Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Proč soudce Cepl promluvil na demonstraci? „Naše generace nevzala tento stát za vlastní.“

  6:58

„Funkce státu je ohrožena v jednom směru – v tom, že lidé státu nevěří,“ říká Vojtěch Cepl v rozhovoru pro ČESKOU POZICI.

„Premiér má právo odvolat ministra bez důvodu. Zase ale – není důležité, co si myslím já, ale co si myslí veřejnost. Mám pocit, že tomu lidé neuvěřili,“ myslí si Cepl. foto: © ČTKČeská pozice

To už musí být opravdu vážné, když se soudce rozhodne zúčastnit protestní akce namířené proti současné politické reprezentaci, chtělo by se říct. Ale je to tak. Bylo překvapení, když se soudce krajského soudu v Praze Vojtěch Cepl ml. objevil coby řečník na demonstraci  „Chceme nezávislou justici“ ve čtvrtek 28. června na pražském Náměstí Míru.

„Když jsem skládal soudcovský slib, nepředstavoval jsem si, že budu dělat něco jako mluvit k lidem na náměstí. Vidíte, že na této situaci je něco nenormálního, něco, co by se asi dít nemělo,“ řekl Cepl.   

ČESKÁ POZICE přinesla na téma demonstrace poznámku Jak „pražská kavárna“ demonstrovala na MírákuNyní přinášíme rozhovor se soudcem, který je veřejnosti známý zejména z případu takzvané justiční mafie.

ČESKÁ POZICE: Co vás vedlo k účasti na demonstraci na Náměstí Míru v Praze, na které jste vystoupil a promluvil k lidem?

CEPL: Nešel jsem tam původně s úmyslem promluvit. Vlastně jsem šel kolem docela náhodou. Vyzvali mě ale, abych něco řekl. Stále si nejsem jistý, jestli jsem se rozhodl správně. Takže pokud se mě ptáte, proč jsem se rozhodl promluvit, do teď nad tím přemýšlím.

ČESKÁ POZICE: Něco vás ale muselo v daný okamžik rozhoupat, abyste nakonec vystoupil k pultíku s mikrofonem.

CEPL: Rozhodly systémové otázky, o kterých jsem na shromáždění mluvil, a které považuji za ústřední sdělení. To jest: otázka dělby moci, otázka nezávislosti soudů a otázka důvěry v systém.

Mám pocit, že naše generace nevzala tento stát za vlastní. Že jsme si stále ještě neuvědomili, že je to náš stát, za který máme zodpovědnost.

ČESKÁ POZICE: Vyzval jste mladší generace, aby se o svůj stát staraly. Hovořil jste i o paralele s rokem 1989…

CEPL: Ano, jistou paralelu zde vidím. Je to otázka oné důvěry v systém. Mám pocit, že naše generace nevzala tento stát za vlastní. Že jsme si stále ještě neuvědomili, že je to náš stát, za který máme zodpovědnost. Že pouhé nadávání na špatné poměry nám nepomůže. Chápání státu jako „my“ a „oni“, které jsme se naučili jako mladí a které dodnes přetrvává, je zcela nekonstruktivní a nikam nevedoucí.

ČESKÁ POZICE: Jaké máte vysvětlení pro to, že situace dospěla až sem? Že po skoro třiadvaceti letech se tu cinká klíči…

CEPL: Přemýšlím, proč tomu tak je. Myslím si, že je to jeden z těch zásadních nešvarů a jeden z důvodů, který u mě nakonec převážil a rozhodl jsem se vystoupit na demonstraci. Já jsem totiž také ten stát, jedno jeho malinké kolečko. Cítím odpovědnost za to, jak stát funguje nebo nefunguje. Jiný stát nemáme. Naší povinností je vykonávat to, k čemu jsme byli určeni. Situaci vnímám tak, že skutečně je funkce státu ohrožena v jednom směru – v tom, že lidé státu nevěří.

Lidé musí státu věřit, to je základní podmínka fungování státu. Musí věřit svým zastupitelů, svým soudcům, svým státním zástupcům. Jinak si obě strany dělají navzájem naschvály. Lidé se musí zajímat o to, jak stát funguje, musejí ho bedlivě pozorovat.

ČESKÁ POZICE: Nastal podle vás čas, aby lidé vyšli do ulic? Tak jako třeba těch pár tisíc před několika dny v Praze a Brně?

CEPL: To mi nepřísluší posuzovat. Lidé vyjdou do ulic na základě vlastního uvážení, nebudu je k tomu vyzývat. To je ještě méně můj úkol než vystupovat na náměstí.

ČESKÁ POZICE: Jaká byla reakce vašich kolegů? Vynadali vám za vaši účast na protestu?

