Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Miliardář Hubáček: Jsem konzervativní a uvážlivý investor

  8:14
Mám rád příběhy o geniálním podnikatelském nápadu, který změnil třeba celé odvětví. To můj případ není, říká vlastník investiční skupiny Unicapital a Banky Creditas Pavel Hubáček, asi nejméně známý český miliardář.

Pavel hubáček, majitel skupiny Unicapital a grandhotelu Pupp foto: Lukáš NavaraLidovky.cz

Působí jako přemýšlivý, introvertní člověk. Pečlivě odvažuje každé slovo, snad i kvůli tomu, že je to jeho první větší rozhovor pro média. Pavel Hubáček, vlastník investiční skupiny Unicapital a Banky Creditas, je asi nejméně známým českým miliardářem. Když s ním člověk mluví, je ihned jasné, že by byl rád, kdyby se na tom nic nezměnilo. Měl-li by člověk určit jednu vlastnost, která jej nejvíce charakterizuje, byla by to asi opatrnost.

V byznysu se mu zatím tento přístup vyplácí – podnikat začal na počátku 90. let tak jako řada ostatních od nuly. Nyní se jeho majetek odhaduje na více než deset miliard korun.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké byly hospodářské výsledky Creditas v prvním čtvrtletí?

HUBÁČEK: Mohu říct, že jsem spokojený. Banku Creditas jsme spustili v lednu a rozjezd banky, to jsou v prvé řadě pochopitelně především investice. Budujeme nové, moderní pobočky, investujeme do IT systémů a posilujeme i v personální oblasti. Jinými slovy, nepočítali jsme s tím, že bychom v tak krátkém časovém úseku mohli být v zisku. Kolegům se ale přesto podařilo uzavřít první kvartál s hospodařením v kladných číslech. Ke konci dubna byla bilanční suma už přes 27 miliard korun, s tím souvisí i navýšení kapitálu banky, které schválila valná hromada.

LIDOVÉ NOVINY: Jak těžké bylo bankovní licenci získat?

Já bych si zase tolik na velmi těžký život bankovního sektoru nestěžoval. Ano, určitě by se našla lepší období, ale je to jako v životě.

HUBÁČEK: Pokud si dobře pamatuji, tak v Česku získaly bankovní licenci za posledních deset let všehovšudy tři tuzemské banky – Air Bank, Fio banka a Banka Creditas. Licenční proces je opravdu velmi náročným testem toho, zda jste transparentní, stabilní, jestli máte kvalitně postavenou rozvojovou strategii, kvalitní spolupracovníky a dostatečný kapitál. Česká národní banka vás opravdu důkladně prověří a je to tak správně. Celý proces trval i s přípravami několik let.

LIDOVÉ NOVINY: Jsme v období, kdy mají banky velmi těžký život. Svazuje je přísná regulace, v prostředí nízkých sazeb je pro ně obtížné vydělávat. Jak chce Creditas uspět?

HUBÁČEK: Já bych si zase tolik na velmi těžký život bankovního sektoru nestěžoval. Ano, určitě by se našla lepší období, ale je to jako v životě. Naši klienti také prožívají lepší a horší časy a myslím, že by je nemělo zajímat, zda musí jejich banka splňovat přísné regulace, nebo to, že jsou na trhu rekordně nízké sazby. Tak to určitě není. Banka Creditas je konzervativní banka se silnými českými kořeny a více než dvacetiletou tradicí ve finančních službách. Své místo na trhu určitě máme. Možná právě proto, že k retailovým i firemním klientům přistupujeme individuálně a snažíme se vyhovět jejich specifickým potřebám. Nabízíme vysoký standard služeb za rozumné peníze. Chceme se dostat do povědomí všech, kteří hledají bezpečné zhodnocení svých úspor, a stejně bychom byli rádi první volbou při platbách v zahraničí a v cizoměnových operacích.

LIDOVÉ NOVINY: Stále platí, že záměrem vaší investice do Creditas bylo dosáhnout očekávané návratnosti mezi 8 a 10 procenty?

HUBÁČEK: Ano, je to standardní výnos vlastního kapitálu v bankovním sektoru. Jak ale vyplývá z toho, co už jsem řekl, v této fázi rozvoje banky s ním pro první roky nepočítám. Nicméně dlouhodobým cílem je dosahovat zhodnocení 8–12 % vlastního kapitálu.

LIDOVÉ NOVINY: Začínali jste s 20 tisíci klienty, dá se s tím přežít, nebo jste nutně museli získat nové? Jaké jsou cíle, kolik nových klientů plánujete získat?

