Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Také industriální památky mohou určovat osobitost místa

Starostové píší

  1:09
PRAHA 7 - Architektura vždy odrážela ducha doby. Je pro nás svědectvím technického vývoje, duchovních hodnot, řemeslného umu, znalostí a zkušeností předchozích generací. Proto bychom měli ke stavbám našich předků přistupovat s pokorou a respektem.

V Holešovicích se nachází řada zdařile adaptovaných průmyslových budov. Mezi ty nejvýraznější patří Classic 7 - bývalé Parní mlýny. foto: Archiv Prahy 7

V Praze 7 je adaptace původní zástavby velkým tématem především na území dolních Holešovic. Dodnes se zde nachází řada industriálních památek, jejichž hodnota se často podceňuje. Je přitom známou skutečností, že továrna vždy bývala výkladní skříní svého majitele. Tomu také odpovídá architektonické a technické provedení mnohých průmyslových objektů. Tyto stavby, budou-li opraveny a vdechne se jim nový život, se mohou stát atraktivními dominantami okolního města, které určují jeho charakter a osobitost.

Úsilí o zachování charakteru místa ovšem nebývá vždy jednoduché. Adaptovat starou zástavbu plošně často není možné ani žádoucí. V řadě evropských zemí proto přistupují k udržení takzvaných „landmarks“, tedy cenných městských prvků, které se stávají nositeli paměti daného území a bývají opěrnými body pro budování nové zástavby.

Také v Holešovicích se nachází řada zdařile adaptovaných průmyslových budov, které dosvědčují, že tento postup nejen prospívá městu, ale bývá také komerčně úspěšný. Mezi ty nejvýraznější patří Classic 7, tedy bývalé Parní mlýny, centrum současného umění DOX či rezidenční projekt A7 - Holešovický pivovar, který zachoval většinu struktury bývalého měšťanského pivovaru, včetně komína. Zachována by měla zůstat také velmi krásná budova elektrárny v areálu společnosti Pražská teplárenská.

Všechny hodnotné průmyslové památky na našem území však bohužel takové štěstí nemají. Zrovna minulý měsíc Praha přišla o velice cennou historickou budovu, která má obdobu snad pouze ve Vídni. V nádražním areálu Praha-Bubny nechal investor zbourat unikátní objekt bývalých drážních dílen. Byť byla z budovy na žádost vlastníka sejmuta památková ochrana a investor měl platný demoliční výměr, jedná se o nenahraditelnou škodu a nepochopitelnou necitlivost k historickému dědictví, srovnatelnou snad pouze s demolicí zimního stadionu na Štvanici. Odlišný osud naštěstí čeká nedalekou nádražní halu, která se již nyní mění v památník věnovaný židovským obyvatelům deportovaným z bubenského nádraží za války.

Také některé z budov v majetku Prahy 7 jsou významnými památkami, které si zasluhují důkladnou péči. Typickým příkladem je vodárenská věž na Letné. Ta ve stabilizované letenské zástavbě plní funkci opěrného bodu, dominanty a nositele paměti. Svou vodárenskou úlohu ztratila již před lety. Mohla být tedy zbourána, ale nestalo se tak. Našlo se pro ni nové vhodné využití, stala se volnočasovým centrem pro děti a mládež a nyní si bez ní oblast kolem Letenského náměstí nikdo nedokáže představit. Praha 7 v současnosti připravuje její rekonstrukci. Pevně věřím, že citlivá obnova a vhodně zvolené využití dokáže přivést zpět k životu také Šlechtovu restauraci ve Stromovce, která na svou záchranu čeká již více než padesát let.

Jan Čižinský, starosta Prahy 7, PRAHA 7 SOBĚ

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...