Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Sedm nemocnic odmítlo otrávenou ženu. Ministr to chce řešit

Česko

  6:00
PRAHA - Nemáme žádná volná lůžka. To až čtyřikrát denně slýchává pražská záchranná služba při převozu pacientů do nemocnic. Problém vyrostl do nebývalých rozměrů, když záchranáři ve středu vozili ženu otrávenou alkoholem a léky po městě 82 minut a přijalo ji až osmé zdravotnické zařízení. Nepřijatelné, říká náměstek ministra zdravotnictví a chce situaci řešit.

Záchranná služba- ilustrační foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

Situace trápí záchranáře v metropoli už několik let. Případ z minulé středy, kdy mohli záchranáři umístit pacientku až do osmé nemocnice, ale celou věc znovu otevřel. Záchranná služba totiž v reakci na to napsala kritickou zprávu s názvem Funguje pražské zdravotnictví? Nemocnice odmítají převzít pacienty od záchranné služby (celé znění).

ČTĚTE TAKÉ:

"Situace, kdy záchranná služba vozila pacientku 82 minut po Praze, aby našla volné místo v nemocnici, je extrémní. Přesto odmítání pacientů v nemocnicích není nic ojedinělého," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

Pacientku odmítlo sedm zařízení:

  • Nemocnice na Bulovce
  • Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
  • Všeobecná fakultní nemocnice
  • Ústřední vojenská nemocnice
  • Thomayerova nemocnice
  • Fakultní nemocnice Motol
  • Nemocnice Na Františku

A nejde jen o běžné případy. Nemocnice odmítají i ty nejvážnější, kdy je pacient ohrožen na životě. Tak tomu bylo právě i u čtyřiatřicetileté ženy, kterou nakonec převzala metabolická jednotka v Nemocnici pod Petřínem. Sedm zdravotnických zařízení (v boxu) pacientku podle jejich mluvčí odmítala z kapacitních důvodů.

"Je to téměř dennodenně. Dva, tři, čtyři případy. Nemám to spočítáno, ale je to skutečně běžné," řekla Ernestová. "Tenhle případ (odmítnutí ženy otrávené alkoholem a léky v sedmi nemocnicích - pozn. red.), na základě kterého vznikla ta komunikační spirála, byl rekordní. Není to tak, že by každý den odmítalo pacienta sedm nemocnic, ale stává se úplně běžně, že denně odmítnou pacienta dvě nemocnice a vezeme ho až do třetí nemocnice," popsala praxi mluvčí.

Nedostatek lůžek?

Nemocnice často argumentují tím, že nemají volná lůžka. "K tomu se vyjadřovat nebudu. My totiž nemáme nástroje, jak to zjistit. My slyšíme většinou, vlastně pokaždé, že nemocnice nemá volné lůžko," říká mluvčí pražské záchranky.

Problém je podle Ernestové způsobený špatným zákonem, podle něhož musí dispečeři do nemocnice předem volat a ptát se, zda může přijmout dalšího pacienta. Předání se tak podle ní zbytečně prodlužuje. "Často dochází k časovému prodlení. Na kontaktním místě bývá střední zdravotnický personál, ten musí sehnat kompetentního lékaře, který poté rozhodne, jestli je, nebo není volno," vysvětlila.

Němečkův náměstek bude situaci řešit

Problém může podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Vymazala prý souviset s chybou v komunikaci mezi záchrannou službou a nemocnicemi. Vymazal chce znát příčinu - vyžádá si proto vyjádření nemocnic, ve kterých nebyla pacientka přijata, stojí na webu záchranné služby

Záchranka- ilustrační

Ani pro ředitele pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze není odmítání pacientů nic nového. "Již mnohokrát jsem ministerstvu navrhoval, jak situaci řešit. Vše zatím marně, proto jsem se již neangažoval a čekal, až přijdou noví poslanci a ministr," napsal serveru Lidovky.cz Schwarz.

'Ostřejší, odvážnější, razantnější'

Dlouholetý problém chce řešit s resortem zdravotnictví. "Uvidíme, jak si s tím poradí nový ministr. Zatím jeho prohlášení vypadají ostře, odvážně i razantně. Jaká ale bude skutečnost, ukáže čas. Obávám se, že si nemocnice, respektive jejich lidé sloužící na příjmech, budou stále dělat, co chtějí a co jim jejich vedení dovolí," zůstává skeptický.

Situace je ale podle něj vážná jen v metropoli, ostatních krajů se odmítání pacientů netýká. Podle Schwarze situaci komplikuje i to, že "stále více pacientů do Prahy přiváží i středočeská záchranná služba".

Řešení nabízí šéf pražské záchranky hned několik - změnu legislativy, lepší vybavenost nemocnic, online databázi akutních lůžek, lepší spolupráci mezi nemocnicemi i nařízení ministra, že nemocnice musí pacienty přijmout. Problém by podle něj mohlo řešit také trestání zaměstnanců za odmítnutí pacienta, odvolání ředitele "odmítavé" nemocnice nebo vybudování centrálních příjmů a urgentních příjmů v pražských nemocnicích.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...