Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Potřetí v čele Německa. Angela Merkelová byla jmenována kancléřkou

Evropa

  10:18aktualizováno  14:17
BERLÍN - Angela Merkelová se potřetí stala německou kancléřkou. Předsedkyni nejsilnější strany Křesťanskodemokratické unie (CDU) zvolili do funkce poslanci Spolkového sněmu, zhruba hodinu poté její volbu formálně stvrdil prezident Joachim Gauck, když Merkelové předal jmenovací dekret.

Prezident Gauck předává Merkelové jmenovací listiny foto: ČTK

Angela Merkelová povede vládu velké koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), stejně jako ve svém prvním funkčním období v letech 2005 až 2009. Nová vláda se ujímá moci tři měsíce po zářijových volbách.

Merkelová nicméně v tajné volbě ve Spolkovém sněmu nezískala hlasy všech poslanců koalice. Hlasovalo pro ni 462 poslanců, CDU/CSU a SPD přitom dohromady mají 504 hlasů z 631. Proti zvolení Merkelové hlasovalo 150 poslanců, což znamená, že kromě opozičních Zelených a Levice se proti kancléřce vyslovili i někteří koaliční zákonodárci.

ČTĚTE TAKÉ:

Žádný z koaličních poslanců se nepřihlásil k tomu, že by hlasoval proti vládě. Ještě před konečným schválením koaliční smlouvy ale z konzervativního i socialistického tábora zaznívaly hlasy proti vytvoření velké koalice. Členové SPD vyjadřovali obavy z toho, že vláda s CDU/CSU stranu poškodí v následujících parlamentních volbách, stejně jako se to stalo v minulé velké koalici pod vedením Merkelové. Někteří konzervativci zase tvrdili, že koaliční smlouva obsahuje příliš ústupků vůči SPD.

Nově jmenovaná německá vláda

Jmenování ministrů

Po volbě šéfky vlády předal prezident Gauck v zámku Bellevue Merkelové jmenovací listiny. V pravé poledne složila staronová kancléřka ve Spolkovém sněmu přísahu, poté se vrátila do prezidentské rezidence, kde Gauck jmenoval i ministry její vlády.

Kabinet se ještě dnes večer sejde k prvnímu zasedání. Jedním z prvních úkolů nové vlády bude příprava na prosincový summit Evropské unie, na který Merkelová odletí ve čtvrtek do Bruselu.

Merkelové ke znovuzvolení gratuloval předseda Evropské komise José Barroso. Je podle něj nyní možné nechat za sebou ekonomickou krizi a kromě jiného zřídit v EU a eurozóně efektivní ochranu proti budoucím problémům. Ministři financí unie a poté i lídři zemí budou tento týden v Bruselu projednávat významné části vznikající bankovní unie. Barroso zdůraznil, že počítá s konstruktivní a přínosnou spoluprací mezi komisí a německou vládou.

Ikona německé politiky

Devětapadesátiletá Merkelová se třetím funkčním obdobím řadí mezi ikony německé politické historie. Po druhé světové válce se totéž podařilo pouze Konradu Adenauerovi a Helmutu Kohlovi.

Vláda Merkelové bude mít 15 členů. CDU do ní kromě kancléřky pošle pět ministrů, její bavorská sestra CSU tři ministry. SPD bude mít šest ministrů, přičemž předseda SPD Sigmar Gabriel bude kromě funkce ministra hospodářství a energetiky zastávat i post vicekancléře.

Angela Merkelová na sjezdu CDU

Nejmocnější žena světa

Trojnásobná nositelka titulu nejmocnější žena světa, který uděluje americký časopis Forbes, si i po osmi letech vládnutí udržuje obdivuhodnou popularitu. Nelibuje si ve velkých gestech či řečnických soubojích, vsadila spíše na klidný, konsenzuální styl a umění kompromisu. "Když s ní mluvíte, máte pocit, že ona opravdu všem rozumí, má pochopení skoro pro všechny postoje. Je otevřenější a chápavější vůči myšlení druhých," charakterizoval před časem přístup Merkelové novinář Bernd Ulrich.

