Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Rath má potíž: časopis ČLK

Česko

  7:53
PRAHA - Téměř na chlup přesně po dvou letech čelí David Rath znovu potížím kvůli vydávání časopisu České lékařské komory Tempus Medicorum.

Na výročním sjezdu počátkem listopadu 2003 musel ještě jako prezident komory čelit zjištěním revizní komise, že smlouvy s vydavatelskou firmou Meditempus Rathovy dlouholeté spolupracovnice Evy Klimovičové jsou neprůhledné a pro ČLK nevýhodné.

Díky nahrávce České televize vyšlo najevo, že si Klimovičová při jednání s inzerenty z řad farmaceutických firem asi říkala o vysoké úplatky za to, že budou moci v časopise distribuovaném všem lékařům inzerovat, a za zprostředkování schůzky s Rathem. Ten měl z titulu své pozice v kategorizační komisi ministerstva pomoci, aby se jejich výrobky dostaly na seznam proplácených pojišťovnami.

Klimovičová, kterou si Rath mezatím vytáhl na ministerstvo coby poradkyni, včera ČT upřesnila, že na nahrávce mluví se zástupcem významné farmaceutické firmy Pfizer. Všechna obvinění ovšem odmítla s tím, že nahrávka podle ní byla sestříhána. „Slova a věty jsou řazeny tak, že neodpovídají původnímu rozhovoru,“ tvrdí Klimovičová. Na svou funkci na ministerstvu ovšem už dříve rezignovala. Případem se také začala zabývat protikorupční policie. Zástupci Pfizeru případ zatím komentovat nechtějí.

Rath včera vydal prohlášení, že o reportáží zjištěných skutečnostech nevěděl a že Klimovičová jednala se zástupci farmaceutických společností za svou firmu, nikoli za ČLK. Připustil, že se s nimi také scházel, ale označil to za běžnou praxi pro prezidenta komory. Podezření, které na Klimovičovou padlo, považuje za „závažné“.

Ačkoli se Rath od jednání Klimovičové distancoval, jeho vazby na podnikání firem své poradkyně v souvislosti s vydáváním časopisu Tempus Medicorum a další publikace Osobní lékař byly velmi úzké. Revizní komise ČLK například zjistila, že smlouvy o spolupráci s Klimovičovou podepsal sám Rath bez vědomí představenstva komory.

„Do té doby, než jsem se o celou věc začala z pozice předsedkyně revizní komise zajímat, nebyla žádná ze smluv, která se týkala zajištění výroby časopisu, v představenstvu projednána. Smlouvy s firmami paní Klimovičové nebyly ani dostupné v olomouckém ústředí ČLK a nevěděla o nich ani hlavní účetní,“ prohlásila tehdejší šéfka revizní komise Marta Holanová.

Odpůrci byli zlikvidováni
Při projednávání zprávy revizní komise na sjezdu byla Holanová Rathem opakovaně veřejně dehonestována a ponižována. Pohrozil jí dokonce vyloučením z ČLK pro údajné etické pochybení. Rathovi přívrženci na sjezdu pak Holanovou ihned z čela revizní komise odvolali. Olomoucká účetní, která neexistenci smluv připustila, byla Rathem na minutu propuštěna.

Podivné okolnosti, za nichž Rath spolupráci s firmou Klimovičové dohodl, konstatoval i provedený audit hospodaření. Auditor Antonín Husák zjistil, že finanční toky spojené s vydáváním časopisu jsou pro ČLK neprůhledné. Smlouvy podepsané Rathem označil za nevýhodné. Veškerý zisk za inzerci v časopisech (na nahrávce si Klimovičová řekla o tři miliony korun) zůstal vydavatelské firmě.

Komora jí přitom ještě platila téměř 300 tisíc korun ročně na část nákladů spojených s výrobou. Hradila například i smlouvy s Michalem Sojkou (dnes Rathův tajemník), který za práci pro časopis inkasoval 4000 a 17 500 korun měsíčně. Dalších 11 500 dostával za vedení internetových stránek časopisu. Podle Holanové ani tyto smlouvy předsednictvo předem neodsouhlasilo.

Autor: