Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Cestovní kanceláře navrhují klouzavé letní prázdniny. Přinesly by jim větší zisky

Česko

  7:00
PRAHA - Desítky let zavedený termín letních prázdnin by se měl změnit. Staly by se z nich takzvané klouzavé prázdniny například po vzoru Německa. Takový je návrh Asociace cestovních kanceláří (ACK), která si od opatření slibuje prodloužení letní sezony ze dvou měsíců na čtyři.

Dovolená (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

V některých krajích by začínalo dvouměsíční volno v červnu, jinde klasicky v červenci a někde až v srpnu. Kladem by například bylo, že nával hostů ve vytížených rekreačních střediscích by se rozložil av exponovaných dnech by nebyly tolik zahlcené silnice.

„Sezona by se tím rozložila na čtyři měsíce a to se všem, kdo se angažují v cestovním ruchu, vyplatí. Navíc by to vedlo i ke snížení cen,“ tvrdí Jan Papež z ACK. V jiných odvětvích však radikální změna vyvolává rozpaky. Naráží totiž na komplikace, které by vznikly školám a rodinám.

„Řada velkých firem má přesně danou celozávodní dovolenou a mohl by být problém ji zkoordinovat s posunutými prázdninami. Kromě toho děti v některých rodinách studují v různých krajích, kde by se termín prázdnin lišil. Ale pokud by se toto podařilo zkoordinovat, bylo by to výhodné pro všechny,“ reaguje ekonom Michal Mejstřík.

Školské odbory jsou proti

Jednoznačně proti jsou školské odbory. „Už dnes mají některé rodiny s více dětmi, které navštěvují různé pražské školy, problém při rozdílných termínech jarních prázdnin. Zásadní důvod ale je, že by vznikaly potíže ve výuce i třeba při přechodu dětí ze základních na střední školy,“ upozornila místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.

Ani ministerstvo školství, které by mělo při případné změně rozhodující slovo, nápad nepodporuje. „Převládají argumenty proti, například nutnost změny školského zákona, ovlivnění organizace přijímacího řízení u středních škol, rozkolísání termínů pro přijímací řízení u vysokých škol a podobně,“ míní mluvčí resortu Jarmila Balážová.

Politici většinou váhají. „Jsem pro, aby se o tom začala vést určitá diskuse. Rozhodný hlas by ale měli mít rodiče a školy,“ uvedl šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Nejednoznačný názor mají i některé profesní svazy podnikatelů. Podle Václava Stárka, prezidenta Asociace hotelů a restaurací, mají ubytovatelé už dnes klientelu rozdělenou. „Červenec a srpen patří rodinám s dětmi, červen a září pak spíš seniorům, lidem bez rodin a pořádání různých konferencí. Je však pravda, že to platí spíš pro větší města, v regionech mají s krátkou sezonou opravdu problém,“ říká Stárek.

Investice do ubytování a turistických atrakcí se leckde jen pomalu vracejí. Přitom počet hostů v Česku i počet přenocování výrazně roste. Dokládají to i aktuální čísla statistiků. Návštěvnost i počty přenocování loni stouply meziročně ve všech krajích, v celém Česku se ubytovalo o 6,7 procenta víc zahraničních turistů a o 7 procent se zvýšil počet domácích.

Nejde jen o Česko

Pro srovnání: ve třetím čtvrtletí (červenec a srpen plus září) roku 2010 se v tuzemských hotelích, penzionech a kempech ubytovalo 2,2 milionu domácích hostů, předloni, tedy pět let poté, už 3,4 milionu a loni 3,6 milionu domácích hostů. Kromě toho ale roste i počet hostů z ciziny. Návrh přitom není nový, cestovky s ním přišly už v roce 2009. Tehdejší ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška na toto téma dokonce chystal jednání s poslanci. Projekt, který připomíná režim jarních prázdnin, ale zkrachoval.

Tomu, že nejde jen o problém Česka, nasvědčuje i iniciativa někdejšího eurokomisaře pro podnikání a průmysl Antonia Tajaniho, který v roce 2010 navrhl, aby podobným klouzavým způsobem sladily školní prázdniny jednotlivé členské státy Unie. Ačkoli se jednalo pouze o doporučení, nikoli povinnost, ani jeho návrh neprošel.

Ani cestovní kanceláře u nás zřejmě se svým plánem na zavedení klouzavých prázdnin mnoho šancí nemají. I když záměr do určité míry podporují i další podnikatelé a jejich svazy. „Detailně jsme se tím nezabývali, mělo by to jistě řadu úskalí, ale z hlediska výtěžnosti ubytovacích kapacit by to bylo přínosné. Jsme pro, aby se o tom co nejdřív začalo diskutovat,“ říká Irena Vlčková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Autor:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...