Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Šlechta oslavila Přemyslovce

Česko

  11:13
PRAHA - Česká i zahraniční šlechta se včera sjela do Prahy. Významní představitelé politického a kulturního života přijeli uctít památku Přemyslovců, od jejichž vymření uplyne v srpnu 700 let.

Richard Belcredi (vlevo) foto: Lidové noviny

Na slavnostním setkání nechyběli ani potomci samotných Přemyslovců. Mezi přítomnými hosty byl také Karel Schwarzenberg či Jiří Lobkowitz, na jehož zámku v Mělníce dnešní slavnostní program pokračuje.

Již odpoledne přivítal zástupce současné aristokracie v kongresovém sále České národní banky guvernér Zdeněk Tůma. Ten představil stříbrnou minci, kterou banka u této slavnostní příležitosti nechala vyhotovit. „Mince s podobiznou posledního Přemyslovce Václava III. bude připomínat letošní výročí,“ řekl v úvodním projevu guvernér. Autorem mince je Vojtěch Dostál, jehož nápad zvítězil mezi 55 přihlášenými návrhy. Kromě posledního Přemyslovce je na minci také rodová orlice, přilba svatého Václava a meč, který symbolizuje, jakým způsobem Přemyslovci vymřeli. Nominální hodnota mince je 200 korun. Podle slov ředitele české mincovny v Jablonci nad Nisou Matěje Hýska bude o minci zájem. „Vzhledem k tomu, k jakému výročí je mince určena, předpokládám, že bude úspěšná,“ řekl Hýsek.

Kromě mince vyrobili v Jablonci také zlatou medaili, jejíž autorem je Michal Vitanovský. Ta je z ryzího zlata a kromě Václava III. je na ní zobrazen také Přemysl Otakar I. a Václav II. Medaile má průměr 37 milimetrů a její hodnota je vyčíslena na 22 tisíc korun.

Přemyslovci vytvořili bohatý stát
Historické údaje o přemyslovských panovnících připomněla náměstkyně Národního památkového ústavu Marie Mžyková. „Mnoho Přemyslovců se zasloužilo o rozkvět české země. V době největší slávy sahalo jejich království od Baltu až po Jadran,“ uvedla náměstkyně. Právě taková výročí je podle ní potřeba připomínat. „Je nutné častěji pohlížet do minulosti a uvědomovat si vlastní kořeny, “ dodala Mžyková. Podle jejích slov by toto setkání mohlo navázat na přetrhané tradice, které Přemyslovci před sedmi sty lety založili. Poslední přemyslovský král byl zavražděn 4. srpna 1306 v Olomouci.

Na závěr první části slavnostního setkání vystoupil hudební soubor ve středověkých kostýmech. Hudebníci odehráli koncert s replikami dobových nástrojů. Jak ale uvedl šéf souboru Miroslav Sekáč, skladby z období Přemyslovců se nedochovaly.

„Nejstarší české písně jsou ze 14. století. Zachovalo se jich málo. Z 35 nápěvů jsme dokonce některé museli dotvořit,“ přiznal Sekáč.

Po koncertu pokračovala oslava, kterou pořádá Česká národní banka s Národním památkovým ústavem v Palácových zahradách u Valdštejnského náměstí.

Součástí oslav je také výstava portrétů Přemyslovců a dalších českých panovníků v Galerii Ledeburského paláce.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...