Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Školy testují smlouvy kvůli zlobivým dětem. Učitelé si je chválí

Česko

  7:00
PRAHA - Skoncovat s narůstající nekázní školáků. To si vytkl za cíl ministr školství Josef Dobeš. Pětatřicet škol nyní testuje, jestli zlobení ve škole utnou smlouvy s rodiči.
Školáci (ilustrační foto)

Školáci (ilustrační foto) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Chlapec chodí za školu. Učitel si s ním o záškoláctví nejprve promluví. Pokud se dítě vyučování opět vyhne, pozvou se do školy rodiče a podepíše se takzvaný individuální výchovný plán. Dítě, rodiče i škola se v něm zavážou ke konkrétním krokům. Pokud ani potom problémy nepřestanou, škola informuje o případu sociální pracovníky.

Tak lze zjednodušeně popsat postup, který školy testují. Pokud se metoda osvědčí, rozšíří se smlouvy plošně od příštího školního roku do všech škol, slibuje ministerstvo.

Smlouvy již podepsali první rodiče

„Moje zkušenosti jsou zatím takové, že školy rychle přistupují k tomu, že hledají odbornou pomoc jinde. Někdy ale úplně stačí, aby třeba dítě nesedělo vzadu, ale u učitele,“ řekl LN psycholog Václav Mertin, člen pracovní skupiny, která má smlouvy na starosti.

Podle něho pilotní ověřování, které potrvá do 30. června 2012, zřejmě ukáže, že rezervy jsou především v prvních opatřeních. Smlouvy nemají univerzální podobu. Sepisují se podle problémů konkrétního žáka. Zatím je podepsalo 54 rodičů. Řeší se v nich hlavně potíže dětí s nekázní a záškoláctvím.

Co rodiny se školou podepíší

  • Smlouva nemá univerzální podobu. Sepisuje se podle problémů konkrétního žáka a až v okamžiku, kdy nepomohla ústní domluva.
  • Rodiče, škola i dítě se ve smlouvě zavazují ke konkrétním povinnostem, které budou plnit.
  • Do pilotního projektu se zapojilo 35 základních škol. Od září podepsaly 54 smluv. 
  • Nejčastěji se přestupky týkaly nekázně, neplnění školních povinností a záškoláctví. Ojediněle krádeží.

Učitelé si smlouvy zatím vesměs chválí. Formulář s razítkem ministerstva jim prý dává nástroj, jak přimět k odpovědnosti za výchovu i rodiče.

„Podepsali jsme od září dvě smlouvy. Při jednání s rodiči jsou vždy přítomny i děti. Trvám na tom, aby tam byly a aby pochopily, o co jde. A i dítě by se k tomu mělo mít možnost vyjádřit,“ popisuje své zkušenosti zástupkyně ředitelky z pražské ZŠ Mendelova Zdena Wejmelková.

Inspirace v zahraničí

Ministerstvo školství se inspirovalo v zahraničí. Smlouvy používají ve Velké Británii či Německu. V Británii platí, že škola může dítě vyloučit z hodiny či dočasně i ze školy. „I my o tom uvažujeme, ale ve finále o tom musí rozhodnout ministerstvo a jeho právníci,“ upozorňuje Mertin. Dobeš už avizoval, že hodlá kvůli případným sankcím spolupracovat s resortem práce a sociálních věcí. „Určité procento rodičů bude vůči smlouvám rezistentní. Ale nejdříve chceme vyjít vstříc těm, kteří jsou ochotní spolupracovat,“ sdělil Dobeš.

ČTĚTE TAKÉ:

Že jsou určité sankce možné i dnes, dokazují České Budějovice. Rada města od 1. září zavedla přísnější postihy pro záškoláky, respektive pro jejich rodiče. Hrozí jim pokuta až do výše 3000 Kč a případně i odebrání sociálních dávek na tři měsíce. „Je to dobrý psychologický moment, když se jasně stanoví, za kolik neomluvených hodin hrozí postih,“ komentuje ředitel místní ZŠ Pohůrecká Jaroslav Kala.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...