Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Ruská blokáda Gruzie

Svět

  9:21
TBILISI - Moskva včera přikročila ke krajním odvetným opatřením vůči Gruzii a zahájila dopravní blokádu svého jižního souseda. Jde o odpověď na zatčení čtyř ruských důstojníků, kteří jsou obviňováni ze špionáže, terorismu a diverzní činnosti.

Gruzínský premiér. foto: ČTK

Včera ale gruzínský prezident Michail Saakašvili vyšel vstříc požadavkům Moskvy, která požadovala okamžité vydání svých občanů, a předal všechny čtyři důstojníky ruské vojenské rozvědky do rukou belgického ministra zahraničí Karela De Guchta, šéfa Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Poté byli důstojníci převezeni ruským letadlem ministerstva pro výjimečné situace do Moskvy.

Gruzínský prezident se k tomuto ústupku uvolil po dvouhodinových rozhovorech s Guchtem. Na zavedení blokády reagoval s úsměvem. Podle něj se Tbilisi nedá žádnými sankcemi vystrašit. „Jsme na podobné věci zvyklí,“ dodal.

Ruští i gruzínští občané ale mají pro spory mezi politickou elitou mnohem menší pochopení. Sankce zavedené včera Moskvou budou mít největší dopad na asi 400 tisíc Gruzínců, kteří pracují v Rusku a posílají své výplaty domů svým rodinám. Ruský parlament totiž navrhl, aby byly zakázány všechny finanční převody z Ruska do Gruzie, což by mohlo doslova ochromit gruzínskou ekonomiku.

O finanční blokádě budou poslanci jednat ve středu. Někteří navrhují i použití síly při řešení krize, generální štáb údajně již připravil varianty zásahu. Včerejší vydání ruských rozvědčíků Moskvě prostřednictvím OBSE by ale mělo situaci zklidnit.
Špatná práce pošt Dopravní blokádu ale Rusko neodvolalo. Ruské ministerstvo dopravy vydalo příkaz přerušit letecké i námořní spojení, uzavřít silniční přechody (přechody mezi Ruskem a Gruzií ale nejsou průjezdné již delší dobu) a dokonce zablokovat poštovní spojení, což je v mezinárodní diplomatické praxi naprosto unikátní případ.

Kuriózní je, že ministerstvo dopravy objasňuje přerušení veškerého spojení ne politickými, ale praktickými důvody. Prý jejich gruzínští kolegové špatně pracují a neplní své povinnosti.

Dramatického zhoršení situace využila i separatistická republika Abcházie kontrolovaná Moskvou, která včera oznámila přerušení jakýchkoliv jednání o smíru s Tbilisi. Na území jak Abcházie, tak Jižní Osetie jsou ruští vojáci, kteří tam ale podle gruzínského vedení neplní mírovou misi, nýbrž okupují cizí území. Moskva je odmítá stáhnout, což je hlavní jádro sporu mezi Gruzií a Ruskem.

Gruzínské vedení uklidňuje jak Rusy, tak cizince, kteří se nacházejí na území Gruzie. Žádné nebezpečí jim prý nehrozí. Pouze do separatistických republik Jižní Osetie a Abcházie se cestovat nedoporučuje. Podobné varování vydalo včera i české ministerstvo zahraničí. Podle českého konzula v Gruzii Jozefa Vrabce ale přímé nebezpečí českým občanům v jihokavkazské republice nehrozí. „Bezpečnostní opatření jsou standardní, situace v Tbilisi se nijak nezměnila,“ řekl včera pro ČTK Vrabec.