Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Savoy: spor o okna graduje

Česko

  13:59
BRNO - Chtěli viníka přistihnout při činu, zůstali ale bezmocně stát před zavřenými dveřmi. Úředníci, kteří včera hodlali zjistit, kdo ničí památkově chráněné části legendární brněnské kavárny Savoy, se dovnitř vůbec nedostali. A to přesto, že v útrobách domu duněly sbíječky.

Dům na rohu Jakubského náměstí a Běhounské ulice, bývalá kavárna Savoy, je nyní rekonstruován. Na výměnu oken na památkově chráněném domě si však stěžovali zástupci památkového ústavu. foto: Lidové noviny

Po téměř hodinovém rokování odešli s nepořízenou. Dovnitř se nedostali přesto, že podle nich v budově nedošlo jen ke zničení historicky cenných obřích oken, ale i interiérů. „Povolení úprav, které je platné, se týká jen suterénu. My zvenčí vidíme vyměněná okna - a přestože jsou polepená papírem, lze zahlédnout, že v prvním patře se pracuje minimálně na stropě,“ potvrdil LN na místě vedoucí památkového odboru brněnského magistrátu Martin Zedníček.

Na radnici nevědí, jak vlastně práce zastavit
Úředníci tvrdili, že jim zástupce správce domu nezvedal telefon. Když se mu přítomná redaktorka ČT dovolala a předala telefon zástupcům stavebního úřadu, termín otevření domu si nedomluvili. „Řekl, že je mimo Brno, že zavolá,“ konstatovali. Už krátce po odchodu mimořádné kontroly však práce znovu začaly naplno.

V bývalé největší brněnské kavárně na nároží Jakubského náměstí a Běhounské ulice má být opět kavárna a v suterénu pivnice. Budova patří dvěma soukromým vlastníkům, které ale není možné zastihnout. Správce budovy tvrdí, že památkově chráněné výlohy byly v havarijním stavu a ohrožovaly kolemjdoucí. Prý je nechali nahradit vzhledově stejnými.

„To ale není pravda, původní se otevíraly jinak, byly z jiného materiálu. I laik musí přiznat, že je rozdíl, když se objeví dveře tam, kde nebyly. Navíc je zjevně ještě více narušené kamenné obložení budovy,“ poznamenal památkář Martin Číhalík.

Podle mluvčího radnice Brno-střed Romana Buriána může majitel dostat až dvousettisícovou pokutu a pokud nezíská dodatečné povolení úprav, může mu úřad uložit vše uvést do původního stavu. Pokud by tak neučinil, udělá tak radnice na své náklady a peníze bude vymáhat.

Správce budovy Pavel Graf je děním posledních dnů překvapený. „Okna jsou vyměněna, takže není jaké stavební práce zastavovat. A vevnitř se neděje nic, co by podléhalo stavebnímu povolení,“ ujistil včera LN Graf. Jednání s úředníky ani památkáři se nebrání, dokonce se prý již domluvili na setkání. S kým přesně a kdy ale nechtěl specifikovat. „Nebudeme věci řešit přes média,“ podotkl.
V podobné situaci jsou úředníci v podstatě bezbranní Pracovníci památkového ústavu kritizují, že ničení budovy šlo zabránit. „V pátek jsem volal na stavební úřad, ale řekli, že je konec pracovní doby,“ řekl památkář Číhalík. Zástupci radnice ale tvrdí, že nic takového nepadlo. Údajně sdělili, že majitele kontaktují. Faktem je, že výměně oken nezabránili a nevědí ani, co se děje uvnitř. Jejich konkrétním krokem bylo svolání včerejšího jednání na místě a zahájení řízení o odstranění úprav.

Okna, která zmizela, pocházejí z nejslavnější doby budovy - z první republiky, kdy dolní část domu architekt Jindřich Kumpošt upravil na slavnou funkcionalistickou kavárnu Savoy s netradičně řešeným středovým schodištěm. Kavárna zanikla po roce 1948. V budově pak byla prodejna textilu Výběr a po roce 1989 bylo přízemí využívané jen sporadicky.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.