Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Šéfem pražského dopravního podniku je Čechoameričan Lich

USA

  9:17

Úkolem krizového manažera bude stabilizace a zefektivnění městské firmy. Forenzní audity prověří systém přidělování veřejných zakázek.

Vladimír Lich pracoval před rokem 1989 v USA v poradenství a také podnikal. foto: © repro foto golfdigest.czČeská pozice

Novým generálním ředitelem Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) se stal Vladimír Lich. Rozhodla o tom pražská koalice ODS a TOP 09. Poté, co se primátor Bohuslav Svoboda (ODS) zasadil o zrušení podivného tendru na personální agenturu, která měla vybrat kandidáty na šéfa DPP, se očekávalo, že o tomto postu rozhodnou politici.

V této souvislosti se spekuluje o tom, zda primátorovi Svobodovi nenavrhla Liche headhunterská společnost Bubenik Partners, která byla na užším seznamu nedávno zrušeného tendru na personální agenturu pro výběr kandidátů na generálního ředitele dopravního podniku. Jak již ČESKÁ POZICE informovala, Bubenik Partners, jejíž majitel, někdejší studentský vůdce Jan Bubenik, se s Lichem zná, byla favoritem primátora Svobody v tendru na personální agenturu.

ČESKÁ POZICE jako první kritizovala výběrové řízení na personální agenturu. Nyní se předpokládá, že opozice bude vedení magistrátu za způsob výběru nového šéfa DP kritizovat, neboť neuskutečnilo soutěž, jak dříve slibovalo. „K tomuto rychlému řešení jsme přistoupili proto, že do výběru generálního ředitele podniku začali silně mluvit kmotři,“ sdělil ČESKÉ POZICI vysoce postavený politik pražské TOP 09.

Lich působil od roku 1989 až do loňska v renomované poradenské společnosti A.T. Kearney a patřil mezi nejlépe placené manažery v České republice. Dopravní podnik má řídit jako krizový manažer dva roky. Radní zároveň jmenovali do výboru pro audit dopravního podniku ekonoma Miroslava Zámečníka, pod jehož vedením mají být prošetřeny všechny medializované kauzy a s tím související systém přidělování veřejných zakázek dopravního podniku.

Za Lichova působení by podle primátora Svobody měly být udělány potřebné forenzní audity a mělo by se zefektivnit fungování firmy„Jsem přesvědčen, že jmenování krizového manažera do funkce generálního ředitele – byť na dobu omezenou – situaci významně napomůže,“ uvedl primátor Svoboda. Dozorčí rada podniku příští týden zvolí Liche do představenstva. „Vladimír Lich je dle mého názoru nezpochybnitelnou autoritou v oblasti podnikového plánování, restrukturalizace a krizového managementu a má jak vzdělání, tak odborné zkušenosti, které jsou pro stabilizaci dopravního podniku zásadní,“ řekl primátor. Za Lichova působení by podle Svobody měly být udělány potřebné forenzní audity a mělo by se zefektivnit fungování společnosti. Město podle primátora bude mít mezi tím dostatek času na hledání nového generálního ředitele.

V režii Svobody

Liche po různých konzultacích vybral sám primátor Svoboda a na tuto volbu pak kývli radní za TOP 09. Podle prvního náměstka primátora Tomáše Hudečka TOP 09 krok primátora plně podporuje. „Jedná se o kandidáta, který má všechny předpoklady pro to, aby DPP zodpovědně vedl směrem k ekonomicky a racionálně fungujícímu subjektu, který bude fungovat ve prospěch Pražanů. Je to první reálný krok k německému modelu řízení městských firem. Ten spočítá v tom, že v představenstvu nejsou politici, ale management firmy, generální ředitel firmy je zároveň předsedou představenstva,“ řekl Hudeček.

Od Liche se očekává, že do představenstva přivede manažery, kteří budou za výsledky a hospodaření skutečně odpovědní a z DPP se stane standardní firma, kde je jasně definovaná odpovědnost, která bude také vymáhána. Hlavní město kromě DPP vlastní ze 100 procent Kolektory Praha, PVS, Obecní dům a Kongresové centrum. „V těchto firmách bude transformace na německý model nastartována v nejbližších týdnech. Primátor jako náš koaliční partner ukázal, že zde je  politická vůle k tomu, aby hlavní město Praha své firmy spravovalo dobře a ve prospěch občanů,“ dodal Hudeček.

Nebere politická zadání

Lich (64) je Čechoameričan, jeho jméno se vyslovuje „Lič“ (sám si tak říká). Do České republiky se vrátil v roce 1989 z USA, kam se jako dítě dostal s rodiči, kteří emigrovali. Lich v USA pracoval zhruba 25 let v poradenství a také podnikal. „Po roce 1989 s kolegy z Německa a z Československa rozjížděl poradenský byznys a záhy se stal šéfem společnosti A.T. Kearney,“ vzpomíná na něj jeho dlouholetý spolupracovník Karel Pleva, který nyní řídí státní exportní úvěrovou pojišťovnu EGAP. Lich se podle Plevy věnoval hlavně průmyslovému sektoru, který v sobě zahrnoval i dopravu. „V těchto odvětvích spočívá jeho silná kompetence,“ míní Pleva. Lich je podle něj rovný člověk, který nebere politická zadání.

Plevu zpráva o jmenování Liche šéfem dopravního podniku trochu zaskočila, protože podle něj Lich v poslední době několikrát naznačil, že již chce s aktivní činností končit a věnovat se sportu, zejména golfu. „Pokud tuto manažerskou funkci vzal, tak to musí být na omezenou dobu,“ řekl Pleva.

Lich je podle obchodního rejstříku od listopadu 2002 dodnes předsedou dozorčí rady středoevropské butikové investiční banky Warren Partners, kterou v roce 1999 – ještě pod názvem Patria Management – zakládali dnes již zesnulý Čechoameričan Pedro Pick a finančník Zdeněk Bakala, který ve firmě zastával funkci místopředsedy představenstva. Bakala, který se mezitím stal miliardářem, z představenstva firmy Warren Partners v dubnu 2002 odešel.

Autor: