Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kde a jak vznikají bankovky...

  8:33
Budova v Růžové 6, nedaleko Jindřišské ulice v centru Prahy, je nenápadná. Procházíte-li kolem, nic nenaznačuje, že jde o jeden z nejhlídanějších objektů v Česku. Sídlí zde totiž státní tiskárna cenin, kde se nepřetržitě od roku 1928 rodí české bankovky.
České bankovky – ilustrační foto.

České bankovky – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ročně by Státní tiskárna cenin (STC) byla schopná vytisknout až 200 milionů kusů českých bankovek. V posledních letech ale takové množství zatím nebylo zapotřebí. Česká národní banka (ČNB), která má oběh hotovosti a výměnu opotřebovaných bankovek na starost, v průměru požaduje, aby jich bylo ročně vytištěno zhruba sto milionů kusů. Za rok se tak vymění asi jedna pětina bankovek, které mezi lidmi obíhají.

Kolik peněz bude zapotřebí vytisknout, plánuje ČNB až 20 měsíců dopředu. Čili již nyní se dávno ví, kolik kusů bankovek STC vytiskne do konce roku 2017. Dlouhodobé plánování se může zdát zbytečné, nicméně je nutné, protože všechny propriety k tisku peněz jsou drahé a bylo by extrémně nehospodárné držet zásoby jen tak pro jistotu. Dlouho trvá také samotná výroba. Čím vším během ní bankovky procházejí?

Bankovky schnou měsíce

Při hlubotisku se na bankovky nanáší například portrét, nominální hodnota a některé ochranné prvky. Samotné schnutí barvy v této fázi trvá několik dní. Jako poslední přichází na řadu knihtisk, kdy bankovka dostane své jedinečné číslo.

Tisk jedné sady bankovek zabere i se zaschnutím barev v řádu několika měsíců a skládá se ze tří fází. Během první fáze - takzvaného simultánního ofsetového tisku, který umožňuje naprosto přesný současný potisk přední a zadní strany bankovky - schne barva déle než měsíc. Během druhé fáze se pomocí takzvaného liniového hlubotisku, zvaného též tisk z hloubky, kdy je barva zatřena do vrypů na tiskové desce a pak pod tlakem přenášena na papír, vytvoří na bankovce pocit plastičnosti. Při hlubotisku se na bankovky nanáší například portrét, nominální hodnota a některé ochranné prvky. Samotné schnutí barvy v této fázi trvá několik dní. Jako poslední přichází na řadu knihtisk, kdy bankovka dostane své jedinečné číslo. Ze Státní tiskárny cenin putují nové bankovky do sídla České národní banky s bezpečnostním doprovodem.

Platíme bavlnou

V oběhu bankovky nekolují věčně, životnost se zásadním způsobem liší podle nominální hodnoty bankovky. Zatímco stokoruna vydrží kolovat v průměru dva roky, tak dvousetkoruna a pětistovka už dva roky a pár měsíců. Tisícikoruna vydrží kolovat téměř pět let, dvoutisícovka dokonce devět let a bankovka s Tomášem Garriguem Masarykem na přední straně, tedy pětitisícikoruna, může být stará klidně i deset let.

Poškozené bankovky, které odevzdají lidé a komerční banky k výměně, pak čeká krátký proces. Pod taktovkou ČNB se z nich stane bezcenná bankovková drť, která se odvádí jako odpad.

Faktem je, že běžný papír by takovou zátěž nevydržel. Proto se bankovkový papír, na rozdíl od běžných komerčních papírů, jež se vyrábějí zejména z dřevité celulózy, vyrábí ze směsi bavlny a lnu. V roce 1999 proběhl test tisku českých bankovek na polymerový substrát. Šlo ovšem jen o zkoušku, protože naše bankovky nejsou na „plast“ konstruovány a ani ochranné prvky, které se u nich používají, by nešlo využít. Vzhledem k českému prostředí a počasí ani není takové opatření nutné. Ty se například používají na Novém Zélandu, Bermudách, ve Vietnamu a nově na plastové bankovky přechází i Velká Británie.

Autor: