Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Příspěvek na bydlení by se mohl od ledna zvýšit

Ministerstvo práce a sociálních věcí foto: Lidovky.cz

PRAHA - Příspěvek na bydlení, který vyplácí potřebným stát, by se mohl od ledna zvýšit. Počítá s tím chystané nařízení vlády, které připravilo ministerstvo práce. Navrhuje zvednout stanovené částky za náklady na byt, podle nichž se pomoc vypočítává.
  16:34

Na zvýšení by mělo příští rok připadnout 405 milionů korun. K návrhu má připomínky rada seniorů. Podle ní není zvýšení dostatečné a mnoho starých lidí bude mít problém nájem zaplatit.

V Praze a Brně by se prý navíc měly normativy lišit i podle čtvrtí. Starým lidem, kteří bydlí sami, peníze z důchodu na uhrazení nákladů za byt často nestačí, poukazovala rada. Požaduje, aby úřady osamělým seniorům častěji poskytovaly dávky mimořádné okamžité pomoci a aby stát urychleně přijal zákon o sociálním bydlení. Ministerstvo uvedlo, že podněty rady využije pro ucelený návrh.

ČTĚTE DÁLE:

Připomínky měl i pražský magistrát. Stejně jako loni poukazoval na to, že mnozí lidé jsou nuceni žít ve velkých a drahých bytech, protože nemají na pořízení menšího bydlení. V jejich situaci jim pak příspěvky od státu nestačí. Ministerstvo práce uvedlo, že vládní nařízení a zákon o sociální podpoře nejsou nástroje k "řešení nedostatku malometrážních bytů v hlavním městě".

Kdo má na příspěvek nárok

Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemník, který je v bytě trvale hlášený, pokud mu na pokrytí nákladů na přiměřené bydlení nestačí 30 procent jeho příjmu či příjmu jeho rodiny. V Praze je to 35 procent.

Jak se vypočítává dávka na bydlení

Dávka odpovídá rozdílu mezi náklady na bydlení, které podle velikosti bydliště, počtu osob v domácnosti a cen energií stanovuje vláda, a mezi 0,3 násobkem či 0,35 násobkem příjmu člověka či rodiny v tísni.

Za přiměřenou bytovou plochu pro jednu osobu se považuje 38 metrů čtverečních, pro dvě 52, pro tři 68 a pro čtyři a víc lidí 82.

Průměrné částky na přiměřené bydlení vláda každý rok od ledna mění. Do normativních nákladů se zahrnují i ceny za služby a energie.

V Praze se letos stanovené náklady pohybují v nájemních bytech podle počtu lidí v domácnosti od 7 068 do 17 269 korun, ve vlastních či družstevních bytech od 4 053 do 10 699 korun. Od ledna by to mohlo být v nájmu od 7 489 do 18 307 korun, ve vlastním od 4 396 do 11 615 korun.

V dalších místech republiky jsou náklady nižší

V dalších místech republiky se podle velikosti bydliště náklady postupně snižují. Nejmenší jsou v obcích a městech s méně než 10 000 obyvatel. V nájemních bytech tam činí od 4 379 korun pro jednu osobu do 11 466 korun pro početné rodiny. Ve vlastních a družstevních bytech jsou mezi 4 053 a 10 699 korunami. Od ledna by to mělo být v nájmu o 286 až 748 korun víc, ve vlastním o 343 až 916 korun víc.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...