Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

První svobodné volby v Tunisku: favority jsou islamisté

Svět

  14:21
TUNIS - Tunisané dnes se značnými emocemi přistupují k volebním urnám, kdy si mohou při prvních svobodných volbách v dějinách země zvolit své zástupce do Ústavodárného shromáždění. Úspěch či nezdar voleb a fungování nových orgánů bude významným signálem pro národy, které během arabského jara povstaly proti svým režimům.

Volby v Tunisku foto: Reuters

Hlasování považují za definitivní tečku za autoritářským režimem prezidenta Zína Abidína bin Alího, kterého po 23 letech vlády vyhnalo v lednu ze země lidové povstání.

"Ani jsem nezavřela v noci oko, tak jsem se těšila, že budu moci poprvé ve svém životě hlasovat ve svobodných volbách," řekla agentuře AFP dvaašedesátiletá žena, která čekala před volební místností v centru Tunisu již hodinu před jejím otevřením. Spolu s ní tam nedočkavě přešlapovaly tři desítky voličů pod dozorem šesti vojáků a tří policistů.

Tři dny po smrti Kaddáfího

Sedm milionů voličů

Více než sedm milionů voličů, z nichž se zaregistrovalo jen 4,4 milionu, má možnost zvolit 217 členů prozatímního parlamentu. Jeho úkolem bude vypracování nové ústavy, která by se měla stát základem demokratického uspořádání země. Parlament, jehož mandát nemá být delší než rok, rovněž jmenuje novou vládu. Volební místnosti se uzavřou ve 20:00 SELČ.

Klíčové volby v Tunisku se konají shodou okolností ve stejný den, kdy sousední Libye, tři dny po smrti dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího vyhlašuje "úplné osvobození země". Úspěch či nezdar voleb v Tunisku a fungování nových orgánů bude významným signálem pro národy, které v revolucích takzvaného arabského jara, jež odstartovalo právě v Tunisku, povstaly proti svým režimům.

V tuniských volbách kandiduje celkem 81 stran. Favoritem je islamistická Strana obnovy (Hizb An-Nahdá) Rašída Ghannúšího, která by chtěla v zemi zavést "demokracii založenou na hodnotách islámu". Prioritami strany je parlamentní systém, boj s korupcí a nezaměstnaností, nezávislost soudnictví a respekt k rovnosti mužů a žen. Z dalších uskupení by se do sněmu mohla dostat liberální Demokratická pokroková strana (PDP) Maji Džríbíové nebo levicové Demokratické fórum pro práci a svobody (FDTL).

Volí se podle poměrného systému, aby se zabránilo tomu, že parlament ovládne jedna strana. Předpokládá se, že hlasy se rozdělí rovnoměrně mezi Stranu obnovy, centristické a levicové strany, což bude vyžadovat koalice a kompromisy při psaní ústavy.

Klíčové volby

Volební kampaň poznamenaly kontroverze kolem propagace jednotlivých stran a obavy z náboženské polarizace společnosti či z volební apatie, ale v předvečer voleb hlavní město podle zahraničních novinářů ovládla optimistická a vzrušená nálada. Řada lidí nicméně projevovala frustraci z toho, že se od revoluce neobjevila nová pracovní místa a život se příliš nezlepšil. Za deset měsíců se ekonomika i nezaměstnanost, které byly jedním z důvodů povstání, ještě zhoršily, protože turisté a zahraniční investoři se nyní Tunisku vyhýbají.

Islamistům se nelíbí íránský komiks

Bouře islamistů v Tunisu. Vadí jim film Persepolis

Snímek Persepolis podle demonstrantů uráží islám.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!