Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Psací stroje ve výbavě policistů? Běžný pracovní prostředek, hájí ‚mašiny‘ vedení

Česko

  6:00
PRAHA - Mladí lidé dnes znají psací stroje jen ze starých filmů, muzeí, případně je spatří, když se vyklízí stará půda. Mají ale ještě jednu možnost. V 21. století poněkud nečekanou. Psací stroje - a dokonce ty mechanické - mají například i dopravní policisté na Václavském náměstí v Praze. Podle policejní mluvčí se přitom jedná o „běžný prostředek kancelářského typu“.

Psací stroje ve výbavě policistů? Běžný pracovní prostředek, hájí postup mluvčí. foto: Youtube.comReprofoto

To video na internetu vidělo už zhruba čtvrt milionu lidí. Podnikatel a Youtuber Mikael Oganesjan se na pražské Národní třídě dostal do konfrontace s dopravní policií. Policista, který mu z vozidla odebral registrační značky, začal následně o úkonu zpracovávat úřední záznam.

Dokument sepisoval na mechanickém psacím stroji, který měl sebou v autě. A aby mohl vydat kopii záznamu, psal věc dvojitě skrze uhlový papír, známý jako „kopírák“.

„Tento policista dostal psací stroj nedávno jako odměnu. Zhruba rok zpět psal úřední záznam na Letišti Václava Havla - a psal ho ručně. Z videa je zřejmé, že sám řekl, že jde psát úřeďák na psacím stroji, aby mi udělal radost, jelikož jsem psací stroj viděl na podlaze jejich dodávky a dělal jsem si z toho srandu,“ popsal pro server Lidovky.cz sám Oganesjan, který byl u incidentu přítomen a video z něj vyvěsil na svůj kanál MikeJePan.

Nic neobvyklého, tvrdí policie

Podle Krajského ředitelství policie hlavního města však psací stroj ve výbavě policie není nic neobvyklého. „I v dnešní době je psací stroj, nejčastěji elektrický, běžným pracovním prostředkem kancelářského typu. Většina administrativních záležitostí sice probíhá elektronicky, nicméně v současné policejní praxi zůstává nadále celá řada povinných formulářů a hlášení v tištěné podobě, která se musí vyplňovat ručně,“ uvedla mluvčí policie Andrea Zoulová. Konkrétní číslo, kolik policistů a kteří konkrétně ještě s psacím strojem pracují, ale nesdělila.

Podle jejích slov je nicméně používání psacích strojů na některých oddělených zcela běžné například kvůli tomu, že několik dokumentů má policie předtištěných do zásoby a bylo by škoda vyhodit je. Proto je policisté vypisují buď ručně, anebo na zmíněných psacích strojích.

Ovšem dokument vyplněný rukou může být podle mluvčí Zoulové problém: někteří policisté nepíší čitelně, což poté nahrává účastníkům řízení, kteří tak mohou úřední dokument snáze rozporovat.

Lepší na stroji, než škrabopisem

Její slova ostatně potvrzuje i sám Oganesjan. „Je určitě lepší, aby (policista) psal úřeďák na stroji, než aby ho psal ‚škrabopisem‘. Na druhou stranu, pokud by úřední záznam psal v ruce, většinou napíše některé údaje nečitelně nebo špatně, což je procesní pochybení a ve správním řízení lze přestupek právě kvůli tomuto zastavit,“ uvedl podnikatel.

Podle policejního prezidia se psací stroje týkají pouze starších policejních vozů. Ty novější jsou už standardně vybaveny notebookem a tiskárnou.

Video na serveru Youtube zhlédl i předseda Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek. Podle něj se jedná o „hodně zastaralou techniku“. Podle jeho slov je to z toho důvodu, že starší verze služebních vozidel Volkswagen Transporter, kterými disponuje dopravní policie na pražských policejních ředitelstvích, nemají takovou techniku jako například na oddělení dopravních nehod.

Psací stroj, který měl dopravní policista v Krakovské v autě.

„V daném případě byl psací stroj použit k vyplnění formuláře, který není k dispozici v elektronické verzi. Vyplnění některých těchto formulářů, jako je například oznámení o přestupku, je možné ručním písmem nebo psacím strojem. Vše je tedy jen otázka dostatku finančních prostředků, aby byla již dosluhující služební vozidla nahrazena novými, a psací stroje výpočetní technikou,“ uvedl pro server Lidovky.cz předseda Štěpánek.

Na magistrátu mají také psací stroje, nejstarší z roku 1973

Odpověď na dotaz, zdali se policie chystá „v dohledné době“ výměny psacích strojů, do uzávěrky tohoto textu neposkytl policejní prezident Tomáš Tuhý ani šéf nadřízeného rezortu vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

  • Psací stroje přitom používají například i na Magistrátu hlavního města Prahy. Úřad celkem eviduje 44 takových strojů, přičemž pouze čtyři kusy jsou ve skladu kancelářské techniky. Celkem čtyřicet psacích strojů je běžně v provozu a pracovníci magistrátu je využívají, a to napříč odbory.
  • „Pro zajímavost: nejstarší psací stroj CONSUL 203 VC 119, který je v užívání, byl pořízen v červnu 1973,“ uvedl mluvčí úřadu Vít Hofman.
Psací stroj
Autor: