Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Promluvili o korupci. Namísto uznání čelí trestním oznámením

Česko

  8:03
PRAHA - Postavili se uplácení, šikaně či plýtvání penězi ve státní správě. Jenže narazili: dostali nálepku udavačů, a naopak sami čelí trestním oznámením.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: Lidové noviny

Je to skvělý signál lidem, kteří se pustili do boje s prohnilými praktikami ve státní správě. Obvodní soud pro Prahu 9 včera rozhodl, že úředník, jenž upozornil na nevýhodné hospodaření radnice ve Kbelích, není vinen z nedovoleného nakládání s osobními údaji.

Linka proti korupci

Nahlásit pokus o korupci či jiné nekalé jednání představitelů státní moci může každý občan na bezplatné lince 199. Loni zde zazvonil telefon v 6 635 případech. Právní radu následně poskytli operátoři dvěma tisícům lidí. Volající se nejčastěji obraceli na pracovníky s podněty, které se týkaly nakládání s majektem územních správních celků.

Vše začalo v roce 2006, kdy Jan Novák (jméno je na přání muže změněno, pozn. red.) nastoupil na kbelský úřad. Do tamní party ale nezapadl. Odmítl přivřít oči nad předraženými nákupy elektroniky.

A brzy zašel ještě dále: tajemníkovi radnice neschválil příspěvek na vůz, který si nárokoval jako otec postiženého dítěte. "Pan doktor jezdil do práce luxusním vozem, ten – i ostatní vozidla – ale přepsal na matku, aby měl na příspěvek podle zákona nárok," argumentuje Novák.

Jeho výtky však nadřízení ignorovali. Starosta Pavel Žďárský (ODS) jakékoliv náznaky nekalého jednání odmítl. "Policie vše prošetřila, žádné pochybení se neprokázalo," nechal se už dříve slyšet.

Novák reagoval razantně – podal výpověď a vše šel oznámit na policii. Jenže upozornění na podezřelé praktiky ho vyšlo draho. Místo aby strážci zákona začali vyšetřovat úředníky, dočkal se vlastního trestního stíhání.

Zločin měl spáchat paradoxně tím, že zaklepal na dveře služebny. Podle vyšetřovatelů neměl právo odnést z úřadu dokumenty a předložit je jako důkazy proti bývalým kolegům. Justiční tahanice trvaly tři roky. Už loni v lednu svitla Novákovi naděje, když Nejvyšší soud stíhání proti němu zastavil.

Vyšetřovatelé ale začali nanovo a úspěšně: Novák usedl na lavici obžalovaných. "Mám v povaze, že si nenechám věci líbit, znovu bych ale do toho nešel," říká nyní. Ani po včerejším verdiktu však nemá vyhráno. Žalobce se proti výroku na místě odvolal.

Příběhy, kdy se z kladného hrdiny stane upozorněním na nekalé jednání oběť, nejsou v Česku nikterak výjimečné. Jen právní poradna nevládní organizace Transparency International řešila loni šest desítek nových, podobných případů.

A odehrávají se hned v několika rovinách: například Robert Bochníček upozornil před čtyřmi lety na korupci na ministerstvu obrany a ve Vojenských ubytovacích a stavebních správách, kde byl ředitelem. Trest následoval – nadřízení jej přeložili na jinou funkci, později muž dostal vyhazov. Nyní Bochníčka ministerstvo navíc žaluje.

Ministr Martin Barták se sice dušuje, že nejde o mstu, žalovaný, nyní plzeňský právník, to však vidí jinak. "Jsem si jist, že vyhraji. Znelíbil jsem se zkrátka lidem, když jsem začal rovnat penězovody v chodu resortu. Soud to musí vidět, trestní oznámení už je ostatně pravomocně odložené, pokračuje jen civilní řízení," vysvětluje muž.

Whistlebloweři

- služeb linky 199 využívají i takzvaní whistlebloweři. Tedy stávající nebo bývalí zaměstnanci nějaké organizace upozorňující na nekalé praktiky na pracovišti, a to zpravidla na ty ohrožující veřejnost a jdoucí proti veřejnému zájmu.

- pojem whisleblowing vychází z anlgického sousloví "to blow the whistle", v překladu to znamená zapískat na píšťalku. Do češtiny se nejčastějí překládá jako oznamovatel.


A ještě jiný příběh: starosti Jany Titzlové začaly prostým odmítnutím milostného návrhu od šéfa na rakovnickém dopravním odboru. Když žena odmítla i přimhouřit oči nad přestupky některých "vyvolených", začal ji nadřízený šikanovat. "Bez udání důvodu jsem dostala pracovní důtku, sebral mi osobní ohodnocení, blokoval mi žádost o dovolenou," vyjmenovává žena. Případ je nyní rovněž u soudu.

Právě kvůli kauzám volají protikorupční experti po zřízení speciálního zákona pro takzvané whistleblowery. Za jejich účinnější ochranu horoval ostatně i ekonomický poradní sbor premiéra NERV. "Jinde v cizině si takovéto lidi hýčkají. Tady se odstřelují," tvrdí bývalý náměstek ministra dopravy Zdeněk Žák, který sám doplatil na šťourání v netransparentních výdajích úřadu.