Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Rok 2010 už přinesl řadu ničivých zemětřesení a výbuch sopky

Svět

  8:00
PRAHA - Z roku 2010 uběhlo teprve něco málo přes sto dní, ale svět zažil už několik velkých katastrof. Zahynuly během nich statisíce lidí. Podle příznivců teorie blížícího se konce světa jsou katastrofy posledních měsíců jen předzvěstí blížící se apokalypsy.

Haiti trápí záplavy a sesuvy půdy. foto: Reuters

Lidovky.cz přinášejí seznam největších katastrof od začátku roku 2010 a mapují současnou situaci, jak se lidem v postižených oblastech žije několik týdnů po tragických událostech.

13. ledna: Zemětřesení na Haiti

Nejméně 220 tisíc životů si vyžádalo zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály na Haiti. Zasáhlo především metropoli Port-au-Prince a její okolí. Počtem obětí se zařadilo mezi pětici nejtragičtějších zemětřesení co do počtu obětí.

Zemětřesení způsobilo hmotné škody za osm miliard dolarů (160 miliard korun), což je 120 procent hodnoty ročního hrubého domácího produktu země. O střechu nad hlavou přišlo 1,3 milionu lidí.

Aktuálně z Haiti:

Jak se nyní žije na Haiti? Čtěte ZDE.

Haitská ulice na snímku z konce března 2010.

27. února: Zemětřesení a tsunami v Chile

Únorové zemětřesení v Chile o síle 8,8 stupně Richterovy škály patřilo k nejsilnějším otřesům, jaké byly kdy zaznamenány. Za posledních 100 let bylo silnější jen zemětřesení na konci roku 2004, které vyvolalo smrtící tsunami v Thajsku. Katastrofa v Chile má na svědomí zhruba půl tisíce obětí. Poničeno bylo přibližně půl milionu domů.

Zemětřesení, tsunami a následná série menších otřesů narušily chilskou infrastrukturu a způsobily rozsáhlé hmotné škody v odhadované výši 30 miliard dolarů (asi 566 miliard korun).

Aktuálně z Chile:

Jak se obyvatelé Chile vypořádali s katastrofou? Čtěte ZDE.

Poničené budovy po zemětřesení v Chile

14. dubna: Zemětřesení v Číně

Největší zemětřesení v historii

Nejhorší zemětřesení v dějinách postihlo v lednu 1556 Čínu, kde si otřesy půdy o síle okolo osmi stupňů Richterovy škály v provinciích Šen-si, Šan-si a Chu-nan vyžádaly asi 830 tisíc obětí.

Už téměř 1500 obětí identifikovala Čína po ničivém zemětřesení o síle kolem sedmi stupňů Richterovy stupnice nedaleko hranice provincie Čching-chaj a Tibetu. Další desítky osob se nadále pohřešuje.

100 tisíc lidí se ocitlo bez přístřeší a v trosky se proměnilo na 15 tisíc budov.

Otřesy vycházely z hloubky deseti kilometrů a po první sérii oblast zasáhly ještě další tři vlny následných otřesů. Všechny měly sílu vyšší než pět stupňů Richterovy škály. Spolu s menšími otřesy jich seizmologové celkem naměřili přes 400.

Aktuálně z Číny

Čína sčítá oběti zemětřesení. Čtěte ZDE.

Zemětřesení se odehrálo nedaleko hranice čínské provincie Čching-chaj a Tibetu.

14. dubna: Probouzí se sopka Eyjafjöll

Sopka Eyjafjöll v ledovci Eyjafjallajökull na Islandu pohrozila nejprve na konci března. V polovině dubna se probudila naplno, a to poprvé od roku 1823. Erupce lávy roztavila velké množství ledovce a způsobila lokální záplavy.

Největší problém ale způsobuje sopečný mrak kouře. Kvůli němu musel být uzavřen vzdušný prostor nad velkou částí evropského kontinentu a od čtvrtka tak trvají komplikace v letecké dopravě. Většina letišť je uzavřena, a to včetně těch českých. Ruzyň uzavřela své brány v pátek ve 13 hodin a dopravu obnoví nejdříve v pondělí v poledne.

Aktuálně

Dokdy bude omezena letecká doprava? Čtěte ZDE.
Jak se žije lidem v okolí sopky? Čtěte ZDE.

Erupce sopky Eyjafjöll

Výčet dalších větších zemětřesení od začátku roku

18. února
Zemětřesení o síle 6,7 stupně zasáhlo pomezí Číny a Ruska. Epicentrum bylo asi 100 kilometrů jihozápadně od Vladivostoku. Obešlo se bez obětí.

4. března
Na jihu Tchaj-wanu se třásla země. Metropole Tchaj-pej je kvůli tomu bez elektřiny. Otřesy dosáhly 6,4 stupně Richterovy škály. Škody nebyly velké.

8. března
Při zemětřesení na východě Turecka zemřelo nejmíň padesát sedm lidí a dalších šedesát je zraněných. Otřesy o síle 6 stupňů Richterovy škály zasáhly provincii Elacig.

15. března
Zemětřesení o síle 6,6 stupně Richterovy škály postihlo japonský ostrov Honšú. Domy se otřásaly v širokém pásu země, kam spadá i osmimilionové hlavní město Tokio. Otřesy se obešly bez obětí na životech i větších škod.

25. března
Filipíny postihlo zemětřesení o síle 6,2 stupně Richterovy škály. K otřesům došlo asi 100 kilometrů západně od města Batangas, které leží jižně od Manily. Podle očitých svědků z Manily se v obchodním centru města zakymácely budovy.

18. dubna
Zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály zasáhlo východní pobřeží ostrovního státu Papua-Nová Guinea v jihozápadním Tichomoří. Z oblasti nebyly hlášeny případné oběti.

Autor: