Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Přelomová změna: policie už neutají, že vás sleduje

Česko

  7:00
PRAHA - Jako policista pod falešnou záminkou nechal „napíchnout“ mobil údajným podezřelým. Věděl, kde se pohybují či komu a jak často volají.
Smartphone (ilustrační foto)

Smartphone (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Na objednávku se v hledáčku varnsdorfského policisty Mariána Hudce objevily desítky vlivných lidí – šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský, kancléř Jiří Weigl či prezidentův tajemník Ladislav Jakl.

Bez kontroly policejní inspekce by se dotyční o nelegálním špiclování asi nikdy nedozvěděli. A to se má nyní změnit. Úřady přiznávají, že červnová kauza pro ně byla dostatečným varováním.

Plánují proto přelomovou změnu: pokud se o vás – přes mobilní telefon – budou detektivové zajímat, dozvíte se to. Dosud se tato informační povinnost vztahovala pouze přímo na případy odposlechů.

INFOGRAFIKA:

Podmínky pro slídění se zpřísní

Pro zvětšení rozklikněte

„Na základě připomínek ministerstva spravedlnosti jsme zapracovali do novely tuto změnu,“ potvrdil LN Karel Bačkovský, zástupce ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra.

Novinka je součástí novely zákona o elektronických komunikacích a novely trestního řádu, které jdou v nejbližších týdnech na vládu. V praxi to bude znamenat, že pokud policie nechá lustrovat vaše hovory, musí vás o tom státní zástupce nebo soudce po pravomocném skončení věci až na pár výjimek zpětně informovat. A dotčený člověk si na základě toho bude moci podat stížnost k soudu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle odhadů vnitra se to dotkne desetitisíců Čechů. Jen za loňský rok si policisté vyžádali přes 80 tisíc výpisů z mobilů. Zástupci nevládních organizací nápad vítají. „Zpětná kontrola zabrání zneužívání,“ doufá bývalý spolupracovník organizace Iuridicum Remedium Petr Kučera, který za ochranu osobních údajů dlouhodobě bojuje.

Vyrozumění nedostanou lidé v případech, že se zapletli do vyšetřování trestného činu, ze kterého byla podezírána organizovaná skupina.

Odposlech (ilustrační foto)

Rovněž mezi informovanými nebudou ti, které policie napíchla v rámci hromadné akce. Tedy například v případě, že někdo vykradl banku a kriminalisté si nechali vyjet výpis všech lidí, kteří se pohybovali v okolí.

„Informační povinnost se bude vztahovat na osoby, k nimž se získávala data cíleně,“ upřesnil Bačkovský. Původně zástupci vnitra odmítali povinnost zpětně informovat sledované zavést. Po diskusích s odborníky z řad ministerstva spravedlnosti a policie ale nakonec názor změnili.

„Není to žádná tragédie z toho pohledu, že by se něco v rámci vyšetřování vyzradilo,“ myslí si například Tomáš Almer, šéf útvaru zvláštních činností, který pro policii sledování a odposlechy zajišťuje.

Jiného názoru je však stínový ministr vnitra Jeroným Tejc (ČSSD). „Ze všeho nejdříve musí dojít k vyhodnocení, jak zpětná vazba probíhá u odposlechů. Bez této analýzy nemá smysl uvažovat nad rozšiřováním paragrafu,“ míní Tejc.

Pro zvětšení rozklikněte.

Špiclování v Česku

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...