Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Sanitka, nebo pohřebák? Lékaři vyráží zvláštním vozem do měst kvůli platům

Česko

  12:15
PRAHA - Lékařský odborový klub zahájil kampaň Děkujeme odcházíme. Už půl roku vystupují s požadavkem na výrazné zvýšení platů lékařů. Jinak prý hrozí, že řada lékařů podá hromadně na konci roku výpověď. V nemocnicích by pak skončili v březnu. Vláda naopak plánuje tarifní tabulky pro lékaře snížit.

Svoji připravenost podat k 31.12. 2010 výpověď , pokud nebudou požadavky požadavky lékařských odborů naplněny, podepsalo téměř tři tisíce lékařů. foto: Adéla Čabanová, Lidové noviny

Ministerstvo zdravotnictví upozorňuje, že na zvýšení platů nebude v příštím roce zdravotnictví mít. Podle odhadu ministerstva bude totiž příští rok ve zdravotnictví chybět 10 miliard korun. Požadavek odborů by znamenal další náklady ve výši asi tří miliard korun.

"Už dvacet let marně čekáme na to, až budeme za naši těžkou práci dobře ohodnoceni. Dvacet let jen slyšíme, že se to zlepší," říká Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel zahájil kampaň "Děkujeme, odcházíme". Lékaři chtějí zvýšit platy, vláda naopak  plánuje snížení jejich tarifních tabulek.

Proto se lékařské odbory rozhodli zesílit tlak na ministerstvo a vládu. Na náměstích a ulicích chtějí hledat pochopení kolemjdoucích, vysvětlovat jim své požadavky a v nemocnicích přesvědčovat další lékaře, kteří budou ochotní dát výpověď. Dosud se k hromadné výpovědi přihlásilo 3000 lékařů.

Po českých a moravských městech vyráží odboráři ve staré sanitce, z jedné strany bílé s červeným křížem, z druhé strany černé se zlatým věncem. Vozidlo zdobí nápis Náš exodus, váš exitus? Posádka bude nabízet "poslední měření tlaku" před odchodem lékařů do zahraničí. Odboráři odmítli, že by chtěli vyvolávat paniku.

Odboráři v příštích týdnech objedou do konce roku se svou sanitkou/pohřebním vozem 65 nemocnic. Na náměstích měst budou nabízet kolemjdoucím "poslední měření tlaku".

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) věří, že odchod lékařů a výpovědi nakonec nebudou tak masivní, jak odbory varují. "Všichni jsme v ekonomické krizi, zdravotníky nevyjímaje," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň .

Podle Engela jsou ale ve zdravotnictví rezervy a finanční situace příští rok nebude tak zlá, aby navýšení platů neumožnila. Podle kvalifikace by podle odborářů měli lékaři brát minimálně 1,5 násobek až trojnásobek průměrné mzdy, tedy u začínajícího lékaře přinejmenším 35 tisíc korun, u zkušeného alespoň 72 tisíc korun. Dnes berou zhruba 48 tisíc korun měsíčně, velkou část z toho si vydělají na přesčasech.

Podle Lékařského odborového klubu hrozí kvůli nízkým platům odchody lékařů do ciziny a mimo obor zdravotnictví.

Podle jednoho z návrhů ministerstva práce a sociálních věcí hrozilo zkušeným lékařům, že přijdou až o 40 procent svého tarifního platu. Nyní se Heger snaží na vládě vyjednat pro zdravotnictví zvláštní tabulku. Mladším lékařům by mohly tarifní platy narůst, starším by ale klesly. Heger tvrdí, že větší vliv než tabulky má na platy a mzdy lékařů to, v jaké ekonomické kondici jejich nemocnice je.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...