Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Policista: Mafie se dostala do státní správy

Česko

  15:36aktualizováno  18:58
PRAHA - Těsně před volbami přišel se závažným obviněním ředitel elitního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Tvrdí, že organizovaný zločin nalezl v ČR mechanismy, jak ovládnout státní správu. Kubice to uvedl před poslanci sněmovního branného výboru. Část jednání bylo nakonec neveřejné.

Informace o novém způsobu organizování ruskojazyčných mafií na území republiky zveřejnila ve své výroční zprávě za rok 2006 Bezpečnostní informační služba (BIS). foto: Jan ZátorskýLidové noviny

"Domníváme se, že organizovaný zločin již do státní správy ČR prorostl," píše ve veřejné části materiálu, který na dnešní jednání přinesl. Uvedl, že útvar nyní řeší tři závažné případy. Jejich společným znakem je podle Kubiceho "naprosto zřejmé a nyní již částečně trestně stíhané propojení organizovaného zločinu a vysokých úředníků státní správy".

Veřejná část textu ke kauze biolíh


Kubice soudí, že některé informace získané v souvislosti s těmito případy jsou tak vážné, že už státní správu výrazně ovlivňují a poškozují. "Bezpečnostní riziko se dotýká zejména bezpečnostní, ekonomické a politické stability státu," napsal. Šéf elitního policejního útvaru dodal, že policejní prezidium, ministerstvo vnitra a předseda vlády Jiří Paroubek (ČSSD) omezili činnost útvaru. "Domníváme se, že je vyvíjena snaha ovlivnit vyšetřování všech tří výše uvedených kauz," tvrdí Kubice.

Podle premiéra je tvrzení Kubiceho "dlouho připravované spiknutí" šéfa ÚOOZ a některých představitelů ODS, kteří se snaží o jeho diskreditaci a poškození ČSSD před volbami.

V tajné zprávě figuruje i Paroubkův poradce Kočka
Některé důvěrné materiály nakonec sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost projednával za zavřenými dveřmi. Stalo se tak ve chvíli, kdy předseda výboru Jan Vidím (ODS) začal číst Kubicem dodané dokumenty označené jako důvěrné. Poslanci však krok odmítli a začali jednat neveřejně. Vidím by podle svých slov v případě přečtení důvěrných dokumentů, mezi nimiž jsou údajně i části spisů několika nedořešených kauz, porušil zákon.

Český rozhlas Radiožurnál dnes uvedl, že v tajné zprávě útvaru figurují mimo jiné jména bývalého poradce expremiéra Miloše Zemana Miroslava Šloufa, bývalého ministra průmyslu Miroslava Grégra, nebo poradce předsedy vlády Paroubka Václava Kočky. Tím, kdo se snaží vyšetřování ovlivnit je podle detektivů zejména někdejší kancléř ministra vnitra Stanislava Grosse Pavel Přibyl.

V materiálech se údajně také hojně objevují parafráze policejních odposlechů a krátkých textových zpráv. "Například rozhovor Přibyla s neznámým telefonistou Martinem, který ho upozorňuje, že mu detektivové odposlouchávají telefon," uvedl Radiožurnál. Šéf protikorupční policie Miloslav Brych pak také v telefonátu Přibylovi z 19. dubna sděluje, že ze spisu, který jeho podřízení vedli na Františka Mrázka, zbylo po skartování jen pár listů.

Od vraždy Mrázka ke kauze Pozemkového fondu
Jednou z klíčových kauz, o které Kubice mluvil, je případ nazvaný "POKR", který se zabývá vyšetřováním vraždy podnikatele Františka Mrázka. "Mimo jiné se prověřuje také vztah Františka Mrázka s vysoce postavenými úředníky státní správy  a významnými lidmi politického života ČR," uvádí Kubice v materiálu. Kriminalisté nyní podle šéfa ÚOOZ objasňují dalších 35 vražd či podezřelých úmrtí, a to od roku 1992 do současnosti.

Novináři dnes měli na krátkou chvíli možnost nahlédnout do části materiálu, který na stole zanechal místopředseda ODS Ivan Langer. Podle vyšetřovatelů měl Mrázek vliv na loňském sesazení premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) z funkce.

