Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Rusko obviňuje Ukrajinu z nepřátelské politiky

Svět

  11:53aktualizováno  16:02
MOSKVA - Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes obvinil Ukrajinu, že usiluje o přerušení hospodářských vztahů s Ruskem a ohrožuje bezpečnost dodávek plynu do Evropy. Uvedl rovněž, že se vzhledem k "protiruskému kursu" Ukrajiny rozhodl odložit vyslání nového ruského velvyslance do Kyjeva.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv. foto: AFP

"Máme dojem, že Kyjev soustavně usiluje o zpřetrhání tradičních hospodářských vztahů s Ruskem, především v oblasti energetiky. V důsledku toho je ohroženo stabilní využívání fakticky sjednocené plynovodní sítě sloužící k zajištění energetické bezpečnosti Ruska, Ukrajiny a mnoha evropských států," napsal Medveděv v otevřeném dopisu ukrajinskému prezidentovi Viktoru Juščenkovi.

Medveděv píše, že problémy v rusko-ukrajinských vztazích byly už dřív, ale že ukrajinskou politiku za Juščenkova prezidentování nelze hodnotit jinak než jako odklon od zásad přátelství a partnerství, které byly zakotveny v oboustranné smlouvě z roku 1997.

Jako příklady "cílených akcí" Juščenkovy vlády (vůči Rusku) Medveděv uvádí ukrajinský postoj k rusko-gruzínskému konfliktu kvůli Jižní Osetii včetně dodávek ukrajinských zbraní Gruzii, ukrajinskou snahu dostat se do Severoatlantické aliance a neustálé pokusy zkomplikovat činnost ruské Černomořské flotily, jejíž základna je na Krymu, patřícím Ukrajině.

Píše rovněž o údajných ukrajinských pokusech přepsat dějiny, zveličovat roli ukrajinských radikálních nacionalistů a vydávat hladomor na Ukrajině za Stalinovy vlády ve 30. letech za genocidu ukrajinského národa a o "zhoubné praxi vměšování ukrajinské vládní moci do záležitostí pravoslavné církve".

Medveděv připomíná také podle něj nepodloženou ukrajinskou žádost o odvolání dvou ruských diplomatů z Kyjeva, což Rusko "neponechalo bez odpovědi".

"Chtěl bych Vás informovat, že v podmínkách protiruského kursu ukrajinského vedení jsem se rozhodl odložit příjezd našeho nového velvyslance na Ukrajinu. Konkrétní termín bude stanoven později s přihlédnutím k reálnému rozvoji rusko-ukrajinských vztahů," napsal Medveděv.

V závěru dopisu ruský prezident vyslovil "naději, že nové ukrajinské politické vedení bude připraveno budovat mezi našimi zeměmi takové vztahy, které budou odpovídat skutečným tužbám našich národů a zájmům upevňování evropské bezpečnosti".

Na Ukrajině se mají konat předčasné parlamentní volby a v lednu příštího roku volby prezidentské.

Ostrý tón Medveděvova otevřeného dopisu se dnes snažil částečně zmírnit poradce ruského prezidenta Sergej Prichoďko. Podle jeho slov list neznamená zpřetrhání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.

"O žádném zpřetrhání diplomatických vztahů ani o jejich zmrazení nemůže být řeč," citovala Prichoďka agentura ITAR-TASS. Medveděvovo poselství prý jen ukazuje na velké znepokojení ruského vedení a ruského lidu nad stavem a úrovní rusko-ukrajinských vztahů.

'Plynová' válka

Spory mezi oběma zeměmi jsou dlouhodobé. Zatím vyvrcholily letos na Nový rok, kdy Rusko zastavilo dodávky plynu Ukrajině. O týden později po dalším vyhrocení sporu zcela přestaly na dva týdny proudit i dodávky ruského plynu pro evropské odběratele přes ukrajinské plynovody.

Zavření kohoutků postihlo dvě desítky evropských zemí, přičemž některé země včetně Slovenska se ocitly bez plynu úplně a krize citelně zasáhla jejich ekonomiku.

Začátkem března Moskva kvůli tomu, že Kyjev údajně za plyn neplatil, opět hrozila přerušením veškerých dodávek.

Plynová krize je permanentní a může "nastat klidně zítra", varoval v březnu před summitem EU v Bruselu tehdejší český premiér Mirek Topolánek. Podle něj obnovení dodávek vyřešilo jen krátkodobý výpadek, ale příčiny krize zůstaly.

Autoři: ,