Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zadrželi jsme špiona CIA, tvrdí Moskva. Chtěl zverbovat našeho agenta

Svět

  15:35aktualizováno  20:40
MOSKVA - Rusko označilo amerického diplomata, zatčeného v Moskvě při údajném verbování ruského agenta, za nežádoucí osobu a nařídilo mu, aby se co nejrychleji vrátil do vlasti. Třetí tajemník amerického velvyslanectví Ryan Fogle byl podle ruských médií zadržen v noci na úterý ruskou kontrarozvědkou při pokusu zverbovat pracovníka ruské tajné služby.

Ruská kontrarozvědka zadržela špiona CIA. foto: KSB

Fogle je prý agentem americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) a v ruské metropoli působil pod diplomatickým krytím.

Ruské ministerstvo zahraničí označilo diplomata za "nežádoucí osobu" a uvedlo, že Fogle musí "co nejdříve" opustit Rusko. "Takové provokace v duchu studené války nepřispívají k posílení vzájemné důvěry," dodalo. Podle ruské agentury ITAR-TASS, která se odvolává na komuniké kontrarozvědky FSB, byl Fogle po zatčení nejprve eskortován k výslechu. Po "provedení nezbytných procedur" byl pak předán pracovníkům amerického velvyslanectví v Moskvě.

Ruská kontrarozvědka zadržela špiona CIA.

Fogle podle ruských zdrojů pracoval v politickém oddělení amerického velvyslanectví, které má tři sekce - vojenskou, vnitropolitickou a zahraniční. Při zatčení prý měl u sebe technické zařízení, psané špionážní instrukce, tmavé brýle a paruky a velkou sumu peněz. Fogle prý ruskému agentovi za spolupráci nabízel milion dolarů ročně (20 milionů korun), plus zvláštní bonus za mimořádně cenné informace.

Aktivita amerických agentů v Rusku

Americký velvyslanec v Rusku Michael McFaul na twitterové žádosti o komentář odmítl reagovat. Nevyjádřil se ani Bílý dům, ani americké ministerstvo zahraničí, ani CIA.

Podle ruských diplomatů aktivita amerických agentů v Rusku v poslední době zesílila. O zverbování pracovníků ruských tajných služeb se prý agenti z USA pokoušeli několikrát, kontrarozvědka FSB ale údajně měla tyto pokusy pod kontrolou.

Bývalý šéf FSB, poslanec Nikolaj Kovaljov kritizoval americké agentury, že "promarnily" příležitost zabránit atentátu v Bostonu, protože nedůvěřovaly výstrahám od ruských kolegů - ale o to raději se "pletou do politiky". O této "strategické chybě" prý vypovídá i Fogleho případ. Současně předpověděl, že zakrátko i USA obviní a vyhostí nějakého Rusa.

Experti očekávají, že incident dále poznamená rusko-americké vztahy, které se zhoršují už od návratu bývalého důstojníka sovětské tajné služby KGB Vladimira Putina do Kremlu. Předvádění špiónských propriet na obrazovkách státních televizí už přiživuje tradiční protiamerickou propagandu. Taková show podle newyorského profesora Marka Galeottiho nasvědčuje, že za diplomatovým zatčením byly politické důvody.

"Těžko si mohu představit informace, které by za takové sumy mohli dodávat ruští agenti. Za milion dolarů by mohli naverbovat zástupce ředitele rozvědky," ironicky řekl agentuře AFP analytik Alexandr Golc a nevyloučil, že Kreml ještě spojí amerického špeha s ruskou opozicí.

Předchozí velký špionážní skandál se odehrál v roce 2010, kdy USA odhalily síť ruských špehů, které pak vyměnily za ruské vězně odsouzené za špionáž pro Západ v Rusku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!