Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Policie: Metronom neuhlídáme

Evropa

  10:26
PRAHA - Měla to být prestižní záležitost, ale teď je to spíš za trest. Majitel podle všeho doplácí na to, že před časem vyhověl vládní žádosti, aby jeho kyvadlo na Letné odpočítávalo půlroční české předsednictví Evropské unie a zahalilo se do evropských barev.

Spolu se začátkem roku 2009 začal šest měsíců českého předsednictví EU odměřovat i obrovský metronom v Praze. foto: Lidové noviny

Od té doby stíhá metronom jedna nehoda za druhou. Neznámí žháři už dvakrát zapálili unijní vlajku, která je vyvěšena pod kyvadlem. Ani stroj nezůstal útoku ušetřen. Už dvakrát se zastavil. Poprvé to bylo kvůli technické poruše, podruhé ho podle nejnovějších informací někdo rozbil úmyslně. Kvůli tomu se kyvadlo zastavilo na čtrnáct dní.

Pražské správě nemovitostí, která je majitelem kyvadla, už došla trpělivost. V minulých dnech podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

„Ukázalo se, že do hřídele někdo něco vsunul. V důsledku toho se ozubená část stroje zasekla,“ prohlásil jednatel Pražské správy nemovitostí Stanislav Stupka. Firmě tím vznikla škoda, která je předběžně vyčíslena na 150 tisíc korun.

Správa nemovitostí současně požádala policii, aby metronom střežila. Ta to však odmítla s odůvodněním, že se jedná o soukromý majetek. „Písemně jsme je požádali, aby zabránili dalším pokusům o zničení kyvadla. Dokonce jsme v té žádosti argumentovali tím, že jde o věc sledovanou z nejvyšších vládních míst. Odpověděli nám, ať si najmeme soukromou bezpečnostní agenturu. Na to ale nemáme peníze,“ konstatoval Stupka.

Policie současně sdělila, že incidenty s pálením vlajky řeší a k ohroženému kyvadlu častěji posílá letenské policisty. Současně ale připouští, že „nemá dostatečné prostředky na nepřetržitý dohled“. Uvedla to v písemné odpovědi na žádost správy nemovitostí.

Podle policie je takový postup v pořádku. „Obecně se dá říci, že zajištění soukromého majetku je věcí majitele. Samozřejmě, pokud jde o vlajky a jiné státní symboly, to spadá do naší kompetence,“ reagoval policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Co bude dál? Všechno nasvědčuje tomu, že kyvadlo bude dál vydané napospas vandalům a pravicovým radikálům. Ti už v minulosti nabízeli 10 tisíc korun každému, kdo jim poskytne fotografie hořící unijní vlajky, která je vyvěšena pod kyvadlem.

Kyvadlo nezachrání ani společnost Eltodo, která má na starosti veřejné osvětlení v Praze. Právě ta uzavřela smlouvu s úřadem vlády na instalaci a údržbu slavnostního unijního osvětlení kyvadla po dobu českého předsednictví. „Zajišťujeme to nasvětlení, ale ve smlouvě není nic o hlídání,“ řekl mluvčí společnosti Eltodo Jan Rafaj.