Dali jsme si za cíl, že ji v prvním roce zdvojnásobíme. Je květen a tento cíl je už prakticky splněný. Aktuálně máme zhruba 37 tisíc klientů.

HUBÁČEK: Dvacet tisíc klientů není málo, ale k rozvoji banky logicky patří co nejširší klientská základna. Dali jsme si za cíl, že ji v prvním roce zdvojnásobíme. Je květen a tento cíl je už prakticky splněný. Aktuálně máme zhruba 37 tisíc klientů.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké byly počátky vašeho podnikání? Jak jste se dokázal vypracovat v jednoho z nejbohatších lidí v Česku?

HUBÁČEK: Mám rád příběhy o geniálním podnikatelském nápadu, který změnil třeba jedno celé odvětví. Tak to můj případ bohužel není. Začal jsem podnikat začátkem devadesátých let, šlo o klasický nákup a prodej spotřebního zboží, kterého tady tehdy moc nebylo. Postupně jsem se specializoval hlavně na obchod s nemovitostmi a pohledávkami. V roce 2013 jsem založil investiční skupinu Unicapital a o dva roky později vstoupil do dnes už Banky Creditas. Je za tím samozřejmě hodně práce, ale bez toho to nejde.

LIDOVÉ NOVINY: Jak tedy dopadl loňský rok pro investiční skupinu Unicapital?

HUBÁČEK: Byl to rok celkem zajímavých investic, a to se pochopitelně promítlo do čísel, ptáte-li se na hospodářský výsledek. Skupina vykázala za loňský rok zisk přes 1,6 miliardy korun a asi by bylo divné, kdybych si stěžoval. Na druhou stranu se nám ale některé transakce nepodařilo v loňském roce dotáhnout do konce a přesunuly se do roku 2017. Očekávám tedy, že letošní rok bude pro Unicapital minimálně stejně dobrý.

LIDOVÉ NOVINY: Unicapital investuje hned do několika oblastí. Proč jde zrovna o nemovitosti, energetiku a zemědělství?

Nejsem fanouškem spekulativních investic, sám sebe bych označil za poměrně konzervativního a uvážlivého investora. Z toho samotného plyne, kam člověk přirozeně směřuje.

HUBÁČEK: Nejsem fanouškem spekulativních investic, sám sebe bych označil za poměrně konzervativního a uvážlivého investora. Z toho samotného plyne, kam člověk přirozeně směřuje. Páteří skupiny Unicapital jsou nemovitosti, development a energetika. Investujeme také do zemědělství. Velký potenciál vidím v nájemním bydlení, které je populární hlavně v zemích západní Evropy, jako je Německo, Rakousko nebo Švýcarsko. Samozřejmě že neustále vyhledáváme investiční a kapitálové příležitosti na finančních trzích i v oblasti infrastruktury. Kromě stávajících aktivit rozšiřujeme naše portfolio ještě o investice do segmentu zdravotnictví. Právě jsme dokončili nákup sítě zdravotnických zařízení, která poskytují lékařskou a sociální péči lidem s Alzheimerovou chorobou.

LIDOVÉ NOVINY: Proč jste se rozhodli právě pro Alzheimercentra?

HUBÁČEK: Zdravotnictví vždy bylo a bude perspektivním odvětvím a investice do něj zvažujeme dlouhodobě. Síť center pro léčbu Alzheimerovy choroby je nejen zajímavou, ale především potřebnou investicí. Je to velice progresivní onemocnění, kterým trpí každý dvacátý člověk starší 65 let, a navíc už to není nemoc pouze těch nejstarších. Počet nemocných se navíc rok od roku rapidně zvyšuje a současná medicína tuto chorobu zatím bohužel nedovede účinně léčit, pouze poněkud zpomalí její postup. Skupina specializovaných zařízení Alzheimercentrum poskytuje komplexní služby a snaží se lidem s tímto onemocněním zajistit maximální možnou kvalitu života, prodloužit jejich soběstačnost.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké jsou vaše plány a cíle v agrobyznysu?

HUBÁČEK: Jak jsem říkal, zemědělství je stabilní obor. Zemědělská půda je jedním z nejbezpečnějších nástrojů, kam uložit peníze a postupně je zhodnocovat. Dokážeme si najít dobré akvizice a zvyšovat jejich hodnotu. V současnosti obhospodařujeme více než 8500 hektarů půdy a z toho je více než čtvrtina našich vlastních. Další akvizice jsou v jednání. Máme představu, že vytvoříme do určité míry soběstačnou skupinu, která by v rámci rostlinné i živočišné prvovýroby těžila ze vzájemných synergií.

LIDOVÉ NOVINY: Plánujete další expanzi v oblasti lokálních distribučních soustav?

