Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Registrované partnerství: jedno denně

Česko

  12:32
PRAHA - Celkem 346 homosexuálních párů si za první rok platnosti zákona o registrovaném partnerství řeklo v Česku své "ano". Většinou do svazku vstoupili muži. Norma, která umožňuje osobám stejného pohlaví uzavírat svazky, platí od loňského července.

Gayové foto: Hynek GlosLidové noviny

O přijetí zákona usilovaly organizace homosexuálů léta. Díky němu už nemusí partneři či partnerky mnohé záležitosti spojené se svým soužitím, jako je například možnost dědit, řešit zvláštními smlouvami. Zákon upravuje mimo jiné vznik i zánik svazku. Zajišťuje právo na informace o zdravotním stavu protějšku. Ukládá i vyživovací povinnost. Adopci dětí ale neumožňuje. Partneři a partnerky nemají ani nárok na vdovecký či vdovský důchod, společné jmění a zdanění.

Nejvíc párů vstoupilo do partnerství v Praze. Za rok si své "ano" řeklo 126 dvojic. O druhou příčku pomyslného žebříčku se dělí Středočeský a Jihomoravský kraj, kde svazek uzavřelo 36 dvojic. Po nich následuje Ústecký kraj s 35 partnerstvími. Nejméně se ženy a muži "hrnuli na radnici" v Karlovarském kraji - matrika registrovala dvě dvojice.

Několik dvojic už "rozvedli"
Vstoupit do svazku chtějí většinou muži, ženy o něj stojí méně. Nejmladším "novopartnerům" bylo 18 let, nejstarším přes 80. Některým párům stačí jen podpis na matrice, jiné dají přednost slavnostnímu obřadu s prstýnky, polibkem a hosty. Ve Středočeském kraji je možné uzavírat partnerství nejen na příslušném úřadě, ale kdekoliv. Zamilované ženy či muži tak vstoupili oficiálně do společného života na Karlštejně či na zřícenině hradu Točník.

Některá partnerství se stihla i rozpadnout. V Ostravě "rozvedli" soudci dvě lesbické dvojice, třetí na rozhodnutí čeká. Žádostí se zabýval i soud v Praze 8, partneři ji ale nakonec stáhli. Dvěma případy se zabývá zlínský soud. Na Ústecku zrušil svazek jeden pár.

Podle představitelů Gay a lesbické ligy (GLL), která se na prosazení zákona podílela, nynější norma není ideální. Podle zkušeností párů je problematická například úprava majetkových vztahů. Nemožnost společného jmění komplikuje při rozchodu dělení majetku. Nedostatečné je podle aktivistů i upravení práv a povinností k dětem. Mnohé páry totiž mají vlastní potomky. Bez problémů není ani přístup ke svazkům s cizinci.

Přes dvě třetiny Čechů a Češek si myslí, že by homosexuálové měli mít právo na uzavření partnerství, ale ne na adopci. Zatímco v roce 2005 s osvojením dětí souhlasila třetina lidí, letos to je jen 22 procent. Před dvěma lety by sňatky gayů a lesbických žen nevadily 42 procentům dotázaných, nyní 36 procentům.

Normy o soužití homosexuálů platí v mnoha zemích. V Belgii, Nizozemsku, Španělsku, Kanadě a v americkém státě Massachusetts mohou gayové a lesbické ženy uzavřít sňatek. Partnerství je možné třeba v Británii, Dánsku, Finsku, Německu, Norsku, Slovinsku, Švédsku, Švýcarsku, Francii či na Islandu. V některých státech jsou povoleny i adopce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!