Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Proč bychom měli USA někoho vydávat, nechápe ruský poslanec

USA

  10:55aktualizováno  13:00
MOSKVA - Spojené státy nemají důvod očekávat, že jim Rusko vydá bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, který v Moskvě čeká na letecký spoj do zámoří. Agentuře Reuters to řekl šéf zahraničního výboru Státní dumy Alexej Puškov. Vzhledem k nynějšímu stavu rusko-amerických vztahů podle něj Washington nemůže ze strany Moskvy čekat žádné velké porozumění.

Edward Snowden doufá v azyl v Ekvádoru foto: ČTK

"Naše styky jsou v poněkud komplikované fázi. Je-li situace taková, že jedna země podniká nepřátelské akce vůči druhé, proč by Spojené státy měly čekat z Ruska jakékoli porozumění?", řekl Puškov. Zároveň odmítl možnost, že by Rusko udělilo Snowdenovi politický azyl.

Skepticky se k možnosti Snowdenova vydání vyjádřil i informovaný ruský zdroj agentury Interfax. Američan se podle něj na území Ruska žádného zločinu nedopustil, zatykač na něj nevydal ani Interpol. Proto neexistuje žádný právní důvod, proč by měl být Snowden v Rusku zadržen, uvedl zdroj Interfaxu.

Americké úřady ale podle jiných ruských zdrojů mohly vydat mezinárodní zatykač na Snowdena jen s využitím důvěrných kanálů, aniž by o tom informovaly média. V takovém případě by Rusko bylo povinno Snowdena zadržet, napsal Interfax.

ČTĚTE DÁLE:

Mohli by ho vyměnit za Viktora Buta

V ruských médiích se mezitím objevila řada spekulací o dalším Snowdenově osudu. Podle jedné z nich by Rusko mohlo Spojeným státům navrhnout, že Snowdena vydá výměnou za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta.

Čtyřiapadesátiletý But byl loni v USA odsouzen na 25 let do vězení za prodej zbraní do konfliktních oblastí v Africe, Jižní Americe a na Blízkém východě. Moskva opakovaně a zatím bezvýsledně žádá, aby byl But předán do výkonu trestu v Rusku. S nápadem na výměnu Snowdena za Buta přišel o víkendu Butův bratr Sergej.

Advokát Alexej Biněckij, který Butovu obhajobu v USA řídil, ale podobnou možnost rezolutně odmítl. "Snowdenův příběh se odehrává v úplně jiné právní rovině," řekl advokát. "Aby navíc bylo možné Snowdena za Buta vyměnit, musel by být Američan zatčen. Vzhledem k současnému stavu rusko-amerických vztahů to nelze očekávat," řekl Biněckij.

Snowden, který se nachází v tranzitním hotelu moskevského letiště Šeremeťjevo, zamíří podle ruských médií nejspíš na Kubu, odkud odletí do Ekvádoru. Cesta z Moskvy do Havany pravidelnou linkou Aeroflotu ale může být pro Snowdena nebezpečná, uvedl moskevský rozhlas. Letoun totiž cestou na Kubu bude prolétávat americkým vzdušným prostorem, a podle pravidel mezinárodního leteckého provozu bude povinen řídit se příkazy amerických letových dispečerů.

V letadle nebyl

Ostře sledovaný spoj společnosti Aeroflot z Moskvy do Havany v pondělí po poledni SELČ odstartoval z letiště Šeremeťjevo zřejmě bez Američana Edwarda Snowdena, o jehož vydání usilují Spojené státy pro obvinění ze špionáže. Snowden oproti očekávání do letadla zřejmě nenastoupil, podle novinářů přítomných na palubě je jeho sedadlo prázdné.

Na moskevském letišti kvůli Snowdenovi panovala značná nervozita. Letištní služba odbavovací zónu přehradila, policie novinářům zakázala fotografovat a filmovat cestující i příslušný letoun. Po celém letišti v době odletu platila zvýšená bezpečnostní opatření. V prostorách příletů i odletů hlídkovaly posílení policejní oddíly.

Snowdena ale od jeho nedělního příletu do Moskvy nikdo z novinářů neviděl. Do letadla, které odstartovalo s asi čtvrthodinovým zpožděním, Američan s ostatními cestujícími nenastoupil. Přítomní novináři ale zaznamenali, že k letounu byly přistaveny samostatné schůdky střežené policií. Nikdo je ale zřejmě nepoužil.

Kolem třiceti míst v letadle Airbus A330-200 si údajně spěšně rezervovali reportéři hlavních ruských médií, kteří letoun tím pádem "vyprodali". Snowden měl údajně na let SU-150 rezervaci na sedadlo 17A. To je ale podle novinářů přítomných na palubě prázdné.

Autoři: ,