Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Poslanci chtějí zlepšit financování vědy

Česko

  17:05
PRAHA - Sněmovna schválila vládní reformu způsobu financování vědy a výzkumu. Systém státní podpory se má zefektivnit a zjednodušit. Mimo jiné se má snížit počet centrálních úřadů, které rozdělují státní peníze na výzkum a vývoj, a to z 18 na sedm. Normu, která má nabýt účinnosti počátkem července, nyní dostane k projednání Senát.

Výzkum - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Novela zákona o podpoře výzkumu a vývoje počítá se vznikem Technologické agentury ČR, která má zastřešit financování aplikovaného výzkumu podle dosahovaných výsledků. Plnila by roli, kterou má mít pro základní výzkum Grantová agentura ČR. Poslanci navrhli ve vládní předloze především zpřísnit kontrolu nakládání s veřejnými prostředky v Technologické agentuře, a to úpravou pravomocí její kontrolní rady.

Ministr školství Ondřej Liška (SZ) schválení novely podpořil, i když měl výhrady k poslaneckým úpravám souběžné novely zákona o vysokých školách. Ty se týkaly změn pracovního poměru akademiků na vysokých školách. Reforma je podle ministra důležitější, její odmítnutí by byla "obrovská prohra pro nás pro všechny". Normu jako celek nakonec podpořilo 131 ze 150 přítomných poslanců.

Reforma má být dokončena za 3 roky
Reforma má zjednodušit podporu vědecké práce, zajistit její vyšší efektivitu a využití pro inovace, větší provázání se soukromou sférou včetně jejího podílu na financování a intenzivnější zapojení českých vědců a techniků do mezinárodní spolupráce.

Novela by podle vlády měla přinést efektivní využití prostředků ze strukturálních fondů a rámcových programů EU. Má rovněž umožnit transformaci části vysokých škol na výzkumné univerzity, které se budou více zaměřovat na základní výzkum.

Dosavadní roztříštěný systém financování vědy a výzkumu není podle vlády schopen poskytovat prostředky efektivně a včas a využívat zdroje Evropské unie. Reforma bude spočívat v množství dílčích kroků; mohla by být dokončena v roce 2012, kdy už by měly plynout peníze na vědu a výzkum přes nové poskytovatele.

Zástupcům opoziční ČSSD na novele vadilo, že příliš rozlišuje základní a aplikovaný výzkum, prý by to ovlivnilo financování mezinárodních projektů.

Za byrokratickou označil Ivan Ohlídal (ČSSD) pasáž, podle níž institucionální podporu dostane výzkumná organizace "na základě zhodnocení dosažených výsledků v uplynulých pěti letech, a to podle hodnocení prováděného každoročně" vládní Radou pro výzkum, vývoj a inovace.

Využitelnost výsledků výzkumu a vývoje v Česku, stejně jako jejich přínosy pro ekonomiku a společnost, jsou podle loňské analýzy vládní rady stále nízké. Veřejné výdaje na výzkum sice v absolutním vyjádření rostou, ve vyjádření podílem na hrubém domácím produktu (HDP) však v podstatě stagnují.

Opakovaně vyhlášený cíl zvýšit výdaje státního rozpočtu na úroveň 0,7 procenta HDP se doposud nepodařilo dosáhnout. Hospodářská krize podle sekretáře rady asi utlumí financování ze soukromých zdrojů.

Autoři: ,