CEPL: Nezaznamenal jsem žádné reakce. Myslím si, že si toho kolegové ani moc nevšimli, všichni mají své práce nad hlavu.

Byli jsme napadeni

ČESKÁ POZICE: Překvapilo vás náhlé odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila z  vlády?

CEPL: Z hlediska standardní dělby moci je zcela normální, že se premiér rozhodne odvolat svého ministra. Je to jeho právo. Nevidím důvod toto ze své pozice komentovat. To, co mě na celé věci překvapuje, je všeobecná nedůvěra k vládě a k jejím krokům. Nedůvěra se potažmo přenáší i na nás.

ČESKÁ POZICE: Jakým způsobem?

CEPL: Během kauzy jsme byli několikrát napadeni. I když se například tvrzení o „partě plukovníků“ týkalo policie, lidé to nejsou úplně schopni rozlišit a splývá jim to do jednoho. Do fungování státu taková situace nepatří.

ČESKÁ POZICE: Uvěřil jste Petru Nečasovi oficiální zdůvodnění Pospíšilova odvolání?

CEPL: Premiér má právo odvolat ministra bez důvodu. Zase ale – není důležité, co si myslím já, ale co si myslí veřejnost. Mám pocit, že tomu lidé neuvěřili. Tím se celá důvěra v systém podkopává a zhoršuje.

ČESKÁ POZICE: To se motáme v začarovaném kruhu – politici svými prohlášeními zacyklí veřejnost v kruhu nedůvěry.

CEPL: Přesně tak. Lidé si pak vymýšlejí konspirační teorie a různě spekulují. Tento stav není normální ani zdravý.

ČESKÁ POZICE: Na pražském protestu na Náměstí Míru padala často slova o „mafianizaci“ státu. Protikorupční fond zase prohlásil, že premiér jde na ruku mafiánským skupinám. Je přehnané něco takového tvrdit? Nakolik to odpovídá reálnému stavu?

CEPL: Je úkolem orgánů činných v trestním řízení to vyšetřit. Protože opět je to něco, čemu lidé všeobecně začínají věřit, a celou záležitost lze vyřešit jen tak, že se vše prošetří u soudu. Jiné řešení není.

Odpovědnost poslanců za Parkanovou

ČESKÁ POZICE: Zabýval jste se případem takzvané justiční mafie. Můžeme o něčem takovém hovořit i dnes v Nečasově vládě?

CEPL: Žádná justiční mafie neexistuje, jak je patrno z rozsudku Vrchního soudu v Praze, který v tuto chvíli platí. Podrobnosti nechci a nemohu vysvětlovat, protože to není můj rozsudek.

Není mou úlohou posuzovat, kdo kde má být jmenován. Můj pocit je, že se zhoršuje důvěra v systém justice a že hrozí zásahy do dělby moci. 

ČESKÁ POZICE: Myslíte si, že skutečným důvodem odvolání Jiřího Pospíšila byla snaha o jmenování Lenky Bradáčové do funkce vrchní státní zástupkyní v Praze?

CEPL: To není mou úlohou posuzovat, kdo kde má být jmenován. Můj pocit je, že se zhoršuje důvěra v systém justice a že hrozí zásahy do dělby moci. Toho se obávám, aby nedošlo k improvizovaným zásahům – které opět nikdo nepochopí – do systému státního zastupitelství.   

ČESKÁ POZICE: Jak na vás působí slova ministra financí Miroslava Kalouska, že kauzu Parkanová si objednali kmotři? Nezasahuje tím Kalousek do celého případu?

CEPL: Myslím si, že tímto veřejnost větší důvěry v náš systém rozhodně nenabude. Nabude ji až ve chvíli, kdy se vyšetří, co se vlastně stalo. Žijeme ve světě mediálních dohadů a konspiračních teorií. To pro demokracii není dobrý stav.

ČESKÁ POZICE: Když vidíme ten cirkus kolem vydání/nevydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání, nebylo by lepší úplně zrušit imunitu poslanců a senátorů?

CEPL: To se zeptejte státovědců. Faktem je, že imunitu máme širší než kdokoli v našem okolí. Opět to pocitu klidu a důvěry nepřidá. Myslím si ale, že je to spíše vedlejší problém. Poslanecká sněmovna nakonec ponese odpovědnost za to, zda paní Parkanovou vydá, nebo nevydá. Je na poslancích a jejich uvážení, jestli svým rozhodnutím zvýší důvěru lidí. Znovu opakuji: pro fungování státu je obzvláště důležitá dělba moci, nezávislost justice a důvěra lidí v demokracii.

Pronájem 2kk 61m2+sklad+zahrada 150 m2
Pronájem 2kk 61m2+sklad+zahrada 150 m2

Americká, Františkovy Lázně - Horní Lomany, okres Cheb
12 500 Kč/měsíc