S tím také souvisí schopnost Merkelové vyhýbat se kontroverzím. Tento pragmatismus, kritizovaný kancléřčinými oponenty jako nedostatek vize, byl v minulém volebním období zvláště patrný ve vztahu Merkelové k jaderné energii. Jedním z klíčových bodů koaliční smlouvy, kterou na podzim 2009 uzavřela CDU se Svobodnou demokratickou stranou (FDP), bylo prodloužení životnosti atomových elektráren. Po jaderné havárii v japonské Fukušimě, která měla vliv i na veřejné mínění v Německu, předvedla Merkelová dokonalý názorový obrat. S odzbrojující samozřejmostí se postavila do čela projektu, jehož cílem není nic menšího než uzavření všech jaderných bloků v zemi a jejich nahrazení obnovitelnými zdroji.

CDU = Merkelová

Podobným způsobem dokázala kancléřka opozičním stranám přebrat několik dalších témat. Plošná minimální mzda? Povinnost obcí zajistit dětem místo ve školce? Nic z toho nebylo pro CDU nepředstavitelné. To mimo jiné svedší i o pevné pozici Merkelové v čele CDU. Člen vedení křesťanských demokratů Josef Schlarmann se loni v létě nechal slyšet, že ve straně to chodí jako na carském dvoře. I podle řady nezávislých komentátorů v současnosti prostě platí, že CDU rovná se Merkelová.

ANGELA MERKELOVÁ

  • Angela Merkelová, za svobodna Kasnerová, je prvním předsedou spolkové vlády, který pochází z bývalé NDR. Narodila se sice v Hamburku, ale vyrůstala ve východoněmeckém Templinu a fyziku vystudovala v Lipsku. Po vysoké škole působila Merkelová několik let v institutu fyzikální chemie ve východoberlínské akademii věd.
  • Právě toto období jejího života se nedávno dostalo do popředí v souvislosti s vydáním knihy První život Angely M. Její autoři tvrdí, že Merkelová byla tajemnicí pro agitaci a propagandu v organizaci FDJ. Faktem je, že členství v této obdobě československého Svazu socialistické mládeže Merkelová nikdy nepopírala. Vždy ale tvrdila, že byla jen tajemnicí pro kulturu, a na tom stále trvá.
  • Jako vědkyně se Merkelová v 80. letech dostala do Prahy a údajně v té době uměla slušně česky. Po letech už z těchto znalostí mnoho nezůstalo. V loňském rozhovoru pro Lidové noviny si přesto na jednu frázi vzpomněla. Zněla "dostaneš facku".
  • Zlom v životě Angely Merkelové přišel s pádem komunismu. Zapojila se do činnosti Demokratického hnutí a v roce 1990 byla po několik měsíců zástupkyní mluvčího poslední východoněmecké vlády. V té době také vstoupila do CDU a stala se poslankyní.
  • Mladé političky z východu si všiml předseda křesťanských demokratů Helmut Kohl. V lednu 1991 z ní udělal ministryni pro záležitosti žen a mládeže a o tři roky později jí svěřil resort životního prostředí.
  • Kohlovo děvčátko" zároveň stoupalo na stranickém žebříčku. Na podzim 1998 se Merkelová vyšvihla do pozice generální tajemnice strany, a poté co aféra s černými partajními fondy zlomila vaz Kohlovi i jeho nástupci Wolfgangovi Schäublemu, ji straníci na jaře 2000 zvolili svou předsedkyní.
  • V lednu 2002 ještě musela Merkelová přenechat místo volebního lídra Edmundu Stoiberovi ze sesterské CSU. O tři roky později už ale konzervativci svou předsedkyni postavili jako vyzyvatele sociálnědemokratického premiéra Gerharda Schrödera. Volby skončily patem, nicméně Merkelové se podařilo dohodnout s SPD na vytvoření velké koalice, do jejíhož čela usedla.
  • Z úřadu spolkového kancléře ji SPD nedokázala sesadit ani ve volbách v září 2009. Merkelová po nich ukončila vládní spolupráci se sociálními demokraty, které vyměnila za liberály z FDP, s nimiž absolvovala své druhé funkční období.
  • Fotbalová fanynka Merkelová, která nemá děti, se poprvé provdala v roce 1977 za studenta fyziky Ulricha Merkela; manželství bylo rozvedeno v roce 1982. Podruhé se vdala v prosinci 1998, jejím manželem se stal profesor chemie Joachim Sauer.
Autoři: ,

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...