Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Pošta zůstane, pokud obec připlatí

Česko

  7:29
PRAHA - Dělí je často stovky kilometrů a spojuje jedno: vztek na Českou poštu. Řeč je o obcích, kterým pošta oznámila, že jim od Nového roku zavře své pobočky. „Postupovala drsně. Prostě nám vnutila variantu motorizovaného doručování,“ zlobí se Jiří Hejhal, starosta středočeských Nechvalic. Není sám, podobně reagují i další starostové postižených obcí, které LN oslovily.
Pošta - ilustrační foto.

Pošta - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Seznam poboček, které chce pošta zrušit zde


Česká pošta před pár dny oznámila, že od příštího roku zruší celkem 178 nerentabilních poboček a nahradí je tzv. motorizovaným doručováním. Teprve v pondělí však vydala seznam míst, kterých se redukce bytostně dotýká.

„Skoro se všemi obcemi jsme situaci projednali, ztrátovost poboček je velká a nechceme je dále udržovat,“ vysvětluje rozhodnutí pošty její jihočeský obchodní ředitel Zbyněk Hovorka. Jediná možnost, jak přepážky s poštovními úředníky zachovat, je finanční spoluúčast dotčených obcí. „Nabídka“ pošty se podle oslovených starostů pohybuje kolem 200 tisíc korun ročně. Někdy prý chce pošta i více, ale na to obecní rozpočty nemají. „Řekli nám, že bychom si mohli poštu dotovat, což by nás stálo asi 300 tisíc korun. To by bylo pro nás smrtící. Je to polovina našeho rozpočtu,“ podotýká starosta Nechvalic Hejhal.

Jiné obce by jistou finanční zátěž i unesly, ale pošta s nimi nejedná. „Nám pouze oznámila, že pobočku v obci ruší, nenabídla nám žádné jiné možnosti, jak ji zachovat,“ řekl LN starosta obce Kaliště u Humpolce Pavel Kutiš. Jeho obec by přitom ale byla ochotna nést některé náklady na provoz.

Petici proti chystanému rušení poštovních úřadů v malých obcích již podle ČTK podepsaly na Broumovsku stovky lidí. Protest minulý týden iniciovala obec Česká Metuje, v níž má pošta zaniknout.
„V naší obci podepsala petici drtivá většina lidí. Celkem by pod ní mohlo být až 1000 podpisů. Podrobnosti k petici si u nás zjišťují i další postižené obce z celé republiky,“ řekl starosta České Metuje Jaroslav Vaněček.

Z boje za zachování stávající sítě poboček se před krajskými volbami stává také politické téma. Už zítra proběhne jednání mezi ministry Jiřím Čunkem a Ivanem Langrem a zástupci České pošty. „Chceme najít řešení, aby i malé pošty byly zachovány,“ říká Martin Horálek, mluvčí KDU-ČSL.

Pošty v postižených obcích byly většinou otevřeny tři až čtyři hodiny denně.  Mluvčí České pošty Ivo Mravinac tvrdí, že mobilní pošta bude fungovat stejně jako „kamenná“.  „V určený, s obcí dohodnutý čas přijede do vesnice poštovní auto, které bude třeba hodinu vyřizovat veškeré poštovní služby jako doposud,“ říká Mravinac. 
Oproti městům mají obyvatelé menších obcí navíc tu výhodu, že se mohou s poštou telefonicky domluvit na opětovném doručení psaní nebo balíku ve stanovený den.

„Pošta vyřizuje na vesnici menší počet zakázek. Je tedy schopná vyhovět lidem, kteří si  nemohou vyzvednout dopis. Domluví se totiž s námi  na doručení v jiném termínu,“ dodává Mravinac. Jedinou nevýhodou mobilní pošty oproti klasické tak podle něj zůstává fakt, že si lidé nebudou moci v poštovním voze vybírat peníze pomocí karty.

Starostové se obávají, že pro starší lidi to bude příliš velká zátěž. Někteří z nich si už zvykli na služby Poštovní spořitelny a dostávají důchod na účet, nyní však budou mít přístup k penězům jen ze vzdálenějších míst. Do většiny z nich také před časem přestaly jezdit pravidelné autobusové linky a neexistuje spoj na nejbližší pobočku.

Pošta přidělala svým rozhodnutím starosti také zaměstnancům poboček. Jen v obci Kaliště u Humpolce pracují na poště dvě úřednice. Obě budou od ledna nezaměstnané, pošta jim podle starosty Pavla Kutiše jiné místo nenabídla.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!