Investujeme do desítek lokálních distribučních soustav, které zásobují energií průmyslové podniky, logistická centra, administrativní budovy, ale také rezidenční čtvrti.

HUBÁČEK: Určitě ano. Skoro bych si troufl říct, že je to jedna z našich specialit, kde jsme velmi dobří. Investujeme do desítek lokálních distribučních soustav, které zásobují energií průmyslové podniky, logistická centra, administrativní budovy, ale také rezidenční čtvrti. Celkem máme kolem 60 distribučních soustav a 3500 stálých odběratelů energie a rozhodně to není konečné číslo. Letos jsme zahájili provozování distribučních soustav v dalších rozsáhlých lokalitách, jako je například areál Tatry v Kopřivnici. Všechny aktivity v oblasti distribuce jsme zkoncentrovali do skupiny Unicapital Distribuce.

LIDOVÉ NOVINY: Jaká je vlastně pozice skupiny Unicapital Distribuce na trhu alternativních distributorů elektřiny?

HUBÁČEK: Jde o velmi specifický segment trhu, který se obtížně měří v klasickém formátu tržního podílu. Pokud jde o alternativní distributory, tak zatím nevíme o nikom, kdo by v takovém rozsahu do tohoto segmentu investoval. Dali jsme dohromady tým, který má více než dvanáct let zkušeností, a zároveň sázíme na zcela nové technologie a zákaznicky orientovaný přístup. Chtěli bychom se stát nejvýznamnějším alternativním distributorem v České republice.

LIDOVÉ NOVINY: Proč jste šli do toho, koupit podíl v ČD Telematice?

HUBÁČEK: Unicapital je investiční společnost, která zhodnocuje majetek. A vedle výše zmíněných strategických projektů se samozřejmě díváme na trhu po zajímavých příležitostech ke zhodnocení volných financí. ČD Telematika pro nás takovou příležitostí rozhodně byla.

LIDOVÉ NOVINY: Je pravda, že jste za 29procentní podíl zaplatili mezi 400 až 600 miliony?

HUBÁČEK: Ano, to je pravda.

LIDOVÉ NOVINY: Nedostali jste již nabídku na odkoupení onoho podílu?

Nabídku na odkup našich aktiv dostáváme poměrně často, což svědčí o tom, že investujeme do správných oborů. A ČD Telematika není výjimkou.

HUBÁČEK: Nabídku na odkup našich aktiv dostáváme poměrně často, což svědčí o tom, že investujeme do správných oborů. A ČD Telematika není výjimkou. Víc to ale v tento moment komentovat nechci.

LIDOVÉ NOVINY: Nedávno se součástí skupiny Unicapital stal také Grandhotel Pupp. Znamená to, že se chcete pustit do hoteliérství?

HUBÁČEK: Grandhotel Pupp je světoznámý hotel s více než 300letou tradicí, jezdíme tam pravidelně na filmový festival. A když se mi nedávno naskytla příležitost investovat do jednoho z nejstarších hotelů v Evropě, neváhal jsem.

LIDOVÉ NOVINY: Je to tedy z vaší strany dlouhodobá investice?

HUBÁČEK: Jde určitě o dlouhodobou investici, nemáme v plánu Grandhotel Pupp obratem prodat. Ale jsme investiční skupina a všechno je za určitých podmínek na prodej.

LIDOVÉ NOVINY: Plánujete i do budoucna zůstat jediným vlastníkem skupiny Unicapital?

HUBÁČEK: To zatím nehodlám měnit. Být jediným vlastníkem má totiž své nesporné výhody, především v rozhodovacích procesech.

Pavel Hubáček (48)

Finančník a investor Pavel Hubáček je vlastníkem Banky Creditas a majitelem investiční skupiny Unicapital. S podnikáním začal Pavel Hubáček v 90. letech, kdy se zabýval dovozem spotřebního zboží. Své aktivity posléze rozšířil o obchodování s nemovitostmi a pohledávkami. V roce 2013 založil investiční skupinu Unicapital a o dva roky později vstoupil do Banky Creditas. Skupina Unicapital se zaměřuje především na oblast energetiky, realit, developmentu, zemědělství a na finanční a kapitálové trhy. Jeho majetek se odhaduje na více než 10 miliard korun. Pavel Hubáček si pečlivě střeží soukromí, ještě donedávna neposkytoval vůbec žádné rozhovory a v médiích se téměř neobjevuje. Na koníčky a sport mu nezbývá mnoho času. Dříve se věnoval hokeji, dnes dělí veškerý svůj čas mezi práci a rodinu. A když zrovna neběhá mezi nimi, trénuje na půlmaraton.

Autor: