Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Primátor zakázal neonacistům pochod

Česko

  11:05
PLZEŇ - Primátor Plzně Pavel Rödl podepsal zákaz sobotního pochodu neonacistů městem. Odůvodnil to tak, že rozsah akce má být větší, než bylo ohlášeno. Aktivista Václav Bureš pochod nahlásil jako Protestní pochod za svobodu slova a mělo jít o reakci na plánovaný nezdařený listopadový pochod pražským Židovským Městem.

Primátor Plzně Pavel Rödl oznámil zákaz pochodu neonacistů městem. foto: ČTK

Pod zákaz se primátor podepsal poté, co se pozvání na akci začala šířit i mezi extremisty na zahraničních webech. Rödl je podle svých slov připraven na to, že jeho rozhodnutí může přezkoumat soud.

"Na začátku nebyl důvod pochod zakázat. Později jsem však po konzultacích s policií zjistil, že jeho rozsah bude mnohem a mnohem větší, než bylo původně ohlášeno," uvedl Rödl.

Svým rozhodnutím chce uvolnit ruce policii, aby mohla zakročit už při příjezdu radikálů. Všechna dosud přijatá opatření radnice podle primátora zůstávají v platnosti. Svolaný krizový štáb města v sobotu zasedne, v případě potřeby bude svolán i krizový štáb kraje.

"Naším cílem je, aby radikálové vůbec nedošli k synagoze. Prostor u Velké synagogy je klíčový. Měly se tam setkat tři skupiny - zakázaná skupina levicových radikálů, neonacisté a věřící. Je předpoklad, že by došlo ke srážkám," uvedl Rödl. Dodal, že se pokusí iniciovat změnu zákona o shromažďování. Například třídenní lhůta na vyjádření úřadu zahrnuje nikoli pracovní, ale kalendářní dny, což ztěžuje práci úředníků.

Extremisté se měli sejít na náměstí Emila Škody u plzeňského autobusového nádraží. Odtud se chystali projít Husovou ulicí, kolem Velké synagogy a Prešovskou ulicí na náměstí Republiky. Nejrizikovějším úsekem plánovaného pochodu bylo okolí Velké synagogy, kde se od 14:00 koná pietní shromáždění představitelů Židovské obce, jež podpoří také křesťané a další.

Bureš: Je to bezpráví
K zákazu akce Bureš řekl, že jde o bezpráví a musí se poradit s právníkem. "Nenecháme si to jen tak líbit. Primátor porušil třídenní lhůtu," řekl Bureš. Sám do Plzně v sobotu nepojede, všechny lidi, kteří ho budou kontaktovat, prý o zrušení pochodu hodlá informovat. "Řeknu jim, aby také nechodili," uvedl Bureš.

Magistrát původně akci nezakázal. Za toto rozhodnutí však čelil kritice představitelů občanských sdružení, židovské komunity i politiků z několika parlamentních stran. Svůj nesouhlas s pochodem chtěli jeho odpůrci vyjádřit pokojnými protiakcemi v ulicích města. Datum ohlášeného pochodu neonacistů odpovídá výročí transportu plzeňských Židů, který vyjel 18. ledna 1942 do Terezína. Dorazit měli také radikálové z Německa, kteří k účasti vyzvali na svém webu.

Protestní akci se na sobotu pokusili svolat i anarchisté, kteří pod hlavičkou občanského sdružení DOPE ohlásili demonstraci do Sadů Pětatřicátníků od 13:30 s názvem Mládež proti nacismu. Pro procesní vady úředníci akci nepovolili. Další pochod v Plzni extremisté nahlásili na 26. ledna. Centrální plzeňský obvod ale tuto akci zakázal.

Autoři: ,