek za 100 tisíc měl zmizet

Česko

  6:00
ZLÍN - Měl to být běžný soupis majetku. Nakonec z toho ale vznikl policejní veletoč, který podle informací serveru Lidovky.cz skončil až šetřením Generální inspekce bezpečnostních sborů v řadách místních policistů. A za vše může majetek za zhruba 100 tisíc korun, který byl „papírově“ zničen, ale ve skutečnosti zůstal na prodané policejní chatě novému majiteli. Zdarma.

Rekreační zařízení na Sirákově, které policie prodala. foto: Reprofoto/Mapy.cz

Letos v srpnu dostali Ivo Dorotík a Alžběta Rejžková z krajského policejního ředitelství za úkol, aby provedli inventarizaci majetku v rekreační chatě Sirákov, kterou policie prodala, ale ještě nepředala novému majiteli. Uvnitř už podle dokumentace nemělo být téměř nic. Jenže realita byla jiná. "Zarazil nás fakt, že objekt je plně vybavený nábytkem a dalšími věcmi tak, jak byl před prodejem," uvedl později Dorotík do policejního protokolu, který mají Lidovky.cz k dispozici.

Ze štítků na jednotlivých věcech pak šlo v počítači dohledat, že v červnu byly takzvaně vyřazeny z evidence. Jenže například u elektrospotřebičů by nejprve muselo být v evidenci razítko, že nemají žádnou cenu a není tedy šance nepotřebný majetek odprodejem zpeněžit. Celkem šlo o 253 věcí, které policie vyškrtla. Sluneční deštníky, židle, kamna, nádobí a další. 

Čistíme Sirákov

„Podle vyřazovacího protokolu byla hodnota majetku něco přes 100 tisíc korun,“ vyčíslil Dorotík. Kontroloři tedy věci zapsali jako přebytky. O pár dní později jim však byl spis vrácen a požadavek zněl jasně: výsledek inventury upravit. Vedení krajské policie argumentovalo tím, že majetek, který zapsali, neexistuje. "Já jsem odpověděl, že já tam materiál vidím a předmětem inventarizace je porovnání fyzického stavu s účetním stavem,“ oponoval kontrolor.

Prostě tam vletíte, oškrábete to, co je tam to nejhorší, nebo to odřete, zlikvidujete, to je úplně jedno, jen aby to bylo v pořádku.“

Martin Staněk, ekonomický ředitel zlínské policie

Spor o evidenci majetku se nakonec dostal až před ekonomického ředitele krajské policie Martina Staňka. Zde je na místě připomenout, že spor se odehrál asi měsíc poté, co rezignoval bývalý ředitel krajské policie Bedřich Koutný a spolu s ním i jeho náměstek Jaroslav Vaněk. Staněk totiž Dorotíka a Rejžkovou ujišťoval, že se inventarizace nyní začne dělat pořádně, ale tento s majetkem na Sirákově je třeba rychle vyřešit. Zároveň také zaznělo, že majetek byl na Sirákově ponechán se souhlasem Koutného.

PSALI JSME:

„Když budeme řešit každý regál, tak by se z toho člověk zbláznil. Musíme jít systémově a postupně to čistit, jinak to nejde. A v tuto chvilku čistíme Sirákov, potřebujeme se toho zbavit, potřebujeme to vyřešit,“ tlačil na kontrolory Staněk, jak je slyšet na tajně pořízeném audiozáznamu, který si Lidovky.cz mohly také poslechnout.

Přebytky jsou problém

Dorotík s Rejžkovou se však báli možných problémů z falšování záznamů, a tak s přepisem inventury nesouhlasili. Zároveň nerozuměli tomu, proč jednoduše nelze udělat v majetku pořádek. Staněk však pokračoval v přesvědčování. „Vy jste teď řekl, že ten majetek má nějakou hodnotu, ale ten majetek hodnotu nemá,“ tvrdil. Dorotík mu však oponoval: "Má, bohužel má." A na to Staněk připustil: „Ale to víte že vždycky nějakou hodnotu má.“ Zopakoval však, že přebytky jsou problém, a znovu autory inventury vyzval, aby výsledek změnili.

„Prostě tam vletíte (na Sirákov, pozn. red.), oškrábete to, co je tam to nejhorší, nebo to odřete, zlikvidujete (identifikátory majetku), to je úplně jedno, jen aby to bylo v pořádku. My jsme to dělali tak víckrát, že jsme tam nějaký majetek nechali. Ten člověk je rád, když tam nějakej brak zůstane, kdyžtak se vyveze,“ vysvětloval ekonomický ředitel.

Dorotík s Rejžkovou tak pod tlakem nakonec kývli a odjeli na Sirákov s tím, že udělají, co vedení policie chce. Záměr však měli jiný. Vše se naopak rozhodli pořádně zfotodokumentovat a věc ohlásit. Jenže chvíli nato se náhle situace změnila. Na Sirákov dorazil pověřený ředitel krajské policie Jindřich Kučera v doprovodu několika lidí a sám nařídil, aby rekreační zařízení pořádně zdokumentovali.

POSLECHNĚTE SI

Jak probíhal nátlak na kontrolory? Poslechněte si tajně pořízenou nahrávku, kterou redakce získala.

Tajná nahrávka: Budeme vypadat jako „banda pitomců“, naléhal policista

Nicméně z protokolu, který mají Lidovky.cz k dispozici, není jasné, proč policisté na změně záznamu o inventuře trvali a kdo je za podvod s majetkem zodpovědný. Koho kryli. Krajské ředitelství policie Zlínského kraje odmítlo na zaslané dotazy odpovědět. „K záležitosti, kterou v dotazu uvádíte, se může vyjádřit pouze Generální inspekce bezpečnostních sborů, obraťte se proto na ně,“ vzkázal mluvčí Petr Jaroš.

Jenže dotazy nechala bez odpovědi i inspekce. „Omlouvám se, ale k  takovému dotazu nelze informace poskytnout,“ odpověděla mluvčí Radka Sandorová. Jak uvedl v protokolu Dorotík a jak se zmínil i sám ekonomický ředitel Staněk, podobných kšeftů s majetkem bylo více, ačkoli na něm policie mohla vydělat desítky tisíc korun. I proto podle informací serveru Lidovky.cz míří na hospodaření zlínské policie podnět k Nejvyššímu kontrolnímu úřadu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!