Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Obchodování s emisními povolenkami neplní svůj účel

Evropa

  15:50

Pokud firmy povolenky, přidělované zdarma, nepotřebují, mohou je prodat či použít v dalších letech, a tím znečištění ještě zvyšovat.

Nadměrné množství emisních povolenek vede k jejich rekordně nízké ceně na trhu. Podniky ztrácejí motivaci snižovat emise skleníkových plynů a Evropská komise už před rokem navrhla záchranný řez a chtěla ze systému emisního obchodování (ETS) odebrat 1,4 miliardy povolenek.

V hlasování o návrhu nové směrnice o energetické účinnosti to podpořily i dva výbory Evropského parlamentu - pro životní prostředí a pro energetiku. Jenže na březnové Radě ministrů životního prostředí návrh vetovalo Polsko. Finální rozhodnutí padne v červnu na zasedání Evropské rady. Pokud se ovšem snížení počtu povolenek nepodaří prosadit do konce června, tedy během dánského předsednictví, nedojde k němu pravděpodobně po celý letošní rok. Kypr totiž tuto agendu v plánu nemá.

Kolik emisí vypouští Evropa?

V pondělí 2. dubna se dozvíme, kolik emisí loni vypustily podniky zahrnuté do evropského emisního obchodování (ETS). Jak upozorňuje nevládní Centrum pro energetiku a dopravu (CDE), Evropská komise to uvede ve veřejné databázi CITL. Server Carbon Market Data kromě toho zveřejní údaje za jednotlivé průmyslové sektory a členské státy EU.

Analýzy vypuštěných emisí a zdarma obdržených povolenek v předchozích letech ukázaly, že žebříček deseti evropských prominentů, kteří nejvíce vydělávají na přebytečných emisních povolenkách, vede ArcelorMittal. Koncern ArcelorMittal dostal za roky 2008 až 2010 pro svá zařízení v Evropské unii 97,2 milionu extra povolenek za téměř 35 miliard Kč – z toho mu 2,8 miliardy Kč vydělalo zařízení v Česku: ArcelorMittal Ostrava.

Unikátní pozici mezi evropskými výrobci elektřiny má se 4,7 milionu povolenek navíc Skupina ČEZ – zatímco všichni konkurenti si povolenky musejí kupovat, ČEZ na nich naopak vydělal už skoro dvě miliardy korun. CDE ovšem uvádí, že velké přebytky povolenek v případě Skupiny ČEZ nejsou vyvolány ekologizací jeho výroby, ale štědrými vládními příděly.

Povolenky na znečištění dostávají firmy zdarma, a pokud je nepotřebují, mohou je prodat či použít v dalších letech a paradoxně znečištění ještě zvyšovat.

Aktualizace

Z dat evropského registru emisního obchodování (EU ETS) zveřejných v pondělí vyplývá, že české podniky zahrnuté do emisního obchodování vypustily v roce 2011 o 1,85 procenta emisí skleníkových plynů méně než v roce předcházejícím. Stejně jako v uplynulých letech měly české podniky zdarma k dispozici výrazně více povolenek, než kolik potřebovaly k pokrytí svých emisí: celkový přebytek je 12,2 milionu povolenek v hodnotě téměř 4 miliardy korun.

Barbora Hanžlová z Centra pro dopravu a energetiku upozorňuje, že nepotřebné, státem zdarma rozdávané povolenky jsou nezaslouženým ziskem firem. Jejich přebytečné množství navíc vede k poklesu ceny povolenek a k nefunkčnosti celého systému emisního obchodování. CDE shrnulo argumenty, proč je třeba v následujícím kole EU ETS snížit množství povolenek v celé Evropě o 1,4 miliardy.

Aby se zabránilo nezaslouženým ziskům firem, měly být povolenky od roku 2013 prodávány v aukcích. Český postup však bude přesně opačný. Hanžlová to komentuje: „Česká vláda se paradoxně rozhodla dávat elektrárenským firmám, jako je ČEZ, dalším štědré příděly povolenek i nadále. V době škrtů tím připraví státní rozpočet o 47,5 miliardy.”

Základní údaje byly přesně podle plánu k dispozici v poledne. Zatím však není známo, kdy budou k dispozici data za jednotlivé podniky.