Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Při útoku na sídlo syrské rozvědky zemřely desítky rozvědčíků a vojáků

USA

  19:02aktualizováno  19:40
DAMAŠEK/LONDÝN - Při středečním útoku na sídlo rozvědky v severosyrském Halabu zahynulo nejméně 20 příslušníků vládních jednotek a 14 protivládních bojovníků. Informovala o tom Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci monitoruje z Londýna. Podle ní rebelové nechali v podzemním tunelu poblíž budovy vybuchnout trhavinu, pak začali útočit s pomocí střelných zbraní.

Podle pondělního vyjádření Pentagonu není boj o město ještě ani zdaleka u konce. Také zástupci amerického ministerstva zahraničí zdůraznili, že označit vítězství v Kobani spojením „mise splněna“ by bylo předčasné. foto: Reuters

Šéf exilové SOHR Rámí Abdar Rahmán uvedl, že mezi mrtvými jsou členové syrské rozvědky a vojáci, ale i útočníci. Část budovy, v níž sídlí tajná služba vojenského letectva, prý byla zničena. Jde o jednu z nejobávanějších a nejmocnějších zpravodajských služeb v zemi, informovala agentura AP.

“Šlo o velmi silnou explozi. Mohli ji slyšet lidé i z velké dálky,“ uvedl Rahmán. „Boje stále pokračují. Syrský režim v oblasti podniká letecké údery,“ dodal. Za útokem údajně stojí ozbrojenci z fronty An-Nusra napojené na teroristickou síť Al-Káida a členové dalších islamistických skupin. An-Nusra na svém účtu na komunitní síti Twitter uvedla, že se její bojovníci spolu s dalšími „snaží dostat do budovy tajné služby vojenského letectva a do okolních budov“.

Halab leží asi 50 kilometrů jižně od hranice s Tureckem. Od léta 2012 je rozdělen na dvě části - zatímco západní čtvrti kontroluje vláda, východní jsou v rukou opozice. Syrský prezident Bašár Asad začátkem února souhlasil s příměřím, které by mělo platit aspoň šest týdnů. Opozice ale tento týden návrh zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury odmítla.

Syrský konflikt, který trvá od jara 2011, má na kontě více než 200.000 mrtvých a miliony uprchlíků. Na části syrského území bojuje syrská armáda proti povstalcům, kteří už téměř čtyři roky usilují o svržení Asada. Nepřehledné situace v zemi využili ozbrojenci z hnutí Islámský stát a další islamistické skupiny, které tak obsadili část území, zejména na severu Sýrie. Jejich ofenzivu se snaží zastavit syrští vojáci, kurdské jednotky, ale i spojenci v čele s USA, kteří podnikají cílené nálety na pozice islamistů.

Občanská válka v Sýrii

  • V rámci takzvaného arabského jara se i v Sýrii vzedmula v březnu 2011 vlna demonstrací za demokratické a ekonomické reformy. Vláda na to ale zareagovala nasazením armády, která krvavě potlačila některá shromáždění. Protestující pak začali volat po odstoupení prezidenta Bašára Asada a konci téměř půlstoletí trvající vlády strany Baas. Záhy vypukla občanská válka, která Sýrii uvrhla do chaosu a rozkladu.
  • Za čtyři roky si válka podle odhadů OSN z letošního ledna vyžádala na 220 tisíc obětí. Své domovy v Sýrii muselo opustit téměř pět milionů lidí, další více než tři miliony Syřanů uprchly ze země (nejvíce, asi milion, do Libanonu).
  • Podle odhadů syrská vláda nyní kontroluje zhruba 40 procent území Sýrie, zbytek je v rukou různých povstaleckých skupin, z nichž některé bojují proti sobě.
  • Nejradikálnější a nejmocnější opoziční silou je Islámský stát (IS, dříve Islámský stát v Iráku a Levantě, ISIL), který získává značná území i v Iráku a který v posledním zhruba půlroce začal zastrašovat své protivníky brutálními videozáznamy poprav zahraničních rukojmích. Od srpna takto bojovníci IS zavraždili mimo jiné americké novináře, britské humanitární pracovníky, Francouze, japonské novináře či jordánského pilota.
  • Akce IS odsoudil celý svět, včetně řady islámských autorit na Západě. Hněv široké islámské obce si teroristé vysloužili minulý měsíc, kdy zveřejnili video, na němž zaživa upalují zajatého jordánského pilota. Jordánsko přitom údajně jednalo o jeho výměně za iráckou extremistku, kterou den po zveřejnění videa s popravou svého občana rovněž popravilo.
  • Diplomatické úsilí o ukončení války své plody nepřineslo, nepomohly ani rozhovory mezi zástupci opozice a vlády v Ženevě.
  • Syrská vláda využívá zejména podpory Íránu či Ruska, včetně dodávek ruského vojenského materiálu, na její straně se v konfliktu od února 2013 vojensky angažuje i libanonské šíitské hnutí Hizballáh.
  • Některé povstalce finančně a zbraněmi podporují USA, Katar či Saúdská Arábie. Proti pozicím IS v Sýrii ale loni v září armáda USA a některé arabské země (Jordánsko, Bahrajn, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty) zahájily letecké údery; v listopadu se ke koalici připojilo Maroko.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...