Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Přibyl vede policisty sportovce

Česko

  8:10
PRAHA - Z funkce šéfa úřadu vlády musel kvůli své minulosti „předlistopadové policejní mlátičky“ odejít. Nyní je ovšem Pavel Přibyl - někdejší velitel roty pohotovostního pluku VB, která bila demonstranty třeba při Palachově týdnu v roce 1989, dokonce prezidentem. Přibyl je totiž už rok v čele občanského sdružení Unitop, které zastřešuje policejní sportovní kluby v celé republice.

Pavel Přibyl foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Peníze Unie tělovýchovných organizací policie, jak se Unitop oficiálně jmenuje, dostává ve formě dotace přímo od ministerstva vnitra, ve vedení sdružení je kromě Přibyla například také policejní prezident Vladislav Husák.

Podle zdroje LN z ministerstva vnitra Přibyl za své prezidentování pobírá plat, byť se v minulosti vždy jednalo o čestnou funkci. Viceprezident Unitopu Josef Haupt i ekonom sdružení Jiří Dobruský ovšem tuto informaci popírají. „Nebyla a není to placená funkce. De facto ve všech klubech nesmí být ze státních dotací honorovaní funkcionáři,“ uvedl Dobruský.

A proč si sportovci v policejních řadách zvolili za svého prezidenta právě Přibyla, který v srpnu 2004 musel po několika týdnech s ostudou odejít z úřadu vlády, kam si jej z ministerstva vnitra přivedl tehdejší premiér Stanislav Gross?

„Byl navržen členským klubem a zvolen. Proč zrovna on? Víte, to je otázka na ty, kteří mu dali hlas. Na těch 125 zástupců sportovních klubů policie,“ konstatoval viceprezident Unitopu Haupt. On sám nechtěl hodnotit, zda minulost jejich prezidenta Přibyla nemůže sdružení v očích veřejnosti spíše poškozovat. „Nehodnotím jeho pověst. Hodnotím ho jen jako člověka ve funkci a sportovce,“ podotkl Haupt. „Zatím si nemyslím, že by nás to nějak poškozovalo. Otázka je, co to udělá před volbami,“ dodal s tím, že je Unitop „apolitická organizace“.

Pavel Přibyl byl několik let chráněncem expremiéra Grosse. Z bývalého velitele roty VB, se kterým chodí hrát fotbal, si Gross nejprve udělal ředitele úřadu ministerstva vnitra. Tam měl podle řady bývalých policistů i lidí z Grossova okolí působit jako spojka mezi ním a policií. Poté co se Gross stal v létě 2004 premiérem, si Přibyla do stejné funkce dosadil také na úřadu vlády.

Když vyšla najevo Přibylova minulost, proti jeho jmenování se zvedla vlna protestů a demonstrací, Gross zpočátku Přibyla tvrdě hájil a jeho odvolání odmítal. Nakonec premiér pod tlakem veřejnosti tvrdil, že jej odvolá jen tehdy, prokáže-li se, že on či jeho podřízení skutečně bili odpůrce komunistického režimu před listopadem 1989. Když se důkazy objevily, Přibyl raději rezignoval sám.

Přibyl pak byl kromě jiného na půl úvazku zaměstnán jako poradce prvního náměstka ministra vnitra Miroslava Koudelného. Za zhruba dvacetitisícový měsíční plat měl na starosti „zlepšení služební přípravy policistů“. Jana Matějusová z tiskového oddělení vnitra včera LN řekla, že nyní Přibyl v přímém zaměstnaneckém poměru s vnitrem není.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...