Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Protesty v Sýrii pokračují, pět mrtvých

Svět

  16:08
DAMAŠEK - Násilné zásahy vládních sil vůči protivládním demonstrantům v Sýrii si vyžádaly další oběti. Agentura AFP informovala, že odstřelovači v metropoli Damašku zabili dva muže, další dva muže zabily bezpečnostní jednotky v provincii Idlib a v centrálním Homsu přišel o život policista.

Jedna z demonstrantek si namalovala syrskou vlajku na ruku. foto: Reuters

Hlášena jsou první zběhnutí vojáků v metropoli. Prezident Bašár Asad podepsal zákon o sdělovacích prostředcích.

Vláda prezidenta Asada, která je terčem protestů už od března, varovala obyvatele metropole před účastí v demonstracích. Podle agentury AP se tímto varováním snaží zabránit přenesení protestů do centra hlavního města.

Jednotky věrné Asadovi se v noci střetly na předměstí Damašku s vojáky, kteří odmítli střílet do demonstrantů. Podle agentury Reuters zběhly desítky příslušníků armády - v oblasti metropole jde o první vojáky, kteří odmítli poslušnost syrskému vedení.

ČTĚTE VÍCE:

Vláda dosud popírala veškeré zvěsti o zběhnutí vojáků. Nezávislá média byla ze země vykázána hned po začátku nepokojů.

Při zátahu v provincii Idlib bezpečnostní jednotky zastřelily dva lidi a dalších devět zranily. Podle syrských ochránců lidských práv byly při manifestacích po celé zemi zraněny tři desítky lidí.

LAS vyjádřila znepokojení

Hluboké znepokojení nad pokračujícím proléváním krve v Sýrii vyjádřila Liga arabských států, která se sešla k naléhavé schůzce v Káhiře. Do Damašku vyšle svého generálního tajemníka Nabíla Arabího, aby se pokusil v Sýrii najít řešení.

Nejbližší spojenec syrského režimu Írán naznačil lehký ústup z nekompromisní podpory Asadovi. Teherán doposud prohlašoval, že k nepokojům, které si od března vyžádaly už na 2200 lidských životů, vedla zahraniční konspirace.

ČTĚTE VÍCE:

Nyní ale ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí vyzval Asada, aby vyslechl některé z "legitimních požadavků" svého lidu.

"I v Jemenu, Sýrii či dalších zemích mají lidé legitimní požadavky a vlády by na ně měly odpovědět co nejdříve," citovala Sálehího polooficiální agentura ISNA.

Navzdory této nečekané výzvě však Írán stojí jednoznačně na straně Asadova režimu. "Pokud se v syrském vládním systému vytvoří vakuum, bude to mít bezprecedentní dopady," řekl ministr. Podle něho má Sýrie "citlivé sousedy" a taková změna v zemi by mohla vést k regionální krizi.

Pokud by Asadův režim padl, pak by Teherán ztratil loajálního arabského partnera v regionu, jenž je zmítán nepokoji a voláním po demokracii a větší svobodě.

ZÁKON O SDĚLOVACÍCH PROSTŘEDCÍCH:

Bašár Asad podepsal zákon o sdělovacích prostředcích, který částečně zmírňuje velmi represivní právní předpisy. Jde o součást reforem, které Asad ohlásil, aby zarazil protesty proti svému režimu.

Podle předsedy Svazu syrských novinářů Eliase Mrada nový zákon například ruší trest vězení pro novináře, kteří byli uznáni vinnými z útoků "na prestiž a důstojnost státu, národní jednotu a morálku armády, ekonomiku a státní měnu".

Zákon umožňuje syrským novinářům a médiím představovat pravdu, řekl Mrad.

Nicméně nepovoluje úplnou svobodu slova, nýbrž jen "svobodu zodpovědného vyjádření", což podle odborníků znamená, že je tato svoboda podmínečná. V praxi například umožní trestat novináře pokutou až 21.000 dolarů (349 000 Kč) za pomluvu.

Autor: