Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Severní Korea se urazila a hrozí jádrem

Svět

  7:59
SOUL/MOSKVA/TOKIO - Severní Korea dnes označila šestistranné rozhovory o svém jaderném programu za zbytečné a oznámila, že z nich odstoupí a obnoví aktivity ve svém jaderném zařízení. KLDR v dnešní první reakci na pondělní odsuzující deklaraci Rady bezpečnosti OSN dále uvedla, že posílí sebeobranné jaderné zastrašování. Zváží prý také výstavbu lehkovodního jaderného reaktoru.

Kim Jong Il na nedatovaném snímku vydaném Severní Koreou. foto: AFP

Informaci severokorejské agentury KCNA tlumočící stanovisko ministerstva zahraničí citovala agentura Reuters. Politování nad reakcí Severní Koreje vyjádřilo bezprostředně po zprávě KCNA Rusko. Agentura Ria Novosti citovala nejmenovaného představitele ministerstva zahraničí, který zároveň vyzval KLDR k návratu k jaderným jednáním.

Také Japonsko vyzvalo Pchjongjang, aby akceptoval pondělní rezoluci RB OSN a obnovil stagnující šestistranná jednání o svém jaderném programu.

Pchjongjang tak odpověděl na pondělní rozhodnutí RB OSN, která v jednomyslně přijaté deklaraci odsoudila nedávné vypuštění rakety dlouhého doletu Severní Koreou a rozšířila sankce proti tomuto izolovanému komunistickému státu.

Severokorejské ministerstvo zahraničí v prohlášení citovaném agenturou KCNA "rezolutně odsoudilo" akci OSN, která podle něj "bezuzdně porušuje" svrchovanost země a "krutě ponižuje" lidskou důstojnost.

"Nemáme jinou možnost, než do budoucna posílit své jaderné zastrašování, abychom mohli čelit dodatečným vojenským hrozbám nepřátelských sil," citovala z prohlášení agentura Reuters.

Šestistranné rozhovory, jichž se s KLDR účastní Čína, Japonsko, Rusko, Jižní Korea a Spojené státy, už nejsou podle Pchjongjangu zapotřebí. "Nebudeme se už nikdy takových rozhovorů účastnit a nebudeme se cítit vázáni žádným rozhodnutím přijatým v rámci těchto jednání," citovala z komuniké agentura AFP.

Šestistranné rozhovory byly zahájeny v roce 2003 s cílem přimět KLDR, aby se vzdala svého jaderného programu výměnou za výraznou energetickou pomoc. Pchjongjang v roce 2007 přistoupil na to, že odstaví reaktor v Jongbjonu a zpřístupní informace o všech svých jaderných zařízeních. Výměnou za to měla Severní Korea získat energetickou pomoc v podobě milionu tun topného oleje a výmaz z amerického seznamu zemí podporujících terorismus.

Letos v lednu ale Severní Korea oznámila, že zachová své jaderné zbraně tak dlouho, dokud Spojené státy budou vlastním jaderným arzenálem podporovat Jižní Koreu. Deklarace RB OSN dává jasně najevo, že start rakety, který KLDR uskutečnila 5. dubna, porušil rezoluci z roku 2006, jež Severní Koreji zakazuje jakékoli raketové zkoušky. Rada proto požaduje, aby Pchjongjang skoncoval s dalšími podobnými pokusy.
Autoři: ,