Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Rusové házeli jaderný odpad do Baltu poblíž Švédska

Svět

  20:27
STOCKHOLM - Sovětská armáda naházela v letech 1989 až 1992 před odchodem z Pobaltí po rozpadu SSSR přebytečné chemické bojové látky a jaderný odpad doprostřed Baltského moře, tedy poblíž švédského ostrova Gotland.

Ruská ponorka - ilustrační foto. foto: AFP

Oznámila to švédská televize SVT s odvoláním na výpověď bývalého agenta švédské tajné služby. Podle něj rozvědka švédskou vládu informovala, ta ale nic nepodnikla. Současný švédský kabinet tvrdí, že o věci nic neví, a vyzval dnes představitele předchozí sociálnědemokratické vlády, aby se k záležitosti vyjádřili.

Chemické bojové látky a odpad včetně jaderného prý pocházel ze základny sovětské armády Karosta v Lotyšsku. Co armáda nechtěla nebo nemohla odvézt, to naložila na lodě a vysypala do moře co nejdál od pevniny. Na Baltu se ovšem jedná o oblast, s níž sousedí největší švédský ostrov Gotland. O záležitosti podala švédská rozvědka vládě údajně nejméně tři tajné zprávy nejpozději v letech 1999 a 2000, zůstaly ale bez reakce.

"Pro nynější vládu je to novinka. Proto říkáme, že otázky v souvislosti s tím by měly být kladeny předchozím vládám," řekla dnes agentuře AFP mluvčí premiéra Fredrika Reinfeldta Roberta Aleniusová. Současný kabinet se ale věcí bude zabývat.

Jeden ze spolupracovníků bývalé švédské ministryně zahraničí Anny Lindhové citovaný televizí uvedl, že šéfka diplomacie zavražděná v roce 2003 psychicky nevyrovnaným člověkem o problému věděla, ale že její výzvy, aby vláda přiměřeně reagovala, zůstaly bez odezvy.

Sociální demokraté ve Švédsku vládli v období 1994-2006, nyní je u moci kabinet pravého středu.

Ruský ekologický expert Alexej Jablokov dnes informace švédské televize odmítl jako nepodložené fámy, napsala agentura DPA. Jablokov poukázal na to, že informace o jedech údajně hozených do Baltu se objevily již při debatě o plánovaném rusko-německém plynovodu Nordstream po dně moře. Trasa plynovodu by měla procházet údajně zamořenou oblastí a některé pobaltské státy proto jeho výstavbu zpochybňovaly.

Příští týden se má v Helsinkách konat jeden ze summitů šéfů států a vlád ležících na březích Baltu, jehož se má zúčastnit i ruský premiér Vladimir Putin. Jednat se má o způsobech, jak pomoci tomuto nejznečištěnějšímu uzavřenému moři na světě.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...