Kdo je Jan Kubice

Třiapadesátiletý Kubice je bývalým disidentem, k policii nastoupil až po listopadu 1989. Do ledna 1994 řídil Ochrannou službu Policie ČR, která ochraňuje nejvyšší ústavní činitele. Poté řídil útvar operativní dokumentace kriminální policie. V roce 1995 se stal ředitelen nově vzniklého policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Kubice "přežil" tři policejní prezidenty a šest ministrů vnitra.

Kubice roku 2000 čelil kritice premiéra Miloše Zemana a spekulovalo se o jeho odvolání z funkce. Šéfa ÚOOZ ale tehdy podpořili policejní prezident Jiří Kolář, ministr vnitra Václav Grulich (ČSSD) a prezident Václav Havel. Následná hloubková kontrola, kterou nařídil ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD), žádné závažné nedostatky neodhalila.

Další z případů, nazvaný "LORETA", se týká pokusu o podvod, jehož obětí se měla stát společnost Čepro. Mezi tři nejzávažnější případy tohoto roku Kubice zařadil i ANTROPOID. Jde v něm o objasňování vražd v takzvané Solncevské mafii a o korupci ve státní správě v souvislosti s biopalivy, ale i dalšími veřejnými zakázkami a událostmi kolem Pozemkového fondu a podniku Lesy ČR.

Způsob projednávání zprávy útvaru se nelíbí ČSSD. Místopředseda branného výboru Petr Ibl (ČSSD) řekl, že za nestandardní považuje nejen způsob svolání výboru, ale také skutečnost, že důvěrný materiál Kubice poslancům rozdal hodinu před jednáním, a oni tak neměli čas se s ním blíže seznámit.

ČSSD a ODS se navzájem obviňují
Sociální demokracie naznačila, že za rozpoutáním sporu o okolnosti vyšetřování kauzy biolíh mohou stát politici ODS. Občanští demokraté naopak již několik dní tvrdí, že sociální demokraté se snaží vyšetřování korupční kauzy biolíh kolem bývalých členů ČSSD "zamést pod koberec".

Kubice již minulý týden prohlásil, že vyšetřování kauzy biolíh, spjaté s vraždou podnikatele Mrázka, je politicky ovlivňováno. Údajně viní z ovlivňování vyšetřování zejména exšéfa úřadu vlády Pavla Přibyla a poslancům předložil policejní dokumenty, jež obsahují vyhodnocení odposlechů jeho telefonních hovorů a sms zpráv za poslední měsíc. S nařčením přišel Kubice poté, co se objevily informace o tom, že jeho detektivy prověřuje Inspekce ministra vnitra, která je podezírá z trestné činnosti. Kubice říká, že detektivy chce někdo zdiskreditovat a zastavit tak vyšetřování kauzy biolíh.

Kosinovou prý nechtěli Paroubek s Bublanem
"Inspekce ministra vnitra - útvar přímo řízený ministrem vnitra - byla dle našeho názoru účelově použita ke kriminalizaci vedoucího týmu POKR a dalších inspekcí dosud neoznačených pracovníků ÚOOZ pracujících na nejzávažnějšího kauzách," uvedl Kubice v dokumentu. Ministr vnitra František Bublan ale prohlásil, že ve vyšetřování korupční aféry "biolíh" či Mrázkovy vraždy není žádný politický nátlak na policisty.

Kubice se ve svém materiálu vrací i k případu mluvčí ÚOOZ Blanky Kosinové. Policejní prezident Vladislav Husák mu prý sdělil, že Paroubek a Bublan nechtějí, aby dál byla mluvčí útvaru. Husák údajně uvedl, že premiér a ministr argumentovali tím, že Kosinová v tiskové zprávě propojila Mrázkovu vraždu s úplatkářstvím v souvislosti se státními zakázkami. Kubice zdůraznil, že tisková zpráva k akci ANTROPOID vznikla mimo jiné za účasti vedoucích dvou odborů ÚOOZ.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!