Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Byl by čínský mobilní operátor v Česku vítaný?

Evropa

  11:44

Minianketa ČESKÉ POZICE: Nechť se čtvrtým mobilním operátorem stane kdokoliv. Pokud ovšem neohrozí vnitřní bezpečnost.

Finanční skupina PPF Petra Kellnera tvrdě tlačí na změnu podmínek aukce volných kmitočtů, kterou na konec roku chystá Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Jednoduše řečeno, snaží se „vybojovat“ co nejpříznivější podmínky pro vstup čtvrtého mobilního operátora, což je jeden z oficiálních cílů aukce, jak deklaroval ČTÚ i ministr průmyslu Martin Kuba, pod jehož resort tato problematika spadá.

Jak ČESKÁ POZICE minulý týden informovala, po telekomunikačním trhu se čím dál hlasitěji šíří zvěsti, že případným „telco“ partnerem PPF by mohl být některý z čínských operátorů. Smysl to dává: PPF se snaží rozvíjet byznys v Číně. Pokud pomůže čínskému operátorovi otevřít bránu na evropský telekomunikační trh, na revanš se může dočkat pomoci v Číně. Zároveň s tím jsme zaznamenali i obavy, zda by čínský operátor nepředstavoval bezpečnostní rizika.

Upozornění na tato rizika se objevila i v odpovědích na otázku, kterou v souvislosti s kuloárními informacemi o možném vstupu čínského operátora ČESKÁ POZICE poslala relevantním zástupcům státu.

ČESKÁ POZICE: Považoval byste za přínosné, kdyby se případným čtvrtým mobilním operátorem na českém trhu stala čínská společnost?

  • Jan Kubice, ministr vnitra: „Při vstupu zahraničních investorů na český trh v takto klíčových oblastech musí být brán zřetel i na bezpečnostní zájmy České republiky zejména s ohledem na oblast vnitřní bezpečnosti.“
  • Martin Kuba (ODS), ministr průmyslu a obchodu: „Jsem přesvědčen o tom, že aukce a její správně a transparentně nastavené podmínky mohou na český trh přivést nového operátora. Již samotné vyhrazení části spektra v pásmu 1800 MHz pro nový podnikatelský subjekt a dodatečné podmínky národního roamingu vytváří prostor pro nového zájemce. (...) Otázka státní příslušnosti dotyčného podnikatele je věcí nastavení kvalifikačních kritérií, která by měla být nediskriminační, a určitá omezení si umím představit pouze pro případy eliminace bezpečnostního rizika. Pro zajímavost již nyní je skupina Telefónica provázaná s čínským operátorem (China Unicom) aktivně spolupracují. Vnímám obecný zájem o aukci i z jiných států – např. Vietnam, některé evropské státy, nicméně s výhradou podmínky národní bezpečnosti musí stát ke všem uchazečům přistupovat stejně a připravit rovné a transparentní podmínky. Tyto podmínky pak musí obstát v konkurenci ostatních států, které aukce připravují, tak aby si nový subjekt pozitivně vyhodnotil, že se mu vyplatí do České republiky investovat.“
  • Pavel Hojda (KSČM), místopředseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny: „Pokud by jakákoliv společnost, tedy třeba i z Číny, nabídla nejvýhodnější podmínky pro ČR a občany, pak určitě.“
  • Jan Husák (TOP 09), předseda sněmovního podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl: „Každá slušná firma je v ČR vítaná, čínské firmy nevyjímaje. Zatím však pochybuju, že nějaká přijde. ČTÚ totiž připravil takové podmínky aukce, které mnohdy odporují vlastním cílům aukce nebo dokonce ,nahrávají‘ do karet stávajícím mobilním operátorům. Proto jsem ve veřejné konzultaci navrhl několik opatření, která nového operátora opravdu přilákají. (...) Doslova ,zlatý důl‘ ve formě neregulovaného telekomunikačního trhu musí co nejdříve skončit. Přemrštěné ceny za mobilní volání v ČR přímo vyplývají z nadprůměrných marží. (...) Jedině vstup nového operátora spolu s účinnou regulací ČTÚ, kdy nařídí stávajícím operátorům vstup plnohodnotných virtuálních operátorů do jejich sítí, může tyto téměř nemravné marže zlikvidovat.“
Trojské koně a nedovolená podpora

V souvislosti s bezpečnostními „riziky“ čínského operátora připomeňme, že na sklonku loňského roku nechal americký prezident Barack Obama prověřit, zda zahraniční zařízení v telekomunikačních sítích v USA nefungují jako inteligentní trojské koně shromažďující cenné informace, případně poskytující zázemí pro potenciální kybernetické útoky proti USA. V podezření měly být hlavně technologie dodávané čínskými firmami.

A zmiňme i aktuální přípravu Evropské unie na střet s čínskými technologickými giganty, firmami Huawei a ZTE. Ty mají na evropských trzích profitovat díky nelegální podpoře poskytnuté čínskou vládou, jak jsme informovali v článku Chystá se obchodní válka Evropské unie s Čínou?

Co lze v aukci kmitočtů získat?

ČTÚ nabídne zájemcům tři frekvenční pásma: 800, 1800 a 2600 MHz. Klíčové pro budování sítě pro vysokorychlostní mobilní internet (LTE) i v řídce obydlených oblastech je pásmo 800 MHz. Vyvolávací cena za jeden z celkem šesti nabízených bloků je 1,1 miliardy korun. V dosavadních podmínkách aukce je mimo jiné rovněž stanovena povinnost takzvaného národního roamingu – současní operátoři by po určitou dobu museli případnému čtvrtému hráči dát velkoobchodní nabídku na služby poskytované na již vybudovaných sítích – jde zejména o hlasové služby v klasickém pásmu GSM.
V pátek 11. května skončila lhůta pro zasílání připomínek k podmínkám aukce volných kmitočtů. Podmínky aukce se zohledněnými připomínkami by měly být známy 11